Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Antena pentru unde lungi, medii, scurte


Postări Recomandate

Vreau sa-mi fac o antena cu ajutorul careia sa pot recptiona posturile de radio straine emise pe unde lungi, medii si scurte. Marea mea porblema e ca locuisec la bloc, si nu prea am de ce s-o leg. Trebuie neparat s-o atarn intre 2 blocuri sau pot sa trag doar un fir de pe acoperisul blocului pana in dreptul apartamentui? Ar fi de notat si faptul ca am o centrala Connex langa mine (cea de pe Str. Avrig). Are cineva idee de ce se variaza pe unde scurte calitatea recptionarii posturilor (se prinde bine postul, apoi prost, apo :( bine, iarasi prost s.a.m.d)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Salutare. Pe unde scurte receptia asa e, datorita propagarii ionosferice cu unde spatiale si cum atmosfera si straturile ei se modifica continuu atsta e. Daca nu ai raa (reglaj automat al amlificarii) pe radio n-ai ce-i face. Totusi esta farmecul undelor scute :d Danutz (YO4GFV) Bafta si spor la antena!!! :d

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
Vizitator frankie

Antena asta ar trebui sa fie prea de banda larga, adica aproape ideala.La receptia de broadcast, nu-i problema daca antena e putin dezacordata, dar e bine sa fie cu frecventa de rezonanta macar pe "aproape". Dupa mine, pasii catre o antena buna ar fi urmatorii:- uita-te de cat spatiu dispui si care ar fi variantele(nu o sa fie multe), masoara distantele cat de cat(eventual ochiometric) si revino cu ele aici, sigur gasim ceva fezabil- Va trebui sa-ti construiesti un Z-match simplu, sa ai posibilitatea sa-ti adaptezi impedanta dintre antena si radio. La neadaptare, o parte din energia captata se reflecta dinspre receptor si din putinul captat de antena iti mai ramane foarte putin pentru ampliful de intrare. Pierderea de neadaptare e mai mare decat ce pierzi daca antena nu e exact pe frecventa, de-aia am spus ca frecventa de rezonanta a antenei sa fie "pe-aproape".Centrala nu afecteaza cu nimic, poate eventual ridica putin nivelul zgomotului in banda, dar de ex. eu de la 30m nu mai simt diferenta la nivelul de zgomot. Daca e antena, e de microunde, nu afecteaza de loc.Fenomenul de fading mentionat este specific undelor scurte, si un RAA bun face fata asa cum a spus si Danutz. Imi aduc aminte ca Pacific4 cu tz receptiona cu fading si un Tesla pe tuburi mergea uniform, pe acceasi antena.Bafta si receptii interesante!Frankie (yo5own)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări