Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare din banda 65-73Mhz in 88-108Mhz


Postări Recomandate

As vrea sa fac o remarca la modificarea acestui bloc de UUS. Am facut si eu mai demult o "tragere in banda " a unui bloc de UUS de la S631 Electronica si am facut in prima faza acelasi lucru: am micsorat nr.spire din cele doua bobine Acord/Osc si am refacut acordul din trimere. Nu a functionat la parametrii maximi, ma refer la sensibilitate de receptive, nivel semnal etc. Problema a fost, si aici vreau sa punctez, circuitul de intrare in blocul UUS care a ramas ne-modificat. In acest caz trebuie re-acordat prin micsorarea nr. de spire si circuitul din grila tubului ECC85 care a ramas pe banda de 65-73MHz adica va bloca semnale peste aceasta banda de frecv. Ceea ce nu ne favorizeaza pentru receptia noua in banda 88-108 care este mai sus. Deci, concluzie, modificati si nr.de spire de la circuitul de intrare ca sa se poata reception in conditii bune noua banda de frecv. La mine a functionat bine dupa. Si la voi trebuie sa mearga. SUCCES!

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări