Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Energie electrica gratis ????


Postări Recomandate

exista o teorie, repejor ingropata...stiti ca in piramide, in special in cele foarte vechi, NU EXISTA NICI UN FEL DE URMA DE FUM CONTEMPORANE LOR???cum naiba luminau culoarele alea, cu torte care nu scoteau fum??ciudat, focul, prin definitie, scoate fum...teoria spunea ca egiptenii cunosteau curentul electric... dar intr-o zi, subit, au uitat-o... (as uita si eu subit multe, daca as avea de-a face cu cretini care nu stiu sa respecte altceva decat bata!!!)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Deci ceea ce scoatem noi cu o celula solara nu e deloc gratis. E ce mai ciupim din kilowatul ala. La fel cu energia eoliana.

De ce sa nu fie gratis? Dai bani pe ceea ce ciupesti din kilowatul ala? Costa tehnologia, intr-adevar, o oglinda solara e destul de scumpa, o instalatie eoliana la fel se ridica la cateva mii de dolari, dar sa ne gandim la energia care intra (si se consuma oricum), care este gratuita. Eu totusi cred ca sunt asa de scumpe ca nu prea exista concurenta pe piata, nu poate fi asa costisitoare producerea unei celule solare. Deocamdata cea mai simpla solutie de a produce energie, este prin ardere de petrol, carbuni, gaze, etc, pentru ca din putin petrol consumat rezulta multa energie. Dar in scurt timp se vor epuiza zacamintele, si va trebui trecut la altceva. Si daca ma gandesc cat cheltui pe materia prima sau energia de intrare, si cat scot, atunci pot sa ma gandesc la randament si cum sa il imbunatatesc pentru a iesi mai bine cu banii, dar odata ce energia de intrare este gratis, practic asta transforma randamentul in 100%, pt ca eu nu pierd nimic. Doar sa diminuez pierderile din instalatie pentru a fi mai eficient.
Link spre comentariu

Pai, oricum ai vedea treaba, energia tot nu e gratis. eoliana sau solara, sau geotermala...Ai niste costuri de exploatare.Ca sa folosesti energia solara ce ai nevoie: un convertor(panoul solar), o metoda sa o inmagazinezi(ca noaptea ce faci? sau cand e mai nor, deci ai nevoie de un acumulator) si un circuit de conversie(asta iti va incarca acumulatorul si va converti apoi energia electrica intr-o forma folositoare: 220Vac 50Hz sau altfel). Toate aceste aparate au un cost initial, destul de mare, dar au si niste costuri de intretinere. Deci costurile initiale au o anumita perioada de amortizare: dupa cat timp costurile de instalare ale sistemului s-au egalizat cu economia din folosirea energiei alternative? si raman apoi costurile de intretinere.energia alternativa are marele dezavantaj al unui cost initial mare. o centrala eoliana capabila sa produca cativa kilowati costa niste sute de mii de dolari, spre milion(cauta pe net preturi). costul este enorm pentru cata energie poate produce, si de aceea se amortizeaza in zeci de ani.pe de alta parte, si tu ai dreptate: nu exista o concurenta pe piata foarte mare. sau cel putin asa cred si eu. o data ce energia alternativa va fi folosita pe scara mai mare atunci costurile vor scadea.

Link spre comentariu

Pai, oricum ai vedea treaba, energia tot nu e gratis. eoliana sau solara, sau geotermala...

Ai niste costuri de exploatare.

Ca sa folosesti energia solara ce ai nevoie: un convertor(panoul solar), o metoda sa o inmagazinezi(ca noaptea ce faci? sau cand e mai nor, deci ai nevoie de un acumulator) si un circuit de conversie(asta iti va incarca acumulatorul si va converti apoi energia electrica intr-o forma folositoare: 220Vac 50Hz sau altfel). Toate aceste aparate au un cost initial, destul de mare, dar au si niste costuri de intretinere. Deci costurile initiale au o anumita perioada de amortizare: dupa cat timp costurile de instalare ale sistemului s-au egalizat cu economia din folosirea energiei alternative? si raman apoi costurile de intretinere.

energia alternativa are marele dezavantaj al unui cost initial mare. o centrala eoliana capabila sa produca cativa kilowati costa niste sute de mii de dolari, spre milion(cauta pe net preturi). costul este enorm pentru cata energie poate produce, si de aceea se amortizeaza in zeci de ani.

pe de alta parte, si tu ai dreptate: nu exista o concurenta pe piata foarte mare. sau cel putin asa cred si eu. o data ce energia alternativa va fi folosita pe scara mai mare atunci costurile vor scadea.

cu alte cuvinte, calcule economice...

 

nici nu stii ce usor se pot manipula calculele alea sa demonstrezi orice vrei!!

inclusiv faptul ca petrolul brut este inepuizabil, ca energia atomica (sau oricare alta) este scumpa, etc...

 

ia incercati sa cautati pe net texte legislative din evul mediu, pe vremea cand lemnul era principalul combustibil!!!

dupa care, comparati cu practicile "economice" ale companiilor care traiesc din petrol, in orice forma o fi el!!!

 

nimic cunoscut, oare?? :smt006

Link spre comentariu

peste,Scoti din context si suna altfel. Am si spus: nu ma refer la costul pecuniar (bani). Este vorba de costul energetic. Ceea ce vreau eu este de fapt sa demontez afirmatiile celor care sustin ca au obtinut energie din nimic. Ptr inceput ignor implicatiile financiare ptr ca unui fenomen nu-i pasa de bani. Costul este energie/resursele de intrare ptr a obtine "energia gratis" de la iesire.Notiunea de cost nu este neaparat legata de bani. Sa presupunem ca am o soba care poate sa mearga cu lemne sau cu gaz. Si lemne si gaz am cat vreau, fara bani. Ce voi folosi? Lemne sau gaz?Pai daca folosesc lemne, tre' sa curat cenusa, sa trag la lopata, sa curat hornurile. Cu gaz... stau si-o frec. Costul la lemne e mai mare ptr ca tre sa muncesc. Dupa cum vezi bani nu sunt implicati, dar "costul" la lemne e mai mare.Sigur ca peste astea, cand mai coboram in realitate, intervin costurile de intretinere. Desigur, pe masura ce tehnologia avanseaza, eficenta de a "fura" energie de la soara va creste. Dar repet. Tinta discutiei propuse nu este energia alternativa (solara, eoliana). Tinta e reprezentata de sarlatanii care isi scot tzechinul vanzand iluzii, nu producand energie gratis.Cirip

Link spre comentariu

peste,

 

Scoti din context si suna altfel. Am si spus: nu ma refer la costul pecuniar (bani). Este vorba de costul energetic. Ceea ce vreau eu este de fapt sa demontez afirmatiile celor care sustin ca au obtinut energie din nimic. Ptr inceput ignor implicatiile financiare ptr ca unui fenomen nu-i pasa de bani. Costul este energie/resursele de intrare ptr a obtine "energia gratis" de la iesire.

 

Notiunea de cost nu este neaparat legata de bani. Sa presupunem ca am o soba care poate sa mearga cu lemne sau cu gaz. Si lemne si gaz am cat vreau, fara bani. Ce voi folosi? Lemne sau gaz?

Pai daca folosesc lemne, tre' sa curat cenusa, sa trag la lopata, sa curat hornurile. Cu gaz... stau si-o frec. Costul la lemne e mai mare ptr ca tre sa muncesc. Dupa cum vezi bani nu sunt implicati, dar "costul" la lemne e mai mare.

 

Sigur ca peste astea, cand mai coboram in realitate, intervin costurile de intretinere. Desigur, pe masura ce tehnologia avanseaza, eficenta de a "fura" energie de la soara va creste. Dar repet. Tinta discutiei propuse nu este energia alternativa (solara, eoliana). Tinta e reprezentata de sarlatanii care isi scot tzechinul vanzand iluzii, nu producand energie gratis.

 

Cirip

sigur alde conel/renel/whatever nu intra în categoria asta???

 

nu uitaţi că aşa-zisa ştiinţă a declarat de nenumărate ori că a descoperit adevărul suprem, etc. ca peste 5-10-20 de ani să susţină contrariul a ce afirmase mai înainte!!!

 

pe lângă asta... încercaţi un moment să vă imaginaţi o lume în care energia (fie, electrică, vă fac plăcerea) e gratuită!!!

ei??? cum ar fi, ia încercaţi un exerciţiu de imaginaţie!! :yawinkle:

Link spre comentariu

Cirip: "Tinta e reprezentata de sarlatanii care isi scot tzechinul vanzand iluzii, nu producand energie gratis. "MifTy: "sigur alde conel/renel/whatever nu intra în categoria asta??? "Renel nu vinde iluzii. Vinde energie electrica. Cu energia aia aprinzi becuri, te uti la teveu, asculti muzica. Pretul la care o vinde e alta treaba, dar ideea e ca cu ce livreaza Renel poti face ceva.Cat despre lumea in care energia e gratuita... e o lume utopica. De fapt o lume in care ceva e gratuit, e utopica. In lumea asa cum o cunoastem, nimic nu e gratis. Pot exista costuri ascunse sau compensate, dar cineva plateste, fie ca beneficiarul vede sau nu.dalu,Nu ma refeream la un anume CD."si chiar functioneaza! "expert,Ai vazut cu proprii tai ochi si ai masurat un astfel de dispozitiv? De asemenea, conform legii patentelor, nu este necesar sa oferi un model functional pentru a primi un brevet. Deci faptul ca a fost brevetata nu face o aplicatie neaparat functionala.Cirip

Link spre comentariu

salutare!ideea este urmatoarea: aici nu e energie gratis, dispozitivul face o conversie care la prima vedere este "misterioasa"; daca ne uitam mai atent bilantul energetic este supraunitar doar daca nu se ia in calcul energia inmagazinata in miezul de ferita! deci nu-i nimic necurat sau extraordinar, chiar daca toata inventia se invaluie intr-o aura misterioasa si vezi doamne o noua forma de energie s-a descoperit!pe de alta parte Nikola Tesla nu degeaba are aproape 2000 de patente unul mai interesaant decat celalalt; inca nu stim totul, nu avem acces la unele cunostinte si descoperiri care ne-ar da peste cap tot sistemul de valori!

Link spre comentariu

.........pe de alta parte Nikola Tesla nu degeaba are aproape 2000 de patente unul mai interesaant decat celalalt; inca nu stim totul, nu avem acces la unele cunostinte si descoperiri care ne-ar da peste cap tot sistemul de valori!

:supz: :supz: :king: :salute:
Link spre comentariu

Nu pot sa cred ca inventatorii ar fi atat de meschini incat sa nu dea repede pe net o solutzie de energie f ieftina sau moca! Uite eu, ca sa fiu "pe ale mele", daca mi-ar bubui o idee de motor de mashina care sa mearga cu apa nu prea multa, fie ea shi neinceputa, scoasa la miez de noapte din fantana noua shi aditivata cu pipi de fata mare, ash pune IMEDIAT pe net in asha fel incat sa ajunga in cel mai scurt timp la un numar de internautzi imposibil de redus la tacere :supz: . Dar tare mi-e frica virgula ca asha ceva e imposibil, in fond intreaga noastra existentza se rezuma la procurarea energiei- pentru noi shi pt mashariile noastre. :goodman:

Link spre comentariu

salutare!...bilantul energetic este supraunitar doar daca nu se ia in calcul energia inmagazinata in miezul de ferita!

A inmagazina, pentru mine, inseamna a pune intr-un loc. De unde, mai tarziu, iei. Si daca nu mai pui, nu mai ai de unde sa iei. Exact ca un acumulator: ai inmagazinat odata, legi firele la borne si... miracol! se aprinde becul! fara sa dau la manivela. Minune! Ma scuzati, chestia cu inmagazinatu' inseamna ca ai pus acolo o forma de energie, pe care ai de gand sa o consumi mai tarziu.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări