Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

care este principiul de functionare la frigiderele vechi ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator piciu3

deci clar nu pot modifica frigiderul meu ... nu vreau sa se strice :) o sa ma duc pe la fiare vechi sa caut un compresor de la un frigider stricat ca apoi sa improvizez o instalatie. si da, o sa ma duc la un service sa imi faca lipirea tevilor pt ca yo nu stiu ,si apoi sa-mi incarce instalatia cu freon ... acuma ramane de vazut ce gasesc la fier vechi . iti multumesc mult pt indicatii ,revin cu rezultate (daca nu ma dau batut ) Pana atunci, Sanatate & Numai bine !

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Nu cred ca a pierdut aminiacul.

Imi amintesc din tinerete ca aceste frigidere mai dadeau rateuri  si aveau cateva remedii nonconventionale.

Unul din remedii era sa-l deconectezi de la retea cateva zile ca sa se redistribuie agentul frigorific in instalatie iar al doilea era sa-l rastorni cateva ore pe fiecare parte si apoi inca 24 ore in pozitie normala. Cred ca din cauza functionarii in pozitie incorecta agentul frigorific se acumuleaza in alte zone decat cele normale de functionare.

Cand parintii mei au facut aceasta ultima operatiune cred ca aveam 6 ani dar mai tin minte pentru ca mi s-a parut ceva interesant.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări