Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Propagare,defazare,medii de propagare in DYO


Vizitator skyuro

Postări Recomandate

Vizitator skyuro

Am citit pe aici prin forumul asta multe lucruri.Dar un lucru legat de propagarea undelor sonore ,de mediul de propagare,de faza undelor sonore, de amplificatoare inversoare nu am gasit nimik.Cred ca este indicat sa incepem o discutie, in cunostiinta de cauza ,legat de acest feomen.Putini din cei ce construiesc in regim amator au auzit de semnale in antifaza,de acordarea incintelor acustice ,de defazajul amplificatoarelor si ce consecinte au aceste lucruri asupra produsului final realizat.Consider ca,pentru inceput ar trebui sa punem la dispozitia tuturor un astfel de material pentru a evita lungile discutii gen: se aude prost, se incinge,nu are bass, daca nu are bass o sa fac unu mai MARE etc.Toata lumea construieste de dragul de a construii dar nimeni nu a studiat teoretic problemele de mai sus.Multi amesteca 2-3 tipuri de incinte si sunt oarecum dezamagiti de produlul rezultat care "nu suna cum trebuie". Cine considera acest topic util, rog sa continue daca nu ..sa fie sters.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Daca iti spun ca am facut un topic stick cu chestii de genu asta si nu il citea nimeni nu ma crezi.Crede-ma ca peste 60% din cei de aici vor doar sa faca ceva care sa fie bun de "boom boom". Nu iti spun cu rautate, dar nu cred ca vrei sa-i expici cateva topicuri care e faz cu defazajele ca el sa-ti zica ca nu-i place si ca cel mai bine suna in colt.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

As vrea sa intreb de exemplu o incinta in cazul unui difuzor de medii, deci nu pentru bass, poate influenta SPL-ul rezultat al difuzorului masurat in incinta respectiva, la aceeasi putere, comparativ cu SPL-ul aceluiasi difuzorul in aer, fara incinta?Sau o incinta in cazul frecventelor medii poate "liniariza" oarecum frecventa de lucru a difuzorului?

Link spre comentariu

As vrea sa intreb de exemplu o incinta in cazul unui difuzor de medii, deci nu pentru bass, poate influenta SPL-ul rezultat al difuzorului masurat in incinta respectiva, la aceeasi putere, comparativ cu SPL-ul aceluiasi difuzorul in aer, fara incinta?Sau o incinta in cazul frecventelor medii poate "liniariza" oarecum frecventa de lucru a difuzorului?

Montarea in incinta a unui difuzor, indiferent daca e woofer sau midrange, atrage dupa sine si o liniarizare in limite mai mari sau mai mici a caracteristicii de raspuns, astfel ca SPL-ul mediu scade cu cativa decibeli fata de valoarea data de producator.In general, cu cat incinta difuzorului este mai mare se poate obtine o linearizare mai buna, bineinteles intre anumite limite. Problematica atinsa este prea vasta si complexa pentru a fi abordata pe forum, aici.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări