Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Conexiune aluminiu cu cupru


Postări Recomandate

http://www.mediafire.com/?dba55evbgkqtmun

Se va citi cu atentie paragraful 5.2.6.

Printre altele, e de retinut ca in cazul conductorilor de aluminiu nu se admit conexiuni la cleme sau aparate de tip rigid (gaura-surub sau ochi-surub) ci doar conexiuni elastice, prin lamele sau saibe elastice.

Conexiunea aluminiu-cupru se executa cu piese speciale (care costa citiva bani si te scutesc de o frumusete de incendiu).

Conexiunile se fac numai in doze accesibile.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 4 ani mai târziu...
Vizitator NFS

Va salut! Am o priza in care vine cablu de aluminiu, peste care cineva a rasucit niste cupru litat pentru a pleca catre o alta priza adaugata ulterior pentru masina de spalat. Am inceput sa am probleme cu acea priza dupa o perioada, topindu-mi stecherele bagate in priza si chiar si o bucata din priza.

 

In momentul acela am schimbat priza, iar in spatele ei am cositorit cuprul litat si am facut conexiunea cu o regleta de plastic tip pahar (doar asa am gasit in supermarket). Observ ca dupa nici o luna de la aceasta interventie vine miros de plastic si se simte caldura la nivelul prizei de legatura atunci cand consumatorul celei de-a doua prize este in functiune (masina de spalat).

 

As vrea niste sfaturi, cum ar trebui sa fac cat mai corect aceasta "carpeala" pentru a scapa de riscul de a se mai incalzi / lua foc. Multumesc frumos!

 

P.S. Sunt chirias, asa ca lucrari de anvergura precum schimbatul cablului prin pereti nu prea se pot face in cazul meu.

Editat de NFS
Link spre comentariu

Ar trebui din capul locului să folosești alt tip de conector pentru înnădirea firului de cupru cu cel de aluminiu.Ceva de genul ăsta: https://www.romstal.ro/user_uploads/products/115817_l.jpeg Cumpără una cu găuri suficient de mari ca să încapă și două conductoare simultan.Vezi că sunt reglete care au și lamele de presare înaintea șurubului, ca acesta să nu reteze conductorul. S-a mai recomandat și tipul de cleme flexibile tip Wago.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări