Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ceasuri Nixie&VDF cu PIC16F628A


Postări Recomandate

Ca de obicei, frumoase realizari. Felicitari !

Cum ai facut retroiluminarea la ceasul cu ZM 570 ? Din pacate la ceasul meu nu am prevazut orificii in cablaj, sub tub, pentru leduri. 

Se poate o schema la ceasul cu ZM 570 ? Multumesc.

Editat de albasete
Link spre comentariu

Am confruntat cablajul cu schema si am gasit o neconcordanta: in schema butoanele pentru setarea ceasului vin conectate in pinul 14 al PIC-ului, dar nu se regaseste conexiunea pe cablaj. Am dedus ca vin conectate direct la plus ?  in masura timpului disponibil, continui verificare. Doresc sa realizez si acest ceas si nu vreau sa am probleme de la inceput. 

Am identificat si cei 5 conectori: 3 la butoane setare ceas si 2 la alimentare back din acumulator.  

Link spre comentariu

Da butoanele vin la + pinul 14 e plusul numai ca e pus si o dioda e acelasi lucru inainte sau dupa nu conteaza. De asta e si la conector scos un plus. Oricum cand nu e alimentat si merge de pe o baterie nu e alimentat numai MCU ul nu vezi nimic pe display nu pot sa reglez nimic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări