Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Comutator sursa sunet


Vizitator -Bogdan-

Postări Recomandate

Vizitator -Bogdan-

Am o mica problema, am un amplificator care are o singura intrare, dar am doua surse de sunet cu care vreau sa o folosesc si numai vreau sa trebuiasca sa tot scot mufa dintro sursa sa o bag intralta. Ideea mea este sa fac ceva, un buton care pe o pozitie sa trimita semnal audio la amplificator de la o sursa si pe pozitia cealalta sa trimita semnal audio de la cealalta sursa.Problema este ca nu stiu exact cum sa fac... Un buton simplu ma gandesc ca nu merge, pentru ca are doar 3 pini si chiar daca ar merge, nu stiu daca permite curentului sa treaca cum trebuie ca sa nu strice calitatea sunetului.So... Se gaseste pe la magazine cu componente pentru audio (gen cele de pe Str. Maica Domnului) vreun buton, comutator pentru ce imi trebuie mie?Daca are cineva vreo idee mai buna, decat la ce m-am gandit eu, as fi bucuros sa imi fie descrisa.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator -Bogdan-

Ideea cu mixerul pica din start.Cu montajul cu doua relee duble, nu stiu daca ma descurc, ca nu am cine stie ce experienta cu montaje de la 0, doar mici modificari la ceva deja construit.Catalin, ai idee pe unde prin Bucuresti as putea gasi un "comutator de foarte buna calitate" si eventual cam cat m-ar costa?Din poza pe care ai uploadat-o am observat ca are 5 pini comutatorul, nu trebuia sa aiba doar 4?Daca ma duc la magazin, ce fel de comutator sa cer? :)

Link spre comentariu
Vizitator -Bogdan-

Multumesc mult pentru raspunsuri. Foarte eficiente si ajutatoare :)M-am uitat putin pe net, si am gasit la comutatoare cu 6 pini notiunile de:"SPST : single pole single throwSPDT : single pole double throwDPST : double pole single throwDPDT : double pole double throw"Pentru pentru ce vreau eu sa il folosesc trebuie dpdt?

Link spre comentariu
Vizitator -Bogdan-

He!Nu, din Romania il iau, dar din ce am vazut pe net magazinele virtuale nuprea se grabesc sa scrie la descrieri "comutator basculant 2x2" si in schimb tot apar gruparile alea de initiale si m-am gandit ca mi-ar folosi sa stiu, in cazul in care vanzatoarele de la tejghea, nu stiu ce le cer sau se incurca, poate scrie pe buton dpdt sau formatul care imi trebuie.Tocmai am gasit la conex comutatorul postat de miron si presupun ca o sa iau de la ei, ca este ieftin si are si rezistenta mica, deci poate nu strica cine stie ce din calitatea semnalului audio.Multumesc inca odata pentru raspunsurile voastre!

Link spre comentariu
Vizitator -Bogdan-

Ok, am luat buton, este practic la fel ca cel pe care l-a postat "miron1947" dar acum m-am lovit de o problema la care nu m-am gandit mai devreme, un cablu audio stereo are practic 4 fire (plus minus canal stanga si plus minus canal dreapta) acum, cum fac eu sa combin 3 cabluri (12 fire) stereo in comutatorul asta cu 6 pini?Sa leg doar plusurile la comutator si sa unesc toate cele 6 mase? - nu stiu daca e ok, avand in vedere ca ambele surse de sunet trebuie sa poata functiona in acelasi timp si daca unu canta si altu face playback la un film, nu se incurca masele intre ele sa dea vreun scurt ceva?Mai vreau sa intreb inca ceva, la o mufa jack, standardul cum este pentru canalele stanga dreapta, adica, are 3 picioruse/conectori, cel mai de jos este masa, urmeaza un plus si inca un plus, cel de la mijloc este canalul dreapta sau stanga?Sorry, mi se pare aiurea sa nu stiu sa fac macar atata lucru, dar deh, fata in fata cu realitatea :jytuiyu

Link spre comentariu

Sa leg doar plusurile la comutator si sa unesc toate cele 6 mase?

Nu, doar firul central, la capatul spre comutator masa(ecranul) nu se conecteaza, acesta(masa) este legata la masa prin mufa de intrare, care trebuie sa fie la masa cu un conductor gros, preferabil nelitat la masa centrala a amplificatorului.

standardul cum este pentru canalele stanga dreapta, adica, are 3 picioruse/conectori

post-14622-139829354015_thumb.jpg
Link spre comentariu
Vizitator -Bogdan-

Cu mufa jack am inteles, care este stanga dreapta.Dar cu butonul asta tot nu am inteles.Se leaga doar plusurile la buton. Dar masele se leaga direct cu masele de pe firul de in de la amplificator?Am facut o schita, este corect asa cum am desenat? - sorry daca se putea mai inteligibila, dar nu mi-a trecut prin minte cum sa o fac mai lejera :)

post-61062-139829354277_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări