Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Clipirea luminii la 10Hz


Postări Recomandate

Pana la urma ce scriu e proprietatea forumului.

Eu ma gandesc ca e mai bine fara acest subiect sa nu nastem disputa.

 

As putea raspunde si comenta mult la replicile colegilor de forum dar nu vad rostul.

A.... cand vor veni cu articole sa comentam ceva punctual exact atunci e altceva......

 

E destul de importantant, e un domeniu in care 'nu te joci". De asta cer articole si referinte.

Am pregatire in biofizica si nu vand de ce as accepta autoritatea unui care a lucrat la Turbomecanica. Respect ce a facut, apreciez cu ce s-a ocupat, dar...... 

Editat de Mondan
Link spre comentariu

Lumina clipicioasă la 10Hz aduce a tortură ca la Guantanamo. Se foloseşte ptr a nu putea adormi prizonierul cîteva zile, ca să-l distrugă psihic. Nu ştiu de unde a apărut ideia cu adormirea, dar e clar că netul geme de prostie care aplicată devine masochism în toate domeniile.

În cel mai fericit caz se poate folosi aşa ceva ptr trezire, cu condiţia să nu avem ochii acoperiţi cu o mască.

Link spre comentariu

O problemă nebănuită: Ce le provoacă dureri de cap, la propriu, locuitorilor din apropierea parcurilor eolieneNu zgomotul şi nici eventualul impact asupra mediului nu par a-i deranja pe locuitorii din apropierea parcurilor eoliene, ci un cu totul alt fenomen. Astfel, în funcţie de condiţiile meteo, în anumite intervale orare, umbra pe care o fac turbinele eoliene gigant se poate dovedi destul de supărătoare.Mai concret, alternanţa umbră-lumină dată de elicea turbinei eoliene preţ de câteva minute le provoacă dureri de cap, la propriu, locuitorilor din zonele afectate de acest fenomen.În limba engleză, fenomenul se numeşte "shadow flickering" şi deja sunt luate măsuri la nivel european împotriva lui.De exemplu, în Germania şi Franţa prin lege este interzisă montarea turbinelor eoliene la mai puţin de 1.500 de metri faţă de prima locuinţă, oamenii din cele două ţări dovedind zero toleranţă faţă de această problemă. În Belgia lucrurile stau puţin altfel, proprietarii de parcuri eoliene fiind obligaţi să doteze cu jaluzele casele oamenilor care sunt expuşi la acest fenomen.În România, turbinele eoliene pot fi montate la o distanţă de 800 de metri de casele care formează o aşezare, indiferent de dimensiunea ei.

 

Sursa: http://www.solare-eoliene.ro/

Editat de danpin
Link spre comentariu

Fenomenele luminoase periodice care se succed cu frecventa mai mare de 16 Hz sant percepute continuu de ochiul uman ( ca o imagine unica ... ) . Asa e construit ... Pe baza acestei constatari experimentale datand din secolele trecute se bazeaza constructia aparatelor de proiectie cinematografice , a televiziunii si a altor minunatii . E o simpla chestiune de fizica si biologie . Se studiaza in clasele primare , la gimnaziu . Frecventele gen 100 Hz la manifestari luminoase si ratele de refresh de pe la alte dracii sant invocate off - topic si off - science . Din biologie si fizica o fi rezultat biofizica ? ... 

 

P .S . - frecventa de rezonanta Schumann , pe care am mentionat - o ( nu intamplator ... ) a fost folosita la modularea luminii , in combinatie cu alte proceduri , la experimentele CIA  ( si probabil si dincoace de cortina ... ) de " mind control " . Cam atat , ma retrag din topic . Pe vremuri figuram in lista de " ignore " a unui anumit user . Si in semnatura ... alaturi de alti useri a caror companie am considerat - o onoranta . M - am conformat si m - am tinut departe . Cred ca userul a avut dreptate . N - am contestat niciodata acest lucru . Nu poate sa - mi fie decat de folos . Cam atat ... cu scuze pentru portiunea de off- topic . Se poate sterge ... inclusiv toate postarile mele din topic , cu scuzele de rigoare moderatorului si promisiunea ferma ca nu se va mai repeta ! 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări