Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incinte VTP rezalizate plus poze


Postări Recomandate

azi am avut ocazia sa leg boxele facute de mine la un alt amplificator. precizes ca eu am un Technics SA-AX7. Cel nou este un Denon 7.1 dar undeva spre gama de varf. Oricum l-am trecut in modul stereo. Am constatat ca technicsul este castrat de mult. Denonul controleaza mult mai bine difuzoarele, sunetul este mult mai curat si la puteri mari nu are distorsiuni(nu am ajuns cu el la maxim pt ca nu vreau sa ard chinezariile chiar daca saptamana viitoare vin monacoarele). Basul e asa cum trebuie sa fie(asa cum imi place). Am mai cosmetizat boxele un pic. Am facut niste grile din material textil pe toata lungimea fetei si arata foarte bine aproape ca cele de magazin. Dupa ce montez difuzoarele Monacor am sa fac niste fotografii bune si le pun aici. Inca o data ii multumesc lui VTP pentru proiect. Merita.

Link spre comentariu

azi am avut ocazia sa leg boxele facute de mine la un alt amplificator. precizes ca eu am un Technics SA-AX7. Cel nou este un Denon 7.1 dar undeva spre gama de varf. Oricum l-am trecut in modul stereo. Am constatat ca technicsul este castrat de mult. Denonul controleaza mult mai bine difuzoarele, sunetul este mult mai curat si la puteri mari nu are distorsiuni(nu am ajuns cu el la maxim pt ca nu vreau sa ard chinezariile chiar daca saptamana viitoare vin monacoarele). Basul e asa cum trebuie sa fie(asa cum imi place). Am mai cosmetizat boxele un pic. Am facut niste grile din material textil pe toata lungimea fetei si arata foarte bine aproape ca cele de magazin. Dupa ce montez difuzoarele Monacor am sa fac niste fotografii bune si le pun aici. Inca o data ii multumesc lui VTP pentru proiect. Merita.

Trebuie probata atent puterea maxima suportata ca sa nu se depaseasca Xmax recomandat de producator:- daca se depaseste Xmax cresc distorsiunile, chiar daca nu sunt audibile ( sub 3% );- fiind o combinatie intre TL si horn, VTP nu incarca f.mult spatele wooferului si la puteri mari bobina poate lovi in spate sasiul cu "sansa" distrugerii bobinei. Nu merita. Oricum, putini stiu ca peste o anumita limita degeaba "bagi" putere, difuzorul doar urla nu mai canta.Astept rezultatele cu celalalt set.
Link spre comentariu

imaginile scanate pot fi accesate prin urmatoarele link-uri

 

am ales sa nu postez imaginile direct in pagina forumului pt ca sunt de rezolutie foarte mare, si deformeaza fereastra.

 

http://www.nextech.as.ro/Scan10001.JPG

http://www.nextech.as.ro/Scan10002.JPG

http://www.nextech.as.ro/Scan10003.JPG

http://www.nextech.as.ro/Scan10004.JPG

 

succes la construit :wink:

Link spre comentariu

Au venit difurile Monacor. Am coborat din Trabant si am urcat intr-o masina nemteasca, dupa ce-si dau putin drumul va spun si ce marca :wink: . Se simte ca sunt putin tepene.

Calotele nu sunt tepene si nu au nevoie de "rodaj" !Wooferele sunt putin mai tepene pentru ca sunt nemiscate suspensiile.Cel mai bine se face un rodaj de cateva ore cu un transformator de sonerie, la 5 volti, wooferele in serie. Apoi se mai lasa in timp, nu trebuie fortata nota dupa exagerarile unora.Astept o parere dupa auditia mai multor genuri de muzica!Succes!A.M.
Link spre comentariu

Scurt ca ma grabesc. Sambata am dus boxele acasa. sunt instalate intr-o camera de 16m^2.Chiar daca nu si-au dat drumul inca total difuzoarele pot spune ca spun adio oricarei fantezi BR(casute pentru pasarele) si amplificatoarelor de mii de W. La o putere de 10W se aude super. Nu vin cu poezii, se aude mai bine decat cu orice boxe incercate de mine. Nu ma amagesc doar cu faptul ca sunt facute de mine. Daca doamna soata, care initial se inverzise la fata cand a vazut "magadoaele de prost gust" s-a muiat cand le-a auzit eu zic ca am repurtat un succes. Alte impresii mai tarziu ca acum ma duc in Udriste sa fac o coada. :d

Link spre comentariu

Scurt ca ma grabesc. Sambata am dus boxele acasa. sunt instalate intr-o camera de 16m^2.Chiar daca nu si-au dat drumul inca total difuzoarele pot spune ca spun adio oricarei fantezi BR(casute pentru pasarele) si amplificatoarelor de mii de W. La o putere de 10W se aude super. Nu vin cu poezii, se aude mai bine decat cu orice boxe incercate de mine. Nu ma amagesc doar cu faptul ca sunt facute de mine. Daca doamna soata, care initial se inverzise la fata cand a vazut "magadoaele de prost gust" s-a muiat cand le-a auzit eu zic ca am repurtat un succes. Alte impresii mai tarziu ca acum ma duc in Udriste sa fac o coada. :d

E adevarat ca nu stau la bloc, dar am prin casa nici mai mult nici mai putin de 10 perechi de boxe din care doar 3 sunt "de fabrica". Dar coana mare a inteles de mult ca e mai bine cu lazile decat cu altele! In sufragerie troneaza o pereche de monstri cu BM-12CXA cu care pot scoate si parchetul de pe podea si se muta doar pe roti.Ma bucur ca esti multumit si ca ai o referinta fata de ce poti cumpara cu aceiasi bani. Si asta e varianta cea mai mica, pentru oameni cuminti.SUCCES in continuare.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări