Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Calibrare multimetru DT9208A


Postări Recomandate

Am revenit... Daca mai intereseaza pe cineva am aflat functiile tuturor trimerilor de pe 9208A.Dar sincer, singura functie care merge cat de cat ok (dupa calibrare) este capacimetrul... in rest e praf. Miliampermetrul nici nu imi mai merge, imi da 1 (suprasarcina) pe toate gamele chiar si la un curent de 1mA. Iar cel mai amuzant e frecventmetrul care in functie de tensiunea de intrare si de forma de unda da alt rezultat...

Link spre comentariu

Salut.Am şi eu un DT9208A care nu mai măsoară condensatoare deoarece am uitat să descarc un C care era încărcat la tensiune mai mare.În rest merge brici.Era precis la măsurare condensatoarelor adică puteam verifica şi C-uri de 1pf.De cîţiva ani nu îl ma folosesc că am altele dar laş face şi pe acesta dar nam o schemă la el. Scheme am găsit pt.DT9208A dar nu corespundeau cu al meu.Dumneata cum ai găsit funcţiile trimerelor .

Link spre comentariu

Uite aici schema de la DT9205, e urata dar corespunde la 9208A evident minus partea de frecventmetru. http://www.8085projects.info/image.asp? ... T9208A.jpg

 

M'am apucat sa sap in al meu si am gasit referinta decalibrata, de asta merge prost pe toate gamele. La 50kHz (cu unda patrata si de nivel mare ca sa afiseze cum trebuie), de ex, imi da fix 50.0mV pe ICL, pe cand afisajul imi arata 50.8. Zilele urmatoare vad ce se poate face.

 

Cat despre trimeri... avand un aparat mai bun ca referinta in caz ca il dau peste cap, am invartit de fiecare si am vazut ce face. Oricum trimerii sunt de cea mai proasta calitate si sunt foarte greu de pus la fix, ca sa nu mai vorbim ca la prima tranta se misca. O sa postez maine functiile trimerilor ca azi nu mai am nici un chef.

Link spre comentariu

Nu vad de ce sa nu corespunda. Al meu arata altfel dar schema e cam aceeasi.

 

Posted Image

 

Primul multimetru? 830B bineinteles.

 

Uite si functiile trimerilor. Cel pe care nu am notat nimic e probabil miliampermetrul care e troznit pe al meu. Se calibreaza intai Vref la 100mV (de preferat cu un aparat mai rasarit) Dupa, restul... Vref afecteaza si masuratoarea de tensiune, si frecventmetrul, si capacimetrul. Frecventmetrul are nevoie de semnal mare de tot ca sa arate corect. I'ar fi trebuit si un etaj de intrare da e scump dom'le.

 

Posted Image

Link spre comentariu

Pe miliamperi aveti ceva componente defecte (rezistenta probabil) , verificati cu atentie montajul.

Asa ma gandesc si eu ca ar fi suntul intrerupt pt ca am ciobanit siguranta aia. Dar sincer la cat de varza indica mi'e lene sa'l fac. Am un Uni-T UT60E pt masuratori serioase iar pe langa el mai am 2x DT830B si mai nou si un DT838. Toate 3 astea mici indica mai bine decat 9208A'ul...Nu am zis nicaieri ca ar fi ICL'ul defect, am zis doar ca am avut referinta decalibrata. Fapt care cred ca a fost facut intentionat, pt ca acum, calibrat "corect" e ok pe tensiune continua, capacimetru si ohmmetru insa minte de rupe pe alternativ. Ampermetrul nu l'am incercat inca dar ma astept si acolo la surprize.
Link spre comentariu

Nu am zis nicaieri ca ar fi ICL'ul defect, am zis doar ca am avut referinta decalibrata.

Am subliniat chestia cu ICL-ul nu pentru ca ati fi zis undeva, ci pentru ca daca ala e defect atunci chiar nu merita facut.Eu am reparat un M830B cu valoare sentimentala si am cheltuit cu el bani sa-mi iau altul nou iar de timp nici nu mai vorbesc.S-ar putea ca miliamperii si amperii sa aiba elemente comune defecte in divizor care odata inlocuite sa rezolve problema.Un truc valabil este sa pui aparatul pe ohmi si sa masori cu sonda rosie priza de amperi (sau miliamperi, dupa caz)Trebuie sa arate ceva de genul 0,1 sau 1 ohm pe amperi, pe miliamperi mai mult (10 sau chiar 100 de ohmi pe domeniile mici), in orice caz o valoare "rotunda" daca e bun divizorul.
Link spre comentariu

Un truc valabil este sa pui aparatul pe ohmi si sa masori cu sonda rosie priza de amperi (sau miliamperi, dupa caz)Trebuie sa arate ceva de genul 0,1 sau 1 ohm pe amperi, pe miliamperi mai mult (10 sau chiar 100 de ohmi pe domeniile mici), in orice caz o valoare "rotunda" daca e bun divizorul.

Cred ca e vorba sa pui alt multimetru, ca in afara de suntul de 20A, celelalte, daca sunt legate pe comutator, nu apar pe gama de rezistente ale aceluiasi aparat. Suntul mare e ok (stiam), insa ma refeream ca nu stiu cat "talent" are la masuratori... Am gasit pe miliampermetru, 34.46 kOhm pe 20uA, 24.46 kOhm pe restul. :rade: Aici e problema mea. Suntul pe miliampermetru cel mai probabil era de 10 ohmi, poate sa fi fost de 100 pe 20 microamperi dar nu am nevoie de acea gama (nici nu vreau sa ma gandesc ce toleranta ar avea). O sa iau o rezistenta de precizie de 10 ohmi si vad cum se comporta.
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator vlasin

O intrebare ... detin un 9208A si spune ca ar contine un buzzer pentru continuitate, dar nu bazaie deloc cand vreau sa testez ... De ce oare ?

Link spre comentariu

Vin si eu cu o intrebare aici, intentionez sa imi iau un aparat de masura in special pentru masurasea temperaturi (zic sa incerc s-a fac un reball la un laptop) si vreau sa imi iau si un ap de masura cu sonda de temperatura...Eu ziceam sa iau ceva mai ieftin.. DT9208A (30 ron) sau DT838 (16 ron), care credeti ca ar fi mai bun ?

Link spre comentariu
Vizitator vlasin

Verifica contactele buzerului. Cel putin al meu piuie.

Doar ce l-am luat si nu am vazut schema lui pana acum. Cam pe unde s-ar afla buzzer-ul asta ? :nas:
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări