Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiecte cnc


Badman

Postări Recomandate

Buna, sunt nou pe forum si am o mare nelămurire care este diferența din pct de vedere mecanic dintre un cnc bazat pe o structura din profil de aluminiu si unul pe o structura din fier, pe lângă diferența de greutate. :jytuiyu

Pai ala pe structura de aluminiu o sa vibreze mai tare , dar poate fi aliniat/centrat/reglat mult mai usor ( structuri modulare ) . Ala cu structura de fier ( apropo , structura sudata sau turnata ? ) e mai greu , absoarbe vibratiile mai bine , poate suporta sarcini mai mari de lucru ( componente mai grele ) , dar e o durere mare de cap sa-l aliniezi corect ( suprafetele pe care montezi ghidajele trebuie sa fie paralele si in acelasi plan , si din suduri nu pori sa mai misti nimic ... ) . Sunt o gramada de factori pro si contra pentru fiecare solutie , eu zic sa sapi pe net si sa te documentezi . succese !!!
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator Ovidiu25

Buna, sunt nou pe forum si am o mare nelămurire care este diferența din pct de vedere mecanic dintre un cnc bazat pe o structura din profil de aluminiu si unul pe o structura din fier, pe lângă diferența de greutate. :jytuiyu

Pai ala pe structura de aluminiu o sa vibreze mai tare , dar poate fi aliniat/centrat/reglat mult mai usor ( structuri modulare ) . Ala cu structura de fier ( apropo , structura sudata sau turnata ? ) e mai greu , absoarbe vibratiile mai bine , poate suporta sarcini mai mari de lucru ( componente mai grele ) , dar e o durere mare de cap sa-l aliniezi corect ( suprafetele pe care montezi ghidajele trebuie sa fie paralele si in acelasi plan , si din suduri nu pori sa mai misti nimic ... ) . Sunt o gramada de factori pro si contra pentru fiecare solutie , eu zic sa sapi pe net si sa te documentezi . succese !!!
Ok am înțeles. Da componente sudate ( tabla 2 tăiată pe cnc si sudata) am întrebat pentru ca ma gandeam k ar fi o problema pentru motoare (nema 23 sau 34 in funcție de buget) sa miste cărucioarele din cauza greutatii....Referitor la aliniere centrare ma descurc eu! K ghidaje am ales sine de ghidaj de pe hiend din câte am citit ar fi mai bune ca barile. True?:pTnx si o sa vin cu un topic nou când pot sa arat cv :) ms pt INFO!
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator abuta

motor BH60BT31-02are urmatori pini 24V24VPGNDPGNDGAINLDDIRCLKS/SSGND5V este acesta un motor pas cu pas care sa-l pot folosi la un mic cnc de gravat? are si driverul ? ai mai trebuie doar interfata de conectare la portul LPT? daca da stie cineva cum se conecteava?Motoarele au fost scoase de la neste copiatoare.

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...
Vizitator evilpieceofdust

Aici sant proiecte realizate si din care poti invata ceva ,daca ai nelemuriri contactezi autorul si te lamuresti,asa daca veau filme ma duc pe net si caut,parerea mea.

 

Proiectul nu e finalizat, nu se vad toate componentele si solutiile constructive.

Daca cineva e interesat ii pot trimite cad-ul...

Editat de evilpieceofdust
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator inaig

Salutare la toata lumea, vin si eu cu prima masina constuita de mine si finalizata acum o jumatate de an.

asa arata in faza de concept

masa de 1600x1200x150

ghidaje Hiwin de 20

suruburi cu bile de 1605 pe X cu piulita rotativa antrenate de un MPP 7,4NM

surub cu bile 2005 pe y antrenat cu MPP de 8,7 NM

surub cu bile1605 pe y antrenat cu MPP 3 NM

motorul de frezare e un Hertz racit cu aer de 1,5 kW cu cap ER20

Posted Image

Posted Image

 

am folosit duraluminiu doar la axa Z si la cateva subansamble (gen lagare sau suporti) profile UNP 60 sudat si retificat plan pe Y si la axa X am folosit UNP 120 montat cu suruburi si frezat.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

momentan are ca masa o placa de MDF de 30 si urmeaza sa integrez o masa caval T de la o freza FUS36 (cred) pentru a prelucra mai usor nemetale.

pentru cine are nevoie de detalii sau planse poate sa ma contacteze, in principiu raspund seara.

 

 

 

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

bine hai sa ziem totusi as vrea unul  mai mult chitul complet ca dupa aia as reface eu structura metalica poate alte motoare si al cadru

ma intereseaza mai mult pana la alimentarea motarelor  controlerul sa fie in cutie cu tot ce trebuie sa fie afara doaar mufele usb  si cele de la alimentarea motoarelor ca sa nu ma incurc eu in realizare cablaje si alimentari si alte chestii iar softul am sa cumpar separat

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări