Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

   Buna ziua, sunt "mostenitorul" unui zpfm 4 defect .

   Am verificat partea de joasa frecventa (audio) si functioneaza bine (+-3% din valorile stabilite). Sursa de alimentare functioneaza bine exista tensiunile de + 5 v, +12v, -12v, -18v (masurat 18,9 volti).

   Problema ,cred eu,  apare la frecventmetru (toate domeniile) nu afiseaza frecventa generata. La iesire din generator (inainte de atenuator) am conectat un frecventmetru si am reusit sa citesc frecventa generata (frecventa este modulata, verificata pe o statie pe receptie). Frecventmetru nu afiseaza nici frecventa care trbuie masurata la iesirea din statia de verificat (puterea statiei o masoara corect , deviatia de frecventa o masoare corect). As avea rugamintea daca imi puteti da un "sfat" , o idee , un manual de sevice, cum as putea incerca sa repar aparatul, nu as incerca la nimereala (este un aparat comlex).

    Multumesc anticipat pentru raspuns.

    P.S. Daca subiectul nu este postat corespunzator rog moderatorul sa mute subiectul unde are rostul.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

   Am descarcat manualul de la zpfm3 (spre comparare/inspirare) dar este cu totul altceva fata de ce este in zpfm4 , sper sa reusesc sa gasesc undeva un manual service complet (ce am gasit are 26 pagini si se opreste dupa schema bloc).

   Frecventmetru pe generare frecventa pe prima scala ( pana la 60 mhz) afiseaza 7600000 in rest 0000000 orice domeniu/scala emisie/receptie 

Link spre comentariu

Baza de timp genereaza 5 Mhz ( masurat ~5,004 Mhz) , impulsurile sunt prezente si pe placa frecventmetrului si pe placa generatorului de radiofrecventa(purtatoare).

Partea de afisare este multiplexata (7 afisoare si cate un singur 7493, 7442, 7447).

Fara o schema este greu de stabilit daca partea de numarare (multiplexata si ea ) functioneaza corect.

P.S.  Multumesc pentru raspunsurile oferite.

 

 

Link spre comentariu

 

Citat

  Frecventmetru pe generare frecventa pe prima scala ( pana la 60 mhz) afiseaza 7600000 in rest 0000000 orice domeniu/scala emisie/receptie 

    Pe placa frecventmetrului (pe prina scala 60 Mhz) prin cabluri ecranate apare 5 MHZ ,(baza de timp) ~3,5Mhz (frecventa de emisie a generatorului probabil divizata) , dar mai exista un cablu ecranat pe care nu apara nici tensiuna nici frecventa.      Deocamdata nu am reusit sa vad de unde vine , sper dupa sarbatorile de Pasti , sa am mai mult timp pentru zpfm

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări