Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BOBINAJ PROFESIONAL


daniel_88

Postări Recomandate

Salut! As fi interesat de rebobinarea unui motor de CA , 220V, 60W, cu infasurare auxiliara ( cu condensaror de sens). Infasurarile nu s-au innegrit, la masurare da valori ohmice plauzibile - nu am un alt motor cu care sa compar valorile, dar cred ca are ceva spire in scurt-circuit. Stiu care e problema cu motoarele de puteri asa mici, va intrebati daca merita munca, dar motorul e de o constructie mai speciala si nu pot sa-l inlocuiesc cu ceva ce se gaseste pe ici, pe colo... se poate discuta problema?

Link spre comentariu

 De ex. eu am mai trimis si in alte parti la bobinat trafuri de diferite puteri dar stiti cum le facea? lux.. va spun eu, si aia nu veneau la mine acasa sa imi masoare tensiunea la prize si culmea ca tensiunile ieseau la fix cele pe care ii le cerusem. Nu are rost sa umblam cu minciuna si cu scuze ca eu am adevaru in mana si in fata . Punct.

ma scuzati, dar daca ati fost servit " lux" de ce nu ati continuat cu aceiasi meseriasi? ( scuze de interventie, dar e doar o curiozitate)

Link spre comentariu

Sa ne mai up-datam:

Generator 5 kW de eoliana, de la AD Power. Etapele de reconditionare, gen before si after:

Posted Image Posted Image  Posted Image Posted Image

 

Un redresor pentru un prieten facut integral de mine (12 V/15A). Urmeaza sa ii implementez o protectie sugerata de domnul @validae.

Posted Image

 

Un motor pentru un client:

Posted Image

 

ASTEPT NOI PROVOCARI SI OAMENI SERIOSI.

Va salut,vad ca la redresor folositi ampermetru de la m.i.v.a.r.o.m (asa il vad eu).Am cumparat si eu cateva cu acelasi scop crezand ca voi gasi si sunturi dar nu gasesc.Daca se poate va rog sa-mi spuneti ce sunturi se pot folosi pentru curenti de la 5A-10A.Va multumesc.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări