Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

achizitie statie aer cald si letcon


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut. O sa incerc sa iti dau cateva sfaturi utile in legatura cu folosinta acelei statii...am folosit ani de zile acele statii.( gordak ,beb,tech,etc, toate sunt la fel.)Fluxul de aer cald il poti regla cat de cat dar vine in "suturi" din cauza la vibratorul ala pe post de pompa. Solutia este sa o desfaci si are prins de pompa efectiva un "vas de expansiune" mic, pune unu mai mare si eventual elastic(eu am facut unu dintr o bucata de camera de bicicleta). Rezistenta e la fel la toate, e foarte prost gandit sistemul in directia asta...are un generator de impulsuri reglabil...(cu un ne555 obosit)si practic tu cand vrei mai multa temperatura maresti numarul de impulsuri...rezistenta merge ori maxim ori de loc (in impulsuri) asta iti genereaza un flux de aer f instabil termic. O sa arzi multe chestii pana inveti sa i folosesti asa. Solutia: desfinteaza montajul ala cu 555 si pune in locul lui un variator de lumina (de ala tip intrerupator)de 1000w la care legi rezistenta.Daca faci astea 2 chestii o sa o ridici cu o clasa statia aia...o sa poti lipi smd uri fara sa le arzi, folii etc.Ca proces de lipire poti sa iti faci ti calibrare etc (dupa ce ai modificat cum am zis mai sus altfel nu are sens) dar nu acolo trebuie sa fi atent,trebuie sa fi atent la placa , la fludor cand sclipeste(e topit), la flux cand incepe sa fiarba. Aia sunt cea mai buna gradatie. Si rabdare...cu cat e mai mare piesa si mai mari trasee stai mai mult cu aerul, nu te grabi sa dai mai multa temperatura. Ca idee un ci cu 8 pini il dai jos in 3 -3.5 min ca sa ramana placa intreaga.a! Sa nu uit. Flux! fluxul face jumate din procesul de lipire, fara nu ai cum. Cauta unu cat mai fluid, (amtech) si nu te sfii sa pui mult, evident apoi trebuie sa il cureti. Mult spor. Ps. Nu te ingrijora de piese de schimb. Daca sti schimba o dulie poti repara acasa orice la statia aia.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări