Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cumpar Router CNC 500 / 1000


Vizitator Gabi79

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Masini din astea gasesti pe net cu gramada ... da' una e sa vezi pe youtube ce frumos lucreaza ele , si alta e sa realizezi concret masinaria . Din punct de vedere mecanica , nu-i nici o problema de facut , depinde ce buget ai disponibil . Capetele de taiere sunt alta afacere ... Poti sa faci un compromis , sa folosesti un motor HF cu freze de carbura si sa tai garniturile alea cu freza ( cred ca alea cu un singur dinte ar merge mai bine ) , doar ca o sa le tocesti rapid ... Capetele de taiere dedicate ( cutite rotative , oscilante , tangentiale , etc ) sunt mult mai bune , dar oare pot sa taie prin tabla aia de otel perforata la care faci referire in primul post ? Si parca trebuie un soft dedicat , care sa controleze motorul ala care orienteaza cutitul ... cum faci rost de asa ceva ? Ca mi se pare ca e pachet cu masina completa , nu-l prea gasesti separat ... eu unul cel putin nu am stiinta despre asa ceva ... Nu mai vorbesc de pretul unui aemenea cap de taiere ... n-am idee cat costa , dar nu-mi imaginez ca ar fi ieftin ... iatr de construit DIY nu cred ca se incumeta nimeni ... D-aia zic eu ca un motoras de 3 sferturi de cal , la vreo 18000 de ture ar putea sa faca treaba , cu conditia utilizarii unor freze mai bune ... Succes.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări