Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect tipic dvd stand alone?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
Vizitator vio_danciu

Daca ma puteti ajuta si pe mine va raman recunoscator!Am un DVD Eboda 797 cu driverul de motor 5688 si un altul cu driver 5668. Amandoua au aceeasi problema: driverul se incalzeste iar DVD nu mai citeste nici-un disc brusc si dintr-o data. (acum mergea, de la urmatorul DVD n-a mai incarcat nimic) laser ok, mecanica ok, condensatori sursa ok nici macar nu a iesit din garantie dar nu merita sa alergi pe la serviceuri dupa garantie.Se gasesc astfel de drivere la noi in magazine ?

Link spre comentariu

ambele au driverul de motor mort ..vezi ce model este si poate gasesti un CD rom defect cu acelasi integrat dal jos si lipestel pe placa .....eventual verifica si panlica de la motor la placa !!!! altceva slabe sanse sa fie ... in cel mai rau caz procesorul ce momanda driverul de motor ..bafta la reparat :da

Link spre comentariu
Vizitator vio_danciu

Multumesc !Incerc intai schimband motorul - tot aici pe forum am aflat unde gasesc la pretul de numai 2,6 lei motor nou si daca nu merge dupa aceea o sa incerc sa gasesc si driver de motor nou. ramane de vazut daca merita osteneala totusi. mai ieftin de 50 lei nu cred ca gasesc driver plus efortul meu...ma mai gandesc.

Link spre comentariu
Vizitator vio_danciu

Salut, Domnilor ati avut dreptate ! am schimbat motorul si acum merge. A trebuit sa ma chinui putin pana am potrivit platanul de pe axul motorului pentru a ajunge discul in zona de reglaj a lentilei laser dar acum merge.O alta intrebare am: care este diferenta intre un motor cu 11400 in coada codului fata de unul cu 12350 la aceeasi tensiune 5.9V si cu RF-300 inainte ? este turatia sau ceva cu numarul de poli ?Multumesc anticipat

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări