Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

O schema pt Elite, 14 es 11


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 2 ani mai târziu...

Buna seara stimati colegi. Am primit la reparat acest TV din titlu.

 

Specificatii: ( in patanteza este numerotarea integratului ):

-model: 14ES11

-sasiu: HD-PHTOP2181.PCB

-procesor - jungle: TDA11105PS / V3 / 3 ( N201 )

-memorie: 24C08 ( N701 )

-cadre: LA78040 ( N301 )

-sunet: TDA1035 ( N601 )

 

Clientul - depanator a zis ca a scos memoria si a probat-o la un alt sasiu oarecare si dupa ce a montat-o inapoi a inceput sa inverseze comenzile ( defect similar tachuri ). A spus ca pana sa faca aceasta operatiune, TV-ul functiona ok.

 

Proceduri:

-eliminat tachuri de pe placa si actionarea comenzilor prin strapare cu penseta

-curatat cablaj cu alcool izopropilic

-probat binuri ( vreo 14 binuri am avut la dispozitie )

 

Pana in prezent toata munca este zadarnica.

 

Observatie: tensiunea de 3,3 volti care intra pe placa cu tachurile am gasit-o cca. 3,8 volti. Am schimbat preventiv dioda zenner si filtrajul care face aceasta tensiune si tensiunea este tot de 3,8 volti. Nu prea as crede ca asta sa fie hiba.

Deci intr-un cuvant, tachurile inverseaza comenzile. Nu am probat si cu telecomanda pentru ca mi l-a adus fara. Clientul - depanator a zis ca a fost defect procesorul - jungle ( partea de jungle nu scotea semnal ddf pentru cadre ). L-a inlocuit si a zis ca a functionat ok pana sa faca operatiunea cu memoria. Nu am masurat rezistentele de pe placa cu tachuri pentru ca nu am mai avut timp. Ce-i drept nici nu stiu ce balarii a facut clientul - depanator.

Orice idee este bine venita in privinta acestui defect.

 

Multumesc.

Link spre comentariu

Pune o memorie noua scrisa  , daca merge bine cu telecomanda ( caand o ai ) dal  dreak de bord !!

Eu m-am mai gandit la urmatorul " truc ": sa inversez rezistentele la tachuri. El face toate functiile dar inversate ( apas P+ face meniu, V+ face V-, V- face V+, P- face AV, etc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări