Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Menghina pentru cnc si nu numai


Vizitator inaig

Postări Recomandate

Vizitator inaig

au ajuns si bacurile, mai trebuie rectificat din grosimea "H"-ului vreo 0.03 mm sa scap de joc vertical, dar pe general sunt multumit

mai urmeaza surubul impingator si lagarul de blocare

Posted Image

Posted Image

 

Posted Image

Editat de inaig
Link spre comentariu

au ajuns si bacurile, mai trebuie rectificat din grosimea "H"-ului vreo 0.03 mm sa scap de joc vertical, dar pe general sunt multumit

mai urmeaza surubul impingator si lagarul de blocare

 

Nu ar fi o idee sa rectifici mai mult sa poti sa bagi o tablita de alama intre partile H-ului pe care sa o inlocuiesti in eventualitatea ca se uzeaza ceva, ca sa poti sa reduci jocul ?

Link spre comentariu
Vizitator inaig

Într-adevar tot 'frec' bacul mobil si pare sa se blocheze cand il solicit asimetric, am sa fac in prima faza mijlocul ''H''-ului mai lung cu 30 mm si bacul am sa-l lungesc la 45-50 mm, plus vreo doua canale si un gresor de ungere (mai meditez asupra ungerii)treaba cu alama e buna dar in viitor am sa incerc o varianta cu placi de teflon.

Link spre comentariu

Eu as face toata partea de jos din alama, asta o sa iti permita sa o strangi mai fix si totusi sa alunece frumos.

Foite de alama pe mijloc ca sa setezi jocul si totusi sa poti sa strangi maxim suruburile sa nu se slabeasca in timp. Nu prea vad rostul teflonului, e prea moale, nu o sa iti permita sa strangi serios in el si risti sa isi faca joc.

Si poate ai putea sa il latesti numai in dreptul unde se subtiaza H-ul in spatele falcii, ca sa nu ii dea voie sa se roteasca, ma gandesc ca ai putea sa prinzi frumos un adaos acolo cu 2 suruburi ca sa nu refaci toata falca.

Link spre comentariu
Vizitator inaig

asa va arata noul bac mobil

Posted Image

Posted Image

partea de jos va fi alungita la 40 mm, partea de mijloc va avea 60 mm (culiseaza sub bacul fix) iar bacul va avea 60 mm.

 

teflonu pare un material moale (la aschiere) dar pe o suprafata fina are o rezistenta foarte ridicata la frecare si compresiune, drept dovada se foloseste ca patine de alunecare la bratetele telescopice pentru macarale, buldoexcavatoare si sisteme de culisare cu incarcare transversala.

Link spre comentariu

Da, teflonul se foloseste si la rotile de greutate mare dar e grosimea mare la material, totusi eu ziceam ca alama este mai buna pentru ca se gasesc fasiute subtiri (shims) sau poti sa tai din tabla subtire si ajustezi mai usor inaltimea exacta astfel incat sa nu aiba nici joc, nici sa nu fie blocat si nici sa nu fie slabe suruburile. Ma gandesc ca teflonul o sa fie o bucata mai groasa, nu stiu ce rezistenta are o fasie de 0.1mm de exemplu.

Si ziceam de partea de jos de alama pt ca am observat la ghidurile de la strung ca fier pe fier are obiceiul sa nu alunece asa de frumos, ghidurile de alama au facut o diferenta de la cer la pamant.

 

Poate exagerez eu, doar nu o sa deschizi-inchizi mereu menghina asta sa ajunga sa se uzeze sau sa te oboseasca daca se misca putin mai greu. Adevarul este ca eu imi fac treaba cu o menghina de bormasina de banc la care i-am facut cateva mici modificari, deci asta a ta o sa fie perfecta oricum.

 

Daca o prelungesti in fata nu o sa te incurce daca incerci vreodata sa prinzi o piesa adanca care ar intra in partea de jos ?

Link spre comentariu
Vizitator inaig

Alama de care vorbesti este de fapt un bronz, patina de teflon ar trebui sa aiba cel putin 3mm si sa fie incasetata in H, momentan doar simulari.Menghina asta ramane asa (otel pe otel),poate pe viitor...Legat de mijlocul 'H'-ului, va ramane lung, daca voi avea o piesa mai adanca, desfac bacul mai tare si pun un adaos de exemplu bacul mobil existent.

Link spre comentariu

Adica ai ajuns exact la varianta de care iti ziceam de la inceput :d

Parerea mea e sa faci surubul tot ca acolo - prins din capat, nu de o piesa pe care trebuie sa o muti.

E mult mai usor de folosit asa - am si o menghina cu sistemul asta, si e motiv de injuraturi de fiecare data cand trebuie sa curat spanul de pe ea prinsa pe masina ca sa mut prinderea piulitei..

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator inaig

a ajuns si piesa de blocare cu piulita de bronz(incastrata) aferenta

Posted Image

Posted Image

urmeaza hexagonul de strangere si o bagam in span.

cand va fi gata celalalt bac facem schimbarea.

 

 

Adica ai ajuns exact la varianta de care iti ziceam de la inceput :d

Parerea mea e sa faci surubul tot ca acolo - prins din capat, nu de o piesa pe care trebuie sa o muti.

E mult mai usor de folosit asa - am si o menghina cu sistemul asta, si e motiv de injuraturi de fiecare data cand trebuie sa curat spanul de pe ea prinsa pe masina ca sa mut prinderea piulitei..

is mai incapatanat de felul meu, partea cu surubul nu ma incanta deoarece nu gasesc surub trapez cu filetul pe stanga si ar trebui sa aiba aprox. 300 mm.

uite ca sa fie cum zici tu, am de gand sa mai fac o menghina mai mica aprox 150mm intre bacuri si surubul va fi mobil

Posted Image

ca asta a iesit la cateva 'kile' bune si nu vreau sa-mi up spatele decat la nevoie.

Link spre comentariu
Vizitator inaig

ar fi varianta cu surubul fix si piulita pe bacul mobil, in acest caz strangerea ar fi pe desfiletat cu surub normal.varianta cu surub mobil nu prea se preteaza, lungimea surubului ar fi de 300mm si ar iesi mult in spate.

Link spre comentariu

Salut

 

In primul rand , felicitari pentru realizare / executie ... de exceptie !!!

 

Intrebari :

 

Cum ai eliminat efectul de " ridicare " a piesei ?

Ce inaltime totala are menghina ?

Presupun ca o sa-ti faci se setul de paralele ... din ce material ?

 

Ma intereseaza foarte tare inaltimea si lipsa efectului de ridicare ...eu am un Gerardi ( clona chinezeasca , evident , ca alea originale costa peste 2000EUR ) , si are un

sistem foarte interesant care nu permite ridicarea piesei , si este si " low profile " , o folosesc pe router , si n-am clearance foarte mare sub gantry ... vreo 160mm , iar

menghina are 100mm inaltime , lata de 150 , deschide maxim 250mm .

 

De ce te intreb ? Poate te tenteaza sa mai faci una pentru vanzare si m-ar interesa un pret .

 

Multumesc pentru atentie .

 

Gabriel.

Editat de katran
Link spre comentariu
Vizitator howaboutyes

In loc de paralele, cred ca poti folosi cu scucces rulmenti, chiar daca nu sun noi. Aia au latimea constanta, is destul de lesne, si poti pune si cate doi, unu langa altu' :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări