Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator UPS


Postări Recomandate

am o sursa de calc de 350 W care vreau sa o fac o sursa reglabila deoarece e foarte stabilizata si cu protectie exact cum trebe cu carcasa si ventilator si am vazut o schema pentru ca sa o fac reglabila asta vreau sa il redresesz si sa il filtrez cat de cat o carcasa, intrerupator si led ( poate si un ventilator ) sa il folosesc unde trebuie curent mai mult (cand imi repar cougarul de la masina sau cand redresez bateria )cred ca dupa sarbatori'

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Daca mai ai placa de la ups-ul mustek, vezi ca ar trebui sa fie pe el un LM317 (pe radiator, cel din dreapta). E bun pt facut o "sursa reglabila" de (pana la) 1.5A (pt mai mult, iti mai trebuie si un tranzistor de putere); asta daca nu vrei sa modifici mai multe prin sursa de computer.

nu vreau sa modific mai multe , oare un irfz44n ar fi bun ca tranzistor de putere ? , sau sa incerc un 2n3055 , cum ar trebui conectat la lm317 ?
Link spre comentariu

Revenind la transformatorul de la mustek.Secundarul (2x6V) e bobinat cu trei fire. M-am tot gandit ce sa fac cu el, nu mi-e prea util pe 2x6V/10A, dar ar deveni mai util pe 2x18V / 3A. Ca atare ... un pic de munca manuala, si a iesit ce e mai jos.E adevarat, daca ar fi vorba de o rebobinare, poate ar fi mai eficient; dar deocamdata nu am chef/timp de asa ceva. Am sa vad cum se comporta in modul actual.Prize la fiecare 6V (~6.8V, mai variaza); per total 41-42V (6.8*6) la mers in gol (chiar 50V, daca alimentarea la 220V se face pe firul albastru, vezi pagina anterioara ca are doua prize in secundar). Se poate scoate si priza mediana (2x20V), sau prize intermediare, cum se doreste. A, si a nu se uita ca mai are un secundar de ~16V/1A.(a se ignora firele nelipite, totul a fost improvizat doar pt teste)Scurte detalii: 1. se incearca sa se inteleaga minumul de teorie a transformatoarelor. Am sa rezum esentialul pt acest mini-proiect: infasurarile trebuie sa fie in acelasi sens (sa se continue una pe alta).2. cu multa rabdare, noroc si improvizatii, se dezlipesc lipiturile vechi. Daca nu merge cu letconul/pistolul, poate merge cu flacara de la aragaz sau cu freza.3. se privesc cu atentie firele; existe 3 fire rosii in interior (vin din dreapta), 3 fire rosii in exterior (merg in stanga), 3 fire albastre (vin din dreapta) si 3 fire maro (merg in stanga).4. cu ohmetrul, se determina perechile (de unde incepe si unde se termina o infasurare); rosul exterior se termina in albastru; maro-ul se termina in rosul interior. Evident, din cele 3 fire, se determina fiecare pereche.5. se stabileste modul de unire. eu l-am realizat dupa cum urmeaza: rosuexterior (infasurare interna) albastru - lipitura - maro (infasurare interna) rosuinterior - lipitura - rosuexterior (infasurare interna) albastru - si tot asa. Se incepe cu rosu exterior, si se termina in rosu interior. 6. firele se unesc pe rand, si se verifica cresterea de tensiune: fiecare infasurare are ~6V, doua infasurari unite trebuie sa aiba 12V; urmatoarea 18V, samd.7. se uita tot ce am scris mai sus, ca poate firele la voi is altfel :) Important e sa pastrati sensul, care e destul de vizibil din exterior (firele sunt groase). Si sa masurati/verificati pas cu pas. Si a nu se lasa aparatul de masura pe ohmetru cand se verifica tensiunea :PDaca chiar e nevoie, revenirea la configuratia initiala (2x6V) e treaba de cateva minute.Mica observatie: deocamdata se incalzeste slab-moderat, mai are pana o sa pot praji oua pe el.

Link spre comentariu
:nebunrau: My bad. A zis Mustek 600; Mustek 600 era si asta pe care l-am masacrat eu. "Class B Viking B-2", "E210832", etc; am crezut ca nu vad bine in poza, dar intr-adevar e doar o sarma in secundar. Si intr-adevar primele doua randuri de cifre difera putin (la mine is 080-56641-01/GP0614) ... Prea semana cu ce traful cu care tocmai umblasem eu. Na, asta e, in cazul asta n-are ce-i face.(oricum, tensiunile tot alea ar trebui sa fie, macar aici sper ca nu l-am incurcat)
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator Tavy_Orlando

Am si eu un transformator identic cu cel mai sus mentionat ( 080-56632-01 Class B Viking B-2 E210832) ma gandeam , daca e posibil, sa rebobonez secundarele ca sa scot undeva in jur de 2X45V ideal ar fi 5A :da realitatea insa cred k nu e chiar atat de frumoasa :bataie totusi are cineva vre-o idee ce "sarma" sa folosesc si cate spire mi-ar trebui? Observ ca topicul este cam vechi dar alta sansa nu am :jytuiyu

Link spre comentariu

2x45Vx5A = 450VA (W)Nici o sansa.Traful ala poate debita vreo 150VA (optimist vorbind).Daca e asa cum e al meu, 2 infasurari de 6 volti fiecare infasurare din 3 fire de 1mm, practic ai 6 infasurari de 6 volti la ~ 3 amperi pe care le poti grupa sa obtii 2x18-20V pe la 3 amperi.Poti scoate ceva mai mult (parca 25V) daca alimentezi din priza mediana a primarului, dar nu recomand - se va incalzi (si va scadea curentul maxim debitat).Daca e asa cum e a lui gimsys, atunci poti scoate 2x6 volti pe la 10 amperi, sau rebobinat sa zicem 2x30V pe la 2 amperi dar nu is convins ca merita efortul.Cam asta e tot ce poti scoate din traful ala. Cu sau fara rebobinare.Mai am la indema niste upsuri cam de acelasi stil, marcate "1000-1200VA" - acestea au transformator ceva mai maricel, dupa subler ar fi in stare sa debiteze 5-600VA relativ constant.Nu confunda eticheta upsului (VA-ii maximi admisi la functionare de scurta durata) cu puterea reala a transformatorului din ele.

Link spre comentariu
Vizitator Tavy_Orlando

Multumesc stefan_k, inteleg ca nu ma poate ajuta cu prea multe acest transformator :jytuiyu . Totusi nu vreau sa ma las atat de repede descurajat, mai am un tansformator mai mare, chestia e ca nu scoate ce tensiuni imi trebuiesc mie (2X45V 5A) tensiunile in gol sunt 7,5-12,6-25-25-25-90-12,4-104-12,4 (nu am masurat si intensitatea). Oare din acesta as putea obtine prin rebobinarea secundarului ceva? Il am de pe vremea cand inca eream licean in Edmond Nicolau, l-am primit de la un fost profesor de fizica. As vrea sa alimentez un amplificator de aceea am atat de mare nevoie de aceste tensiuni si acest amperaj.

 

 

 

Nu am putut incarca direct aici pozele asa ca am ales alta metoda :nas:

http://www.netdrive.ws/296153.html

Link spre comentariu

Nu imi dau seama prea bine din poze, ar parea sa aiba o sectiune de 5x4cm. Daca asa este, atunci cred ca se pot scoate 400W utili din el. S-ar putea totusi sa ma insel; mai exact, ce te intereseaza sa masori: aria sectiunii miezului - zona de miez peste care vine infasurata "bobina". Nu aria exterioara a bobine, ci cea interioara.

 

Uite, orientativ, cam cum se poate calcula un transformator: http://www.electronica.ro/transformator.shtml

Mentiune: acolo e precizata aria sectiunii in functie de puterea absorbita de primar; pe tine te intereseaza puterea debitata de secundar - aceasta va fi intotdeauna mai mica decat cea din primar. Ca o regula pur orientativa, puterea din secundar este egala cu patratul sectiunii miezului (valabil la 50Hz si pt miez de genul celui care il ai tu).

 

Mai uita-te, tot pe acest forum, pe la aria de alimentatoare - sunt multe subiecte despre SMPS (nu astea te intereseaza), dar pe undeva era ceva util si despre transformatoare "clasice".

 

 

Iar finalii din poza trebuie musai sa ii prinzi pe un radiator, daca vrei sa storci atatia watti din ei. La prinderea de radiator, probabil va trebui sa ai grija sa pui un strat izolator pentru a nu face scurt (poate ma insel, nu imi dau seama daca capsula e toata din plastic sau are si talpa metalica).

Link spre comentariu
Vizitator Tavy_Orlando

Am masurat mai precis sectiunea miezului si are aproximativ 34 X 58 mm, iar din tabelele respective am inteles ca ar trebui sa folosesc un conductor de cupru emailat de 1,3 mm si un numar mai mic de 4,2 spire/volt. Despre circuitul de amplificare, fara doar si poate acei tranzistori or sa fie montati pe un radiator, destul de maricel, si izolati fata de acesta.In final tot ansamblul o sa constituie un amplificator pt un subwoofer.Multumesc inca o data pt raspunsuri si mai ales pentru link, am sa revin dupa prima "tentativa" de rebobinare.

Link spre comentariu

Numarul de spire/volt necesar in secundar va depinde si de numarul de spire din primar; pe acesta nu il cunosti, dar: la debobinare (cand dai jos sarma din secundarele actuale), poti sa numeri cate spire erau; cunoscand tensiunea initiala a secundarului, imparti numarul total de spire la aceasta tensiune, si obtii numarul de spire/volt necesar pentru transformatorul tau.Sirma de 1.3mm ar trebui sa fie suficienta pt secundar.

Link spre comentariu
Vizitator Tavy_Orlando

Fara sa mai stau prea mult pe ganduri m-am apucat sa debobinez transformatorul de care vorbeam si am descoperit ca sectiunea miezului este de 35mm X 90mm si ma apuc sa fac calculul indicat mai sus

P = (S/1.6)^2

si descopar ca in teorie transformatorul meu ar trebui sa debiteze aproximativ 388 W. Mai departe, aflu ca: 19spire/7,5V=~2.53spire/1V 30spire/12,4V=~2,4Spire/1V iar 240spire/104V=~2.31Spire/1V o medie ar fi 2.4 spire/1V.In concluzie pt o valoare de 45-50V mi-ar trebui cam 110 - 120 spire. OK cu teoria am terminat, ramane totusi o dilema nu gasesc conductorul de care am nevoie. Am inteles ca se pot impleti mai multe fire pt bobinaj (din cate am inteles eu se folosesc la transformatoare de frecvente inalte) dar nu am incredere in aceasta metoda :jytuiyu o sugestie ceva ?
Link spre comentariu

Poti bobina linistit cu sarma "impletita" cat timp ai loc sa o bagi toata.Sau poti bobina mai multe secundare pe care le legi in paralel (grija mare sa legi exact inceputurile si sfarsiturile infasurarilor; daca inversezi cred ca iti va sari siguranta).Practic daca ai sarma pt 2 amperi (sa zicem) si tu vrei 5A, vei avea nevoie sa bobinezi 3 secundare identice. Ca sa iasa totusi identic, cel mai bine e daca le bobinezi simultan (trei fire unul langa altul, ne-impletit); e ceva mai mult de lucru, dar ar merge pt ce vrei tu.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări