Vizitator Postat Iulie 5, 2008 Partajează Postat Iulie 5, 2008 adica poti obtine patent asupra oricare utopii ozenistice? Bineinteles ca se poate. E plina lumea de escroci sau de savanti de garaj care se impauneaza cu patentele pe care le detin ei, asta cu scopul de a capata faima si credibilitatea de care duc lipsa. Eliberarea unui patentarea nu inseamna ca ideea este verificata si merge, inseamna doar ca esti recunoscut ca autor. Cine ar putea sa-l verifice pe inventator? Nimeni? Ca doar el e cel care a nascocit acea inventie de care nu s-a mai pomenit, altii "mai specialisti" decat el in acea inventie nu au cum sa existe. Eliberarea unui patent sau brevet de inventie cum il mai stie lumea INSEAMNA DOAR CA ESTI RECUNOSCUT CA FIIND PRIMUL CARE CERE PATERNITATEA IDEII RESPECTIVE. NU INSEAMNA CA CE SPUI TU ACOLO SE POATE SAU NU. DACA NU A MAI CERUT ALTCINEVA INAINTEA TA ACEEASI TRAZNAIE, ATUNCI TI SE ELIBEREAZA BREVET SI GATA, ESTI INVENTATOR! Tot de aici decurge si alt aspect, faptul ca detii un patent nu inseamna neaparat ca tu esti inventatorul. Inseamna doar ca tu esti primul care a cerut patentarea. De exemplu poti sa ceri patentarea robinetului pentru apa calda. Daca nu l-a patentat nimeni inaintea ta atunci ti se elibereaza brevet, chiar daca robinetul pentru apa calda exista pe toate drumurile cu mult inainte ca tu macar sa te fi nascut. NU verifica nimeni: - daca e corect din punc de vedere teoretic, - daca se poate pune in practica, - daca ce descrii tu acolo are sens sau nu P.S. Constat ca toata lumea se mira cand aude asa ceva. Scriu asta aici spre informarea celor care, atunci cand aud de existenta unui patent, se lasa pacaliti si considera acea idee confirmata stiintific si/sau practic. Multe patente sunt de fapt bazaconii fara legatura cu realitatea. Spun asta mai ales pentru cei care vor sa descopere free energy stand in fata calculatorului si dand search pe internet... :smt021 Link spre comentariu
djdansmart Postat Iulie 5, 2008 Partajează Postat Iulie 5, 2008 Mda..interesant punct de vedere si cred ca ai dreptate..!Daca chiar nu verifica nimeni..atunci chiar e o porcarie!! Link spre comentariu
Vizitator Postat Iulie 5, 2008 Partajează Postat Iulie 5, 2008 Nu e chiar o porcarie pentru ca patentele au aparut cu alt scop. De fapt scopul patentelor/brevetelor de inventie este sa te protejeze pe tine ca inventator de hotii de idei. Adica in cazul in care afli ca altcineva scoate bani cu inventia ta il dai in judecata si ii ceri despagubiri pentru ca tu ai patentul si se considera ca el ti-a furat munca (inventia). Pentru asta sunt patentele, ca sa poti demonstra la nevoie ca inventia respectiva e a ta. Patentul nu are legatura cu calitatea inventiei, el stabileste autorul si atat. Link spre comentariu
Vizitator Postat Iulie 12, 2008 Partajează Postat Iulie 12, 2008 In sfarsit, cineva cu capul pe umeri, printre atatea zeci de "savanti de renume mondial" care descoperisera deja solutia pentru "free energy" prin arderea facturilor de energie electrica si carburanti pe care ei deja le-au platit. Dar sa deschideti acest topic tocmai cand vroiau sa-si breveteze geniala idee?! De ce sunteti rai? :yawinkle: Sistemul de brevetare este in fond o cale de inregistrare si de protejare a proprietatii intelectuale. Bineinteles, nu garanteaza "calitatea proprietatii", dar permite accesul la -si schimbul de- informatie. Link spre comentariu
Vizitator dozzzer Postat Octombrie 3, 2009 Partajează Postat Octombrie 3, 2009 NU sunt extert in patentare / inregistrare idei / drepturi autor sau macar in semnare de contracte de confidentialitate dar vad ca se face ... in explicatiile oferite ... o separare intre IDEIE si INVENTIE ... intre FICTIV si REAL ... intre TEORETIC si PRACTIC / PRODUS / PROTOTIP functional sau partial functional aici e problema mea si a multora cred am sa incerc sa o iau pas cu pas atat cu descrierea si comentariile mele cat si cu intrebarile eu sa zicem am o idee in forma unui : SERVICIU - ideie de a oferi niste servicii anumitor clienti ... ideie unica care nu vreau nimeni in tara mea sau in lume sa o mai puna in aplicatie fara voia mea PRODUS - care porneste de la ideie si ajunge la ceva palpabil / real care exista sau vreau sa-l aduc in stadiul de existenta presupunem ca fac asta pentru propia placere pe banii mei ... nu aducem in discutie scopuri de viitor ca vreau sa nu sa devin milionar de pe urma inventiei ************************************ primul stadiu : am ideia mintal vorbind in capul meu - primul pas cel mai rudimentar "in fata calculatorului" incerc sa ma informez in functie de ce tine ideia mea ... daca nu cumva companiile concurente din domeniul in care se incadreaza ideia mea au facut deja asa ceva - sa zicem ca NU sunt unicul dupa "parerea mea" care s-a gandit la asa ceva ... ce fac acum ... atentie eu consider ca ideea mea e unica ... sunt paranoic deci paranoic la maximum cum VERIFIC OFICIAL pe plan LOCAL sau cel mai dorit ar fi MONDIAL daca IDEIA mea este originala/unica sau nu ... dar in acelasi timp sa NU fiu pus in situatia sa explic "cuiva" in detaliu ideia si sa-mi fure acel "cineva" aceasta ideie? - sa zicem ca am trecut si de asta si am aflat OFICIAL ca DA am o ideie UNICA pe plan LOCAL / MONDIAL ... nu mai exista nicaieri cineva cu aceasta ideie ... o fi ceva asemanator dar exact ca a mea NU - avand in vedere ca suntem inca la stadiul de idie urmatorul pas ar fi sa-mi PROTEJEZ / INREGISTREZ / PATENTEZ ... sincer nici nu stiu ce termen sa folosesc ... dar in mare trebuie sa-mi protejez ideia mea "UNICA" ... atentie suntem inca la stadiul de ideie deci cum fac asta ... cum imi PROTEJEZ ideia verificata oficial ca e unica pe plan local si mondial ? ... in asa fel incat nimeni sa nu o poata pune in practica indiferent daca e un SERVICIU sau PRODUS - urmatorul pas logic ... zic eu ... ar fi la propriu sa o pun in practica ... daca e un SERVICU ... sa incerc sa fac un prototip pe cat posibil functionabil ... in situatie unui PRODUS al doilea stadiu : punerea in practica a ideii / prototipul - pus in aceasta situatie clar intervine iar paranoia ... NU pot face de unul singur acest lucru in beciul casei ... deci trebuie sa colaborez si cu altii ... fie ele persoane fizice sau firme / companii / etc etc ... deci iar paranoiea devine mare cum ma protejez in acest stadiu ... vreau sa pun in practica un serviu real / sa fac un prototip real ? ************************************ deci ce si cum fac ? ar fi interesant ca cineva care crede ca stie/inteles mai bine procesul sa incerce sa explice punctual ce e de facut astea sunt cele 2 etape foarte importante zic eu pentru a scapa de paranoia faptului ca cineva iti poate lua ideia multi zic sa semnezi "Contracte de Confidentialitate" inainte de a vorbi cu cineva dar cel putin in Romania chiar si in tarile UE e cam de doi lei faza asta ... parerea mea singurul loc pe glob unde consider ca frica in acest plan e cea mai mare e in USA unde de multe ori "buturuga mica poate rasturna carul mare" asta daca ii scoatem din dicutie pe cei care cred in "teoria conspiratiei " printre care si eu poate dar problema ramane pe masa cum facem se gaseste cineva sa ne explice si noua ? uite de curand ma uit la o emisiune Reality TV unde fel de fel de oameni isi prezinta in unele cazuri IDEI NOI / INVENTII ... totul se intampla in USA ... si ma uit cat de SERIOS este privit cineva care vine la masa tratativelor cu o ideie / produs / servicu care e PATENTATA in USA acum NU vreau sa fiu nerecunoscator tarii mele ... dar daca eu ma prezint in fata unui posibil investitor strain fie el din USA / UE sau nu conteaza de unde de pe glob ... si ii zic : " aceasta inventie este unica si e inregistrata la OSIM " cade ala pe jos sau il bufneste rasul sau ma asculta linistit si apoi pleaca in USA si isi patenteaza ideia mea si face ce vrea cu ea ? deci asta incerc eu sa aflu PRACTIC care sunt pasii ? merci Link spre comentariu
EmyRulz Postat Octombrie 5, 2009 Partajează Postat Octombrie 5, 2009 Parerea mea, pe scurt, este ca daca ideea ta e asa de buna incat sa o vaneze marile corporatii n-ai ce face. Un patent are valoare doar daca il poti si apara si pentru asta iti trebuie bani(multi). In cazul in care ideea ta e de un asemenea calibru cred ca cea mai buna solutie este sa te angajezi in departamentul de r&d la o firma din asta mare si dezvolti ideea pt ei. Macar asa stii ca ramai cu ceva(bani si recunoastere) si nu risti banii tai. Link spre comentariu
yo9hrb Postat Octombrie 5, 2009 Partajează Postat Octombrie 5, 2009 deci paranoic la maximum cum VERIFIC OFICIAL pe plan LOCAL sau cel mai dorit ar fi MONDIAL daca IDEIA mea este originala/unica sau nu ... dar in acelasi timp sa NU fiu pus in situatia sa explic "cuiva" in detaliu ideia si sa-mi fure acel "cineva" aceasta ideie? Simplu, depui documentatia in vederea brevetarii (pe plan national la OSIM, in alte tari... gasesti tu). In urma acestui lucru, poti primi 2 raspunsuri:1. Laser, frate... n-a mai avut nimeni ideea ta, asa ca na brevetul 2. My friend... iote ca mai e unu' care a cerut brevet pentru ideea asta cu 2 minute si 68 de secunde inaintea ta. In ambele cazuri platesti, ca sunt acolo niste omuleti care fac oaresce treaba. Chestia cu 2 minute... etc nu e fabulatie, chiar se inregistreaza ora si minutul in care se depune documentatia. Link spre comentariu
Postări Recomandate
Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu
Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.
Creează un cont
Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!
Înregistrează un nou contAutentificare
Ai deja un cont? Autentifică-te aici.
Autentifică-te acum