Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sistem 5.1 pe lampi


ctepeo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

nu eu fac trafurile.m-a informat si pe mine dj dna(este undeva pe un topic).documentatie nu am si eu cine stie ce dar o sa incerc sa string ce cred eu ca iti este folositor.daca vrei calitate mare este bine sa mergi single ended.in push pull am avut shi eu destule probleme pina am ''potolit'' tuburile sa nu se mai certe intre ele. :d daca vrei facem schimb-itzi dau un gu contra la un el34.ma intereseaza toate.gu-urile mele sint de 4ow pe linga el-uri care sint de 25w.cu 2 gu-uri in paralel in clasa a te duci la 30w lejer.mie ime trebuie ptr a completa un amplificator de chitara cu tuburi bune.scrie-mi la [email protected] despre asta.bafta !

Link spre comentariu

man sa itzi spun un secret...pentodele de rf au zgomot mai mic decit cele de af din cauza ca grila este facuta altfel.intradevar ele se simt cel mai bine in clasa C shi de aceea le dau un bias mai mare ca sa sune bine shi la nivel mic(inca un avantaj fatza de el-uri). :wink: astept pareri pro shi contra...nu am pretentzia sa fiu cel mai invatzat in tuburi shi daca cineva are sa imi arate ceva o sa il ascult cu atentzie.bafta la ampuri pe tuburi!

Link spre comentariu
Vizitator DJ DNA

Cred ca este o idee buna sa faci un sistem de 5+1 pe lampi . Cu siguranta ar suna mai bine decat pe tranzistoare , mai ales la filme . Sa nu mai vorbim despre aspect daca o sa ramana lampile afara din carcasa :wink: . Toate gacile o sa intrebe ce sunt lampitele alea ! 8) si la ce folosesc . Normal ca explicatia despre sunetul lampii o sa " incalzeasca " atmosfera iar auditia o sa fie lina dar tumultoasa :twisted: .Pretul nu cred ca este o problema pentru multi oameni . Sunt alte forumuri unde daca spui ca un amplificator este mai ieftin de 1000 de Euro , stramba lumea din nas .

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

salut domnilor!!!

 

pot sa spun ca shi eu sunt fascinat de amplifurile pe tuburi dar pana acu nu am facut nimic pe tuburi :oops: pt ca nu am scheme ( asa ca daca aveti careva shi vreti sa le sheruiti va sunt recunoscator)

 

 

daca stau bine sa ma gandesc acu ca-ti va ani buni ( eram pusti pe vremea aia shi nu ma apucasem de electronica) am fost cu tata in vizita la un prieten de familie shi tata a vazut la ala o cutie cu tuburi "infipte" in niste socluri. tata shi dat seama ca alea sunt lampi (ca vazuse pe la aia care ne repara tv-ul de mult) shi l-a intrebat ca ce face cu ele ca nu se mai folosesc lampi ca mai toata lumea a trecut la tranzistori shi la c.i ( ca stia el de c.i. cand cu cativa ani in urma cumparase un tv alb-nergru SIRIUS 237 pe c.i., electronistii mai invarsta stiu despre ce vb).

acel om nu i-a dat un raspuns, ci l-a invitat sa-i faca o demonstratie cum se aude.

 

omu avea 3 amplificatoare sereo la fel la putere, impedantza numai ca 1 era pe integrat , unu pe tranzistori, shi unu pe lampi.

l-a pus intai pe ala pe integrat, legat de un casetofon shi pe niste boxe home made shi a dat vol spre max. se auzea binishor dar nu destul de bine. l-a bagat shi pe cel pe tranzitori la aceleashi boxe cu semnal din acelashi casetofon aceiasi melodie.

eu pe atunci habar n-aveam de acustica dar pot sa spun ca cel pe tranzistori se auzea mai bine nu mai avea asa multe impuritati in sunet.

a venit randul shi lampilor sa le puna la treaba (la fel ca pe celelate lea pus pe aceleasi boxe acelasi casetofon aceiashi melodie)

am asteptat cam aprox un minut pana au plecat lampile shi dupa ce au plecat le-a dat la vol maxim shi spre surprinderea noastra ( a mea shi a tatei) sunetul nu avea DELOC impuritati se auzea f bine.

 

de atunci am ramas f impresionat de lampi shi daca electronica a devenit un hobby am decis sa fac un astfel de amplif.

 

 

va rog mult pe cei care aveti scheme cu amplifuri pe lampi sa mi le trimiteti shi mie la [email protected] shi sa-mi spuneti daca stiti ce magazine din buc comercializeaza tuburi electronice

 

va multumesc!!!!

Link spre comentariu

.....Sa nu mai vorbim despre aspect daca o sa ramana lampile afara din carcasa :wink: . Toate gacile o sa intrebe ce sunt lampitele alea ! 8) si la ce folosesc . Normal ca explicatia despre sunetul lampii o sa " incalzeasca " atmosfera iar auditia o sa fie lina dar tumultoasa :twisted: ......

ce idee...sa vrajesti cu lampa :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:...asta e deja perversitate electronica :lol: :lol: :lol:
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator empty50UL

Am si eu o intrebare...daca as deschide un mic atelier de facut trafuri deastea mai vechi credeti ca ar cumpara cineva...le-as da la un pret "de producator".

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări