Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Orga de lumini cu Pic 12F629-675?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

uite aici cum se face intrarea in ADC la PIC daca vrei sa folosesti alt PIChttp://www.radiolocman.com/shem/schemat ... l?di=67509si daca nu ai PIC pot sa donez eu 1..5 bucati

Multumesc de link. Asa am gasit si rutinele de FFT :101 .Cit despre oferta dvoastra va multumesc dar am in stoc niste 18f2550 si 4550 cu care nu am lucrat inca si as vrea sa incerc.Intrarea e foarte simpla doar ca e pentru "unamplified audio " deci un pic riscant dupa parerea mea-am avut un vecin care lua semnal de pe difuzor si il baga intr-o orga de lumini, doar ca era facuta dupa o schema dintr-o revista de pionieri care rezista la "maltratare".Despre schema postata(cu exceptia condensatorului) aveti vre-o parere?Stima
Link spre comentariu

E buna schema, atata doar ca la iesire apare semnalul inversat.

Totusi, omul vroia ceva simplu cu un 629/675, nu unul complicat cu 16F84, FFT si alte dracii.

 

Atasez o schema si un hex, care e un "remake" dupa un proiect de orga de lumini prezentat intr-un vechi almanah Tehnium pe care nu-l mai am, acum insa vad ca le-au scanat si pus pe net; este vorba de almanahul Tehnium 1986.

Proiectul consta din vreo 10 integrate (CDB-uri si altele), principiul insa e acelasi, adica masurarea perioadei dintre doua treceri prin 0 in aceeasi directie a semnalului, o data la 40 ms, si aprinderea ledului respectiv, asumptia fiind, ca frecventa dominanta (adica cea cautata) e cel mai probabil sa fie centrata pe 0.

 

Posted Image

 

Cele trei benzi sunt cuprinse intre:

-Joase: 20 - 200 Hz

-Medii: 200 - 2000 Hz

-Inalte: 2000 - 20000 Hz

 

Intrarea se face la comparatorul intern, astfel ca nu sunt necesare integrate auxiliare, doar ce se vede.

In loc de leduri se pot folosi tranzistoare cu rezistente de 1.5K.

Orga_lumini_v1.HEX.txt

Orga lumini.DSN.txt

Link spre comentariu

Simularea in Proteus, si in general toate simulatoarele SPICE sunt foarte de incredere, pentru ca tin seama si de componentele parazite.E normal ca semnalul sa se transforme in trapez, pentru ca in orice pin de intrare al PIC-ului exista doua diode de protectie care intra in conductie spre Vdd cand semnalul depaseste Vdd + 0.6V, sau spre GND cand semnalul e mai mic decat GND - 0.6V.Oricum integritatea semnalului nu ne intereseaza, ci doar linia de mijloc.

Link spre comentariu

Totusi, omul vroia ceva simplu cu un 629/675, nu unul complicat cu 16F84, FFT si alte dracii.Atasez o schema si un hex, care e un "remake" dupa un proiect de orga de lumini prezentat intr-un vechi almanah Tehnium.Cele trei benzi sunt cuprinse intre:-Joase: 20 - 200 Hz-Medii: 200 - 2000 Hz-Inalte: 2000 - 20000 HzIntrarea se face la comparatorul intern, astfel ca nu sunt necesare integrate auxiliare, doar ce se vede.In loc de leduri se pot folosi tranzistoare cu rezistente de 1.5K.

Multumesc mult pentru schema si hex. Se pare ca nu mai am niciun pic disponibil, o sa-mi iau cateva in wekend. P.S. Cand vin la Bistrita la matusa-mea, te sun sa-ti dau o palinca! :freaza:L.E. R6 duce la masa dar R5 la plus 5V?Multumesc!
Link spre comentariu

Simularea in Proteus, si in general toate simulatoarele SPICE sunt foarte de incredere, pentru ca tin seama si de componentele parazite.E normal ca semnalul sa se transforme in trapez, pentru ca in orice pin de intrare al PIC-ului exista doua diode de protectie care intra in conductie spre Vdd cand semnalul depaseste Vdd + 0.6V, sau spre GND cand semnalul e mai mic decat GND - 0.6V.Oricum integritatea semnalului nu ne intereseaza, ci doar linia de mijloc.

Toate bune, singura problema e ca in simulare nu e nici un PIC, doar partea de intrare.
Link spre comentariu

N-am deschis acel DSN pana acum, credeam ca e tot cel cu PIC, acum vad ca e cu opamp-uri.Problema e ca nu poti scoate la iesirea unui opamp o excursie de tensiune mai mare decat cea de alimentare. (De obicei de la V- la V+ -1.5V, adica 3.5V in cazul de fata).Aveai amplificarea prea mare. Pentru semnalul de intrare cu amplitudinea de 1V aveai amplificare 10.Pentru a putea ajusta si in timpul simularii, iti recomand un alt potentiometru din lista, POT-HG.

R6 duce la masa dar R5 la plus 5V?

Da.
Link spre comentariu

O sa fac acesta schema, insa as vrea ca semnalul audio bagat in pic sa fie preluat de la sursa de un microfon condensator sau dinamic. Pentru asta ar fi suficient un mic preu cu un trz sau sa folosesc un LM358 de ex, sau LF353 ca de astea am? Stiu ca-s dual opamp, insa daca merge fain orga cu pic, o fac in dublu exemplar pt stereo si folosesc ambele opampuri din capsula.

Link spre comentariu

Va salut.Mi-am luat astazi pic 12F629 si led-uri ultraluminoase rosu, verde, albastru si alb si mai ramane sa merg la un amic ce are un computer mai vechi, am programator pe paralel, PIC03 de la A******a.Vroiam sa va intreb daca nu i s-ar mai putea adauga si un canal de pauza, adica in lipsa semnalului audio sa se aprinda un al patrulea led (alb), iar in prezenta lui sa stea stins. Nu m-ar deranja daca ledul alb s-ar aprinde si la pasajele mai slabe ale vreunei melodii.Revin cu rezultatele functionarii fara canal de pauza.Cu multumiri.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări