Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lumanare LED pt. Halloween - ajutor program


ss1958

Postări Recomandate

Am incercat toate variantele propuse de colegi si am ramas la varianta lui 10VID cu BC557 dar am pus 4 LED-uri albe i(cald) in paralel si am eliminat rezistenta de 68 ohmi...

 

Se poate posta o arhiva cu toate cele necesare realizarii "Lumanarii electronice" dupa schema 10Vid? 

M-am tot uitat prin topic si nu am gasit hex-ul.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

ALBASETE, nu stiu daca daca cea din clip e varianta lui 10VID, dar mi se pare cam "agresiva" fata de ce am facut eu.La mine "flacara" e mai  blanda.Sau poate asa arata la filmare ?

 

GEOMAR, in primul meu post este un fisier RAR cu tot ce te intereseaza, sunt fisierele HEX si codul sursa,  mai putin adaptarea propusa de 10VID.Daca nu reusesti sa il descarci, il voi mai posta odata sau da-mi un P.M cu adresa de mail

Editat de ss1958
Link spre comentariu

In realitate nu este asa "agresiva",probabil de la filmare se vede asa. (Videoclipul nu-mi apartine.) Schema este mai jos, hex nu am, deoarece PIC-ul a fost programat de un prieten. In loc de BS 170 am folosit 2N7000. Personal sunt foarte incantat de functionare si mai ales fiica-mea.

post-199853-0-26684300-1414651909_thumb.jpg

Editat de albasete
Link spre comentariu

Schema folosita de tine e cea "originala". Incearca adaptarea propusa de 10VID si sunt sigur ca iti va placea mai mult.Dar poate ca ai alt hex decat cel folosit de noi.Poate ai posibilitatea sa il procuri si sa-l postezi aici, sa-l incercam si noi.

Editat de ss1958
Link spre comentariu

Multumim FRATELLO . O sa-l incercam si pe acesta. Vad ca e un pic diferit fata de ce folosesc eu.

 

Postez si o adaptare a schemei originale , cu ce a propus 10VID, lumanarile "arzand" in contratimp. Schema se poate face si fara tranzistori, punandu-se 2 LED-uri , pe plus si minus fata de iesirea PIC-ului, asa cum a propus 10VID.Efectul este f. frumos cu 2 "lumanari" asezate la 10-15 cm. una de alta, Plus ca folosim un singur montaj pt, 2 lumanari.Cred ca am sa incerc, cu 2-3 astfel de montaje, cu tranzistori, sa imit focul dintr-un camin.LED-urile vor fi galbene , rosii si albe.Am incercat cu un singur montaj si LED-uri albe, si e incurajator.Problema e ca nu gasesc LED-uri galbene de 0,5-1W care sa lumineze mai puternic.Desi ele sunt date ca LED-uri de putere, lumina e f. slaba. Mai caut.

post-231372-0-78929700-1414839304_thumb.png

Editat de ss1958
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări