Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

preamplificator pick-up doza magnetica


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Inca ceva..un fenomen ce ma seaca: pick-up (TESLA NC430) are un comutator care schimba daca vrei sa se opreasca automat la finalul discului sau nu. Ei am unele discuri mai uzate, mai foite putin si unele is chiar de electrecord (si nu face fenomenul descris mai jos),dar am unele straine f putin uzate sau tot la fel ca si cele de electrecord (luate din afara..scrie cu litere ..nu ma intrebati de care pe ele)si vad ca face figura urmatoare la ultimu track (ca unele au acea spirala mai lunga,altele mai scurta pana se duce acul spre eticheta)daca spirala e mai scurta pe la jumatea sau la ultimul track se impotmoleste si se cam repeta..daca il "ajut"sa il imping nitel trece peste merge oleaca iar face figura,dar daca sa zicem ridic bratul si dezactivez oprirea automata nu prea mai face figura asta. De ce? Sa fie cumva acea forta care vrea sa-l opreasca si pt ca e supus sa mai mearga inca o distanta suplimentara bratu sa aiba tendinta sa-l arunce?PS: la fel se intampla si cu cele de 45 care au gaura mare in mijloc :jytuiyu pt ca spirala aia e mai scurta decat la cele de electrecord romanesti.O intrebare: de ce s-au facut acele discuri cu gaura mare in mijloc si trebuia sa ii pui o chestie?Doza Unitra MF104 e reglata la 12,5 (1,25) si forta antiskate tot la fel. Am vazut pe net ca producatoru da plaja intre 12 si 17,de regula 15 e recomandat...am testat si cu 14 dar tot la fel face. Dar am testat si cu o petarda de supraphon cu doza ceramica si la ala i-am scos autostopu ca practic tragea acu spre mijloc mai tare ca sa poata trage ditamai parghia sa-l opreasca si m-am gandit ca poate era si motivu pt care se rupea mai des acu la astea, si cu petarda aia nu face figura asta la niciun disc.Nu stiu daca ma intelegeti.

Link spre comentariu

Asta e pick-upul. Am reglat putin surubul unde e sarma aia ca o "coasa"din coada ca sa mai "intind"putin de cursa ce trebuie parcusa de ac,sa nu fie asa stramta si apoi am fixat putin si din cel dreptunghiular ca cam patina bratul pe gulerul lui daca trageai din greseala putin mai mult, apoi am refacut reglajul de apasare la 15 (1,5g),respectiv antiskate 15 si acum vad ca nu mai face (sper).. La acel disc. In special la cele de 45 facea, si la cateva mari de 33 care au spirala aia dupa ultimul trac f ingusta, fix la trackul ultim se impotmolea,si il ajutai,mai mergea,apoi iar ceva..se intampla sa nu-i placa,si se repeta...f enervant.. Mai ales daca esti cu cineva si ti se da peste cap "jucaria"te faci de cacao :jytuiyu

 

Posted Image

 

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

 

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

 

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

 

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

 

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

 

Uploaded with ImageShack.us

Posted Image

 

Uploaded with ImageShack.us

Link spre comentariu

Vad ca mai face la unele figura,dar la alea n-am ce le face..am impresia ca au si ele o buba de'a lor si probabil ca doar o forta de apasare mai mare ca la o doza piezo face ca acul sa treaca mai departe sau probabil acul unitra e unu ascutit si intra in adancime total si cand da de obstacol se impotmoleste pe cand acul de la o doza piezo are geometrie de-aia mai rotunjita si nu intra in profunzimea rilei asa mult ca sa il impiedice acel mic obstacol.. In fine.cert e ca acest TESLA e depasit moral..nu neaparat si fizic. Nu compar aici pick-up vs.CD, ci compar pick-up vs alte modele care sunt direct drive si sunt full automatic si se ridica acul singur,il poti ridica si tu doar apasand un buton care coboara electric liful si mai multi poti regla bratul cu < > fara a mai fi nevoie sa pui mana pe el.. Ce nu prea am inteles eu.. cica ar fi niste capete de citire, tot un fel de doze la unele pick-upuri care dau o raza luminoasa (nu radeti sper sa nu spun vreo duma.. asa am inteles eu)si aia se reflecta; practic nefiind frecare nu prea pocneste..si mai trece si peste mici defecte..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări