Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect sursa Sasiu TX 807


Vizitator sistem_ok

Postări Recomandate

Vizitator sistem_ok

am un televizor cu sasiul de tomson TX807 si sursa e ca in imaginea alaturata mentionez ca am mai reparat cite ceva si am putin habar despre electronica ,dar acum am nevoie de o indicatei ,un ajutor ceva. deci: sursa daca decuplez finalul si o las libera imi lucreaza (u1-115v) dar daca leg finalul nu mai scoate decit aproximativ 12v iar sursa scoate un sunet ca de fortare...am decuplat finalul si am pus un consumator(bec) si la fel face( trenzistorul final masurat e ok) ,mentionez ca am schimbat optocuplorul, condensatoarele electrolitici din primar si am masurat cam toate rezistentele si sunt ok ,am legat sibaza tranzistorul care comada TL431 implicit optocuplorul la masa sa indepartez suspiciunile ca partea de comanda are ceva....acum intreb si eu: am mai intilnit cineva defect asemantor?...ma poate indruma cumva?...cu stima

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Daca cu baleiajul orizontal decuplat ai tensiune normala pe bec sursa e OK. Defectul este in baleiajul orizontal. Daca decupland baza la Tz final tensiunea scade ai scurt C-ul de recuperare sau C-ul inseriat cu deflexia. Probleme posibile in BO: trafo linii, scurt sau supraconsum pe recuperate.

Link spre comentariu
Vizitator sistem_ok

deci mai spun o data: nu baleajul este defect (nu ma pronunt deocamdata) sursa nu are putere...efectiv cu sarcina artificiala(bec de 100 w) puns pe alimentarea mare u1-115v nu merge se comporta la fel....in sursa e ceva care nu merge si asta numai cind are sarcina,fara sarcina (in gol) scoate tensiunecum trebuie 115 v...(adica in sarcina tensiunea scade)....am schimbat:optocuplor TLP621 circuitul de referinta TL431 ,cond electro din primar si tot la fel

Link spre comentariu
Vizitator sistem_ok

eu cred ca am izolat defectul ...numai ca nu sunt eu asa de bun la sursele cu fet.....si doream sa primesc o directie de urmat in cazul acestor feluri de surse......deci sursa e defecta :da ma gendeam ca e finalul din sursa slabit...dar mai doream o parere... :aplauze

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări