Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sistem fotovoltaic - impamantare si sigurante


Postări Recomandate

Da, din pacate regulatorul acela nu prea e eficient. Macar de-ar fi PWM adevarat. Dar a costat duplu fata de un regulator PWM tot chinezesc si mai e si slab. Bine, are LCd, etc.

Eu am vrut sa-mi cumpar un regulator MPPT serios, dar pana la urma am ajuns la concluzia ca nu merita. Sunt prea scumpe, chiar si cele din China, care sunt MPPT adevarate. La pretul acela mai bine imi iau niste panouri in plus si ies mai bine. Mai ales ca la mine transport curentul de la panouri la 24V pe 60 m, deci oricum am pierdere de tensiune, ceea ce face ca un regulator MPPT sa fie din ce in ce mai putin justificat.

Link spre comentariu

Eu nu as folosi sigurante automate intre panou si invertor/incarcator.

Pentru lucrul asta exista sisteme dedicate (suport+siguranta)

Le gasesti si la TME

http://www.tme.eu/ro/katalog/?art=0090.0002

http://www.tme.eu/ro/details/0091.0002/sigurante-soclu-cu-sine-din/00910002#

Pune sigurante cu 20% mai mari fata de curentul maxim pe care il da panoul.

 

Iti recomand sa pui si pe plus si pe minus.

 

Iti atasez si 2 imagini cu o cutie de conexiuni dintr-un parc fotovoltaic ca sa vezi cum arata.

Posted Image

Posted Image

 

Ce este dispozitivul ala pe care scrie MOXA şi care e cuplat la fibra optică ? Transmite informaţia de tensiune şi/sau temperatură  spre dispecerat ?

 

Am găsit, este un convertor serial-fiber TCF 142

Link spre comentariu

Am inceput sa ma gandesc la urmatorul lucru: regulatorul de incarcare foloseste tensiunea masurata la baterie pentru a determina regumul de incarcare (bulk, absorption, float), si pentru alte lucruri care influenteaza algoritmul de incarcare. Daca montez sigurante pe firele de plus si minus intre regulator si baterie, aceste sigurante au o anumita cadere de tensiune prin ele, deci regulatorul nu va "simti" tensiunea reala a bateriei si astfel algoritmul optim de incarcare va fi influentat. Ce parere aveti despre asta? La fel si intre panouri si regulator.

Editat de BazsoDombiAndras
Link spre comentariu

Am inceput sa ma gandesc la urmatorul lucru: regulatorul de incarcare foloseste tensiunea masurata la baterie pentru a determina regumul de incarcare (bulk, absorption, float), si pentru alte lucruri care influenteaza algoritmul de incarcare. Daca montez sigurante pe firele de plus si minus intre regulator si baterie, aceste sigurante au o anumita cadere de tensiune prin ele, deci regulatorul nu va "simti" tensiunea reala a bateriei si astfel algoritmul optim de incarcare va fi influentat. Ce parere aveti despre asta? La fel si intre panouri si regulator.

 

La regulatoarele care gestionează curenţi mari (deci vor fi şi căderi de tensiune mai mari) se pot seta pragurile de tensiune, la praştiile mici de 10 A oricum nu conteaza.

Link spre comentariu

Pana la urma care este rostul sigurantei intre regulator si baterie daca am siguranta intre panouri si regulator si intre regulator si consumatori?

Daca partea de incarcare din regulator intra in scurt o sa iasa cu flacari pana la descarcarea completa bateriilor.

 

Eugen: Minusurile trec printr-o placa de achizitie cu ajutorul careia masor curenti pe fiecare sting si convertesc semnalul in digital, convertorul de care intrebai trece de la serial la fibra. Toate fibrele de la toate cutiile de conexiuni pe strang intr-un switch cu multe intrari fibra (aici aduc si informatiile de la fiecare invertor), tot in el se trece la Ethernet pe care il conectez in switch-ul de retea la care am conectat si un PC. Pe pc rulez un soft si afisez foarte multe informatii despre tot parcul, de la fiecare sting in parte (am 12 invertoare de 250kW, fiecare invertor cu cate 52 stringuri de cate 20 panouri; 12480 panouri). Pe PC-ul respectiv rulez teamwiever si ma pot conecta de la distanta cu orice dispozitiv (telefon, tablet, laptop pc) de oriunde. Astfel cand se arde o siguranta de la un string vad de la distanta si ma pot duce sa o schimb stiind exact unde se afla aceasta in parc. In medie se ard cam 2 pe saptamana. (din aprox 1200bucati instalate)

Link spre comentariu

Poti sa nu pui sigurante pe nici o iesire/intrare,dar ai sa-ti blestemi actiunile cand va iesi fum, exact cand vei avea mai mult nevoie.Confirm ca nu este cadere de tensiune pe sigurante.Eu folosesc sigurante auto si ieri am ars una care mi-a protejat controlerul .Cele mai elegante sunt alea din panoul prezentat mai sus dar sunt foarte scumpe si nu se gasesc fuzibile la tot pasul.

Link spre comentariu

Daca partea de incarcare din regulator intra in scurt o sa iasa cu flacari pana la descarcarea completa bateriilor.

 

Eugen: Minusurile trec printr-o placa de achizitie cu ajutorul careia masor curenti pe fiecare sting si convertesc semnalul in digital, convertorul de care intrebai trece de la serial la fibra. Toate fibrele de la toate cutiile de conexiuni pe strang intr-un switch cu multe intrari fibra (aici aduc si informatiile de la fiecare invertor), tot in el se trece la Ethernet pe care il conectez in switch-ul de retea la care am conectat si un PC. Pe pc rulez un soft si afisez foarte multe informatii despre tot parcul, de la fiecare sting in parte (am 12 invertoare de 250kW, fiecare invertor cu cate 52 stringuri de cate 20 panouri; 12480 panouri). Pe PC-ul respectiv rulez teamwiever si ma pot conecta de la distanta cu orice dispozitiv (telefon, tablet, laptop pc) de oriunde. Astfel cand se arde o siguranta de la un string vad de la distanta si ma pot duce sa o schimb stiind exact unde se afla aceasta in parc. In medie se ard cam 2 pe saptamana. (din aprox 1200bucati instalate)

 

Ce soft foloseşti pentru achiziţia datelor ? Înmagazinezi şi trenduri cu el ? Am făcut mai demult un sistem de gestiune a datelor parţial asemanator într-o fabrica pentru gestiunea consumurilor pe utilaje, din contori plecau datele prin port serial spre nişte convertori serial-ethernet, de aici intrau în reţeaua deja existenta pe fibra, aveam un PLC Siemens CPU 317 care avea şi o placă CP343 ethernet, aici datele erau preluate din reţeaua ethernet şi puse în DB-uri, mai departe pe un server Cimplicity datele erau aduse în proiect prin KeepWare server, trendurile erau ţinute pe un server Historian.

În fine toata instalaţia asta ţinea evidenţa şi afişa grafice cu consumurile pe utilaje.

Link spre comentariu

Pana la urma planul curent arata in urmatorul fel:

 

1. Pe +/- intre panouri si regulator mi-am cumparat niste gPV-uri cu suport pe sina. Da, sunt al dracului de scumpe, asta e...

2. Regulatorul contine siguranta fuzibila pe una dintre intrarile bateriei. In afara de asta am pus o siguranta automata intre regulator si baterie, numai de dragul abilitatii de a decupla bateria dintr-o singura miscare (aici am dubii in legatura cu caderea de tensiune...).

3. Intre regulator si invertor nu am siguranta dar am siguranta automata intre invertor si consumatori.

Editat de BazsoDombiAndras
Link spre comentariu

Ce inseamna "am dubii"?

 

E asa de greu sa iei un voltmetru si sa masori inainte si dupa?...exact pe suruburile sigurantei.

 

Eu am 3(trei) sigurante automate bipolare de alternativ de 40 A pe post de comutatoare si sigurante de 20 A auto dupa ele ,astfel ca pot opri fiecare intrare/iesire independent si ambii poli in acelasi timp.Restul sunt complicaciuni inutile deocamdata...fuzibile auto se gasesc si la gunoi...dar de-alea smechere nu gasesti oriunde si mai si costa important.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări