Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema picup NZC 710


Postări Recomandate

Am un picup TESLA NZC 710 pentru care am cumparat doza VK 4302 LGR - cum aveam pusa pe bratzul lui --dar fara ac.Cum am pus doza noua am observat ca se aude semnalul la ac si... atat.Am bagat semnal- la mufa de semnal- amplifu' functioneaza in regula, se aude bine si clar (adica partea electronica e buna).Am mers pe fire spre sursa de semnal, pana la bratz- unde ating- zbarnaie, deci nu este nimic intrerupt.Ce poate sa fie defect? Sa fie de la doza? N'o fi doza care ii trebuie? Cum ajunge semnalul de la ac la firele care ies din doza??ca nu imi dau seama.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

E si aia, am scos-o ca sa bag semnal din exterior..Si am pus-o la loc, cand am inceput sa ,,merg'' pe fir, spre doza.Am incercat sa scot cu fir cu 5 pini, semnal spre alt amplif.. tot nimic nu iese.Am verificat tot timpul firele, legaturile, mufele. Totul era in regula. Am incercat cu mai multe cabluri, ca sa fiu sigur.Degeaba.Nu iese semnalul de dupa doza.

Link spre comentariu

Daca cuplati acea piesa de conectare si scoateti doza, daca atingeti firele ramase cu degetul(sau o surubelnita)se aude brum?Daca nu, incercati sa curatati contactele conectorului dozei(cu spray de contacte sau alcool izopropilic), nu stiu de ce, dar materialul utilizat de Tesla pentru contacte la toate aparatele produse de ei se oxidau foarte usor si sbundent.

Link spre comentariu

Mi se pare mie sau au disparut niste posturi de aici, dupa implementarea ..noii fetze''?? :84

 

Stiu sigur ca am spus ca pe fire DUPA doza, daca ating are brum.

 

Si ca la doza, la ac se aude tzaraind muzica de pe disc. Se intrerupe  cumva circuitul - la picioarele dozei trebuie sa curatz.

 

Il rog pe dl. miron sa puna din nou pozele alea cu doza, ca nu le-am salvat.

 

Nu am alta doza, doza asta e NOUA,  greu de crezut ca ar putea fi defecta din start. :a:

 

 

lat edit- vad ca nu mai am nici un pm- si erau cateva numere si adrese de pastrat in ele.. s'or putea recupera?

Editat de Micul alex
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări