Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STM32F103C8T6 ce IDE folosesc ?


Postări Recomandate

Pentru că e pe drum placuța și pentru că am experiență doar cu AVR și PIC (limbaje ASM și C, poate un pic de C++)vreau să mă deprind cu viteza fatastică de 72MHz promisă de board-urile cu  STM32F103C8T6 pe ele . După cum am căutat un pic pe la firma producătoare am observat că totul pare un stufăriș de programe și  documentație  din care nu se mai poate ieși viu așa că vă cer ajutorul în acest caz. 

Mi-am luat si emulatorul ST-Link V2 mini STM8 STM32 Emulator Downloader .

  Cu ce medii de dezvoltare / programe să încep pentru a dezvolta aplicații mici pentru LED-uri , comunicații UART, ADC-uri , etc. ?

Multumesc.

Link spre comentariu

Keil, IAR, MDK-ARM - astea is pe bani

Sau poti configura Eclipse cu GCC (poate gasesti ceva imagine virtuala cu totul pregatit daca nu ai chef sa pierzi vremea)

Exemplu: http://stm32discovery.nano-age.co.uk/open-source-development-with-the-stm32-discovery/setting-up-eclipse-for-stm32-discovery-development.

 

De aia prefer Freescale, Texas Instruments si multi altii care ofera direct IDE-uri (Eclipse cu GCC in general) gata configurate in care poti scrie direct cod. Nu mai pierzi timp configurand tu toate tool-urile posibile.

Editat de godFather89
Link spre comentariu

Eu folosesc IAR 6.3, asa in mare din ce am vazut pe internet, cele mai populare sunt IAR si Keil (uvision 4), am incercat ulterior si cocoox, din cate stiu exista

 

si un plugin pt visual studio. Dar am ramas pe IAR... mie mi s-a parut mai simplu si la obiect

 

 

 

 

 

Pana acum m-am jucat cu un STM32F407...

 

Apropo, tre sa imi ajunga si mie STM32F103'le :d

 

La capitolul resurse/tutoriale este plin internetul de utilizatori ai stm-urilor, intr-un fel imi pare rau fiindca comunitatea arm este destul de mica aici pe forum....

 

Pe mine m-a prins microbul cu arm in primavara cand mi-am luat placuta discovery f4 care contine si st-linku`

 

 

Stai linistit ca si eu cand am facut trecerea de la PIC pe 8 biti la arm pe 32 de biti a fost putin brain storming ( asa vreo 2 saptamani)

 

Is curios ce placa ti-ai comandat :d

Link spre comentariu

Am citi și celălalt topic și ceva mai mult și chiar de pe situl STM am ajuns să instalez numele ăsta dubios cocox :) . Multumesc pentru toate opțiunile oferite , mai știu că e bine să respecți recomandările producătorului și sper să pot trece de faza de acomodare . Pe masă mai am un XMOS care merge la 400MPS

Posted Image

și care chiar are un mediu propriu bine făcut , dar ca de obicei producătorul te arde la periferice. 

 Dar să revenim , mi-am luat http://www.ebay.com/itm/STM32F103C8T6-Evaluation-Board-STM32-ARM-STM32-M3-Cortexm3-MCU-Kits-JLINK-ULINK-/310708816753

Posted Image și în principal vreau să fac prelucrare de date pe UART.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Ok , deocamdata nu stiu daca fac bine ceva ... si asa ca va mai cer ajutorul si postez tot aici , poate vede cineva.

Am luat un ST LINK V2 dar mini ca asta Posted Image

 

I-am pus driver , software STM32 ST-LINK Utility , I-am facut chiar si update .Am incercat sa conectez placa  cum arata acest cablu http://www.tag-connect.com/Materials/TC2050-ARM2010.pdf dar.. nu raspunde , adica nu recunoaste device-ul.Ce programator ar trebui sa iau ca sa mearga treaba ?

Sau cum se leaga  ST32F103C8T6 ca  sa poata fi programat ?

Editat de unuldinei
Link spre comentariu

Se pare ca-ti ajung 4 (cel mult 5) fire conectate ca aici: http://www.micromouseonline.com/2011/11/05/stlink-swd-for-stm32/LE Unde le legi e un mister, pentru ca placa ta n-are nici un fel de documentatie, asa ca trebuie sa descarci documentatia controllerului de la st si sa identifiuci pinii de programare ai placii.

Editat de Liviu M
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Exista si cocox ide daca retin bine numele, e un ide free care ruleaza tot pe arm gcc, si nu are limita la program. Depinde foarte mult ce vrei sa faci cu mcu-ul...

Daca folositi librariile st este bine de stiut ca trebuie declarate pentru familile 32F10x

 

 

http://www.keil.com/dd/docs/arm/st/stm32f10x/stm32f10x.h

 /* #define STM32F10X_LD */     /*!< STM32F10X_LD: STM32 Low density devices */  /* #define STM32F10X_LD_VL */  /*!< STM32F10X_LD_VL: STM32 Low density Value Line devices */    /* #define STM32F10X_MD */     /*!< STM32F10X_MD: STM32 Medium density devices */  /* #define STM32F10X_MD_VL */  /*!< STM32F10X_MD_VL: STM32 Medium density Value Line devices */    /* #define STM32F10X_HD */     /*!< STM32F10X_HD: STM32 High density devices */  /* #define STM32F10X_HD_VL */  /*!< STM32F10X_HD_VL: STM32 High density value line devices */    /* #define STM32F10X_XL */     /*!< STM32F10X_XL: STM32 XL-density devices */  /* #define STM32F10X_CL */     /*!< STM32F10X_CL: STM32 Connectivity line devices */#

la 32F4xx nu trebuie cele de mai sus,  insa  USE_STDPERIPH_DRIVER se declara pt amandoua familii, cu 32F0 n-am experienta, cel mai bine e sa cautati in librariile ST , deobicei sunt foarte ok comentate

 

In IAR de exemplu se face de la Project Options - C Complier - Preprocesor, si exista filde-ul pt define-uri globale unde se baga cel de mai sus, si in keil (uVision) setarile sunt similare, nu mai retin exact. Informatii sunt la greu pe google

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări