Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transmisie video ?


bogdanm

Postări Recomandate

Intrebare incuietoare: exista vreun mediu de transmisie (diferit de cablul TV traditional) prin care pot transmite un semnal video complex fara pierdere de calitate? (ma rog, fara ca pierderea de calitate sa o depaseasca pe cea rezultata din trasnmisia prin cablu TV). Ma intereseaza tot ceva prin fir, doar ca mi-as dori ca firul sa fie cat mai subtire cu putinta si eventual sa nu ocupe nici un pic de spatiu in canalul de cablu :) Poate sa fie in cardasie cu alte sarme (ceva gen cablu STP), nu ma supar deloc, ba chiar ar fi mai bine. Banuiesc ca prin STP nu se poate, dar poate exista altele ...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Nu stiu daca te ajuta dar exita "wireless A/V System"(2,4GHz).Este compus din emitator si receptor si ai tot odata posibilitatea sa schimbi canalele sau ce vrei tu de la receptor.

Ex: un emitator la receptorul prin satelit (care are un fir cu un led la capat si acesta se pozitioneaza in fata receptorului satelit + mufa euroscart) si receptorul la un tv din alt apartament (care citeste informatia de la telecomanda +euroscart

uite ceva de genul asta:

http://www.discountvaluesonline.com/sto ... 103301.asp

Link spre comentariu

Este posibil ceea ce doresti tu.La Tehnoton Iasi s-au facut sub licenta Siemens sisteme CATV (pot fi vazute in statiile metrou). La camera respectiva (iesire asimetrica pe 75ohmi) se putea conecta un adaptor simetrizor pt a putea transmite semnalul videocomplex (nu RF!) pe linie telefonica.Simetrizorul era un amplificator corector al carui etaj de iesire era cu un tz tip BSX 45 (sau BSX 47, merge si un BD npn de 1A), semnalul luindu-se din emitor si colector (defazaj 180gr).Monitorul avea la intrare un alt circuit simetric/ asimetric 75ohmi.Poate reusesti sa faci rost de documentatia respectiva, eu nu sunt sigur ca o mai am, iar in cazul in care o gasesc nu am cum sa o scanez. In legatura cu pierderea de calitate nu prea ai cum sa o preantampini daca vrei sa transmiti semnalul la distante relativ mari (peste 20-30m).

Link spre comentariu

Aparent mi-am incalcat propria mea regula: "google is your friend" :( De fapt nu am incalcat-o, dar am schimbat putin query string-ul si am gasit in sfarsit ce cautam. Ceva de felul asta:

 

http://www.linear.com/pdf/an57.pdf

 

Cautati la pagina 9.

Acu problema se reformuleaza nitel. Presupunand ca folosesc un STP pentru toata treaba, pot sa transmit audio pe o pereche, video pe alta pereche si date (protocol CAN) pe alta pereche? Sau altfel spus, cat de eficient e ecranajul ala din STP?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări