Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

boxe de podea


Vizitator florynel_93_08

Postări Recomandate

Vizitator florynel_93_08

din lipsa de ocupatie in aceasta "scurta"vacanta de vara :jytuiyu ,m-am apucat de aceste boxe de podea :band [attachment=0]Fotografii-0034.jpg[/attachment]

 

incintele au fost facute din pal de 1,8cm grosime, filtrele sunt SAL pe 3 cai , au fost acoperite cu imitatie de piele :da .. si ce pot sa spun se aude super bine :101

 

ratza edit: nu mai posta consecutiv, pune totul într-un singur mesaj

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Bravo! Poate ai şi o schemă a filtrelor. Bănuiesc că unul din difurile de bas e legat ca dif de medii, în cazul ăsta are o incintă separată în interiorul boxei, ca să nu-l deranjeze cel de bas?Şi un sfat, nu asculta muzica în camera aceea cu gresie şi faianţă, vei avea reflexii multiple, poate şi unde staţionare şi rezonanţe. Ascultă într-o cameră cu cel puţin un covor pe jos şi boxele puţin depărtate de colţuri.

Link spre comentariu
Vizitator florynel_93_08

da un difuzor de bass este legat ca medii(difuzorul de jos , din cauza bugetului nu am avut bani sa cumpar un woofer, am doar 17 ani si nu sunt angajat , :jytuiyu dar pe parcurs o sa fie schimbate difurile din partea de jos ), si fiecare difuzor are incinta separata exact ca in aceasta imagine[attachment=0]fgu.JPG[/attachment] :da . Boxele au fost facute pentru camera mea, dar acolo au fost lasate dupa ce le-am terminat ..in camera am parchet , si un singur covor mai micut ..multumesc pentru sfat :da din pacate nu am schema filtrelor :cry: am vrut sa ma apuc sa construiesc singur filtrele dar am citit pe net ca trebuie calculate bobinele si am ales varianta mai simpla , sa le cumpar :jytuiyu .Difurile sunt pe 8 ohm ,60w,fregventa 30Hz - 5kHz,si magnetul 16.6 Oz, asta este tot ce stiu despre difuzoare.Mii de multumiri la acest forum si ReSpEcT , mi-a fost de mare ajutor la construirea acestor boxe . Astept pareri si critici ..

Link spre comentariu

au 80 cm inaltime 50 cm latime un dif 40 cm diametru la 200W pe 6 ohm 2 tuburi de bas reflex si un tweter dreptunghiular la 30 pa 10 cm, si cutiile sunt dintr-un placaj stratificat gen tego dar unpic mai gros.pacat ca nam statie mai mare ca bag in ele duar 150W pe canal, da ma multumesc si cu atit ca sisa nu poti sa stai mai mult de o ora in casa chind e la max

Link spre comentariu
Vizitator florynel_93_08

din descriere arata super bine :da nici eu nu am amplificator :cry: .. dar vreau sa imi iau statia asta [attachment=0]3553761_1242975562.gif[/attachment] :nas: ce parere aveti e buna de ceva?!

Link spre comentariu

statia aia e foarte buna :da are cam 150w pe canal e cu mosuri, are un prieten si leaga vro 6 boxe pe ia si le duce de nare aer sta la parter si se aude basu pina la o vecina la etajul 3. e foarte buna cu toate ca e made china in magazin la noi e 4 milioane si o sa imi iau si eu una :freaza:

statia aia ae 2 x 40W asa ca nu mai vb prostii
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări