Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

plasma se stinge singura


Postări Recomandate

eu cred ca se poate repara sursa originala din tv dar nu a avut cine sa o faca daca vreti sa o reparati doar daca veniti la mine la atelier cu tveul in comuna costesti judetu iasi nr tel 0741583829 doar daca vreti sa mai vedeti tveul sa functioneze 

program de functionare Luni      10-30  19-00

                                      Vineri    10-00  18-00

                                      simbata 10-00  17-00

 

 

succes

Editat de Harhas Florin
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

deja, am  dat 50 lei  la  diagnoza  tv-ului. mai  cheltui  ,  si  100  lei transport,  + diagnoza,  si  ar ma fi si  500 lei reparatia  , ajung  la  aproape  una noua,  persoana  la care lam dus  , a zis  ca ma  costa 500  lei  so  repar  ,dar   nu mia dat  garantie  ca  , nu va cadea celalt   , modul, z  , , ,

Link spre comentariu

am  desfacut  , plasma,  iar un condensator  de  3300 mf   la  10  v  e  umflat ,

 

lam scos   si  face lafel,  

 

cum iimi dau seama  ce   stk  e  ars  ,ca sunt multe pe placa,

 

acum , problema  e mai serioasa, a  inceput  sa  se inchida  dupa  5 minute  de  functionare  ,

ai scos cond dar ai montat altul?stk nu e ars daca ar fi nu ar functiona deloc

Link spre comentariu

Pai al dvs....ramine doar de ....decor!! Cumparati altul,asta am vrut sa spun!! Cat ati cheltuit pana acuma......degeaba?!?! Mergeti cu el iarasi la alti depanatori;alte plati de verificat,etc.....deci.....unde ajungeti pana la urma?!?! 

Indiferent ca e sursa sau oricare modul; Z sau Y ....sub 500 lei minim nu il reparati,daca va schimba sursa sau oricare dintre cele doua placi : Z sau Y!!!!

Doar daca se angajeaza cineva sa va REPARE placa defecta ,nu sa o schimbe ;poate iesiti mai ieftin.....spun doar......... DACA!!!!

Am mai spus;plasmele sant ''pacatoase'' la toate capitolele,inclusiv la costurile unei eventuale reparatii.....

Editat de BUGHIU
Link spre comentariu

la defecte de genul asta  si mai ales cand defectul apare brusc, indica mai degraba un semiconductor defect decat un condensator.

 

In regim de amator asa ceva este foarte greu de reparat.

 

O solutie profi ar fi alimentarea modulelor folosind o sursa externa, si un dataloger conectat pe curenti, temperaturi,tensiuni si masurate "over time"

 

As mai incerca si verificarea releelor din sursa, posibil contactele sa fie arse de la arc in timp.. Mai exista si posibilitatea unei supraincalziri, declansand astfel un fel de "mod avarie"

Link spre comentariu

la  kaufland este un  lcd de 32 blackpount

 

nu lam  vazut  aprins  ,  dar  nustiu ce  sa  zic

 

totusi  ,   eu  as  vrea sa imi iau  un  tv cel putin de  80  ,care sa aiba luminozitate  mare,si claritate  , nu neaparat  ful hd,

 

 

la noi in  rom ,ca,sa  poti  folosi un tv inteligent  , nu prea ai cum  , ca toate posturile  nu sunt ful hd, si ca  sa le  faci hul hd ,tre sa le  pui alte  aparate  cea  ce duce la costuri  enorme,

 

 

 

as  vrea  sa  va rog pe voi  , ca  atunci cand  ma uit  la caracteristicile  , unu tv , la  ce sa  fiu atent ,  ca  sa  am  un tv  cu  o luminozitate  aproape  ca la plasma si culori  vii, 

 

am mai  vazut la  alti , lcd-uri  da  parca era  prea intunecat ,  chiar daca  modifica din telecomanda  ,luminozitatea ,deja  ,  culorile  duclci nu mai aveau  aceasi  , nuanta , erau mai reci  , 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări