Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor orga de lumini pe benzi led


Vizitator al3ksxD

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator al3ksxD

Legat racit alimentat fara miros de fum sau ceva. Dar tot egal cu 0 e . nici o treaba n.ar . nu face nimic. Adica nu se intampla nimic. Ce.i drept acum am pus limba pe firele iesire banda si se simte ceva mai puternic. Dar nustiu ce sa intampla. Chiar imi pare rau ca nu merge. Am depus atata munca si bani degeab . Evident.

Link spre comentariu

Esti sigur ca ai izolat bine tranzistorii de acel radiator? Verifica cu multimetrul setat pe continuitate/buzzer/dioda si verifica continuitatea dintre partile metalice ale tranzistoarelor, adica pui un fir de la aparat pe un tranzistor si celalalt fir la un alt tranzistor, daca aparatul piuie atunci nu ai izolare, si trebuie sa rezolvi, eu asa cum am zis nu vad foita de mica in poza.

 

In alta ordine de idei esti sigur ca ai pastrat corectitudinea legaturilor de la tranzistori la placa? In caz ca ai pus rezistentele alea de 680R, scoate-le asa cum am recomandat anterior si pune colectoarele tranzistorilor direct la benzile de leduri, ai grija la polaritate, plusurile benzilor le legi la plusul alimentarii, iar minusurile benzilor le legi la colectoarele tranzistorilor. Este posibil sa mai fie nevoie sa reglezi din acele semireglabile pana sa se aprinda, este posibil ca ele sa fie reglate undeva la minim, ceea ce ar reduce mult semnalul primit in baze de tranzistori. Verifica tot ce am zis si vezi ce obtii.

Link spre comentariu
Vizitator al3ksxD

Am re re testat acea orga. Cablajul , din amp imi da 2,5 -3vcc. Cablajul e alimentat cu 12v 2.5a. Rez semireglabile sunt la 0. Total deschise. Dar tot imi da la iesire banda abea 1v.... De ce..? :(. Daca puteti. Imi raspuneti daca nu , nu. :)Multumesc.Edit. Multimetrul este un Uni-t m830b

Link spre comentariu

Daca puteti. Imi raspuneti daca nu , nu. :)

Ce diplomat esti :rade:

 

Nu-ti pierde timpul masurand iesirea amplificatorului cu multimetrul, daca semnalul este unul muzical, adica daca ii pui muzica la amplificator nu are sens sa masori iesirea sa cu multimetrul, in fapt nici osciloscopul nu te ajuta foarte tare, semnalul muzical este un amalgam de sinusoide cu un factor de creasta mai acut ( varfurile mult mai ascutite ), de diferite amplitudini si frecvente, nu vei intelege mare lucru din el pe osciloscop, iar cu multimetrul daca nu e true rms ( foarte scump ) n-are relevanta ce-ti arata. Si nu in ultimul rand, retine inca ceva foarte important, pe iesirea unui amplificator nu te intereseaza Vcc, ci Vca, adica nu curent continuu ci curent alternativ.

 

Intrebare:

-Spuneai ca ai un amplificator sistem audio 4.1, de unde mai precis iei semnal pentru orga de lumini? Adica de pe ce iesire mai precis?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
Vizitator power2008

Va salut .  Am incercat si eu sa fac aceasta orga de lumini cu leduri , Eu am ales varianta cu 3 led- uri pe canal , si canalul "Pauza" .

 

Vreau sa va spun ca nu are nici o treaba cu filtrele , intr-adevar se aprind led-urile , insa nici de cum asa cum ar trebui , inalta pe inalte media pe medie etc ... Se aprind arandala . Valorile le-am respectat ca pe schema . Dupa mai multe incercari de a modifica putin filtrele , nici o sansa . Consider ca nu e o schema prea reusita . 

 

Mai jos atasez pentru cei ce vor sa o reproduca si sa se convinga  Cablajul , cu precizarea ca pot fi montati 2 tranzistori in paralel pentru a putea sustine un numar mai mare de led-uri 

Cablajul este pentru metoda press and peel . am atasat si poza , cu asezarea pieselor . Valorile le gasiti pe schema . Fiecare piesa are valoarea corespunzatoare cu cea trecuta pe schema . 

 

Am incercat conform schemei , insa este arandala . Ceva sfaturi ? idei ? 

Orga lumini asezare piese.png

Schema mini-orga.png

 

Cablajul la marime 1:1

 

Mini orga lumini.pdf

Editat de power2008
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări