Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Denon POA 2200


Postări Recomandate

Va salut!

 

 

Am un Denon POA 2200 si dupa ce i-am facut un recap total am vrut sa inlocuiesc operationalele cu unele Burson V6, moment in care am constat ca raman fara bias.Consultand schema mi-am dat seama ca asta se trage de la faptul ca operationale originale consumau 10 mA iar eu acum am nevoie de aproximativ 40 mA, am recalculat rezistentele R561, R567, R563,R565 pt noul consum insa operationale se incalzesc, bias am.Gresesc undeva?

Ma puteti ajuta cu un sfat?

 

Va multumesc anticipat tuturor!

Editat de yo3icw
am gresit
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Când încerci să modifici o schemă în lipsa cunoștințelor necesare, se cheamă că greșești.

De obicei experiențe de genul ăsta se termină în final cu defectarea unui lucru funcțional.

Lasă operaționalele originale la loc, au fost necesare pagini de calcule pentru proiectarea acelor etaje, nu poți să schimbi aiurea piese doar fiindcă ai văzut pe unul făcând asta pe YouTube sau ai auzit la cineva și să și meragă din prima.Probabil o să deranjeze acest răspuns, dar o modificare corectă presupune luarea în calcul a mai multor parametri, nu schimbi două-trei rezistențe și gata, ai obținut ceva mai bun decât a proiectat fabricantul.

Link spre comentariu
Acum 7 minute, sesebe a spus:

Greșești înlocuindu-le.

Dece trebuie înlocuite?

Și dece un operațional ar avea nevoie de 40mA ca să funcționeze?

Merge la 10Gigahertz? 

De ce gresesc inlocuind?Pt ca, cu Burson este incomparabil, nu unul are nevoie de 40 mA ci ambele, si nu merge la 100 Giga

Link spre comentariu
Acum 5 minute, validae a spus:

Când încerci să modifici o schemă în lipsa cunoștințelor necesare, se cheamă că greșești.

De obicei experiențe de genul ăsta se termină în final cu defectarea unui lucru funcțional.

Lasă operaționalele originale la loc, au fost necesare pagini de calcule pentru proiectarea acelor etaje, nu poți să schimbi aiurea piese doar fiindcă ai văzut pe unul făcând asta pe YouTube sau ai auzit la cineva și să și meragă din prima.Probabil o să deranjeze acest răspuns, dar o modificare corectă presupune luarea în calcul a mai multor parametri, nu schimbi două-trei rezistențe și gata, ai obținut ceva mai bun decât a proiectat fabricantul.

Raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic, oricum multumesc!

 

Link spre comentariu

Acum crezi că nu ajută, dar dacă mă asculți vei evita neplăceri ulterioare.Dacă vrei performanțe mai mari decât îți oferă amplificatorul, vinde-l și cumpără-ți unul care te satisface așa cum e construit.Dar nu încerca să îmbunătățești un produs la care au lucrat proiectanți cu experiență, nu amatori...

Ca să fie clar, ce anume nu te satisface la cum funcționează acum ?

Ce speri să obții înlocuind operaționalii existenți ?

Cine te-a sfătuit să faci asta ?

Link spre comentariu

Validae, n-ai sa rezolvi nimic. Aia nu-s operaționali simpli ci niște strutocamile făcute cu tranzistoare discrete cu pretenții de audiofilie la preț exorbitant și parametri electrici cel puțin discutabili. În acest moment 2 buc sînt 650 lei la Avstore. 

Oamenii care fac astfel de modificări nici nu știu dece mai pun întrebări pe forumuri. Oricum ei sint deja fixați ca doar ei au dreptate și vor insista pina cind cineva le va da dreptate. 

1 oră în urmă, yo3icw a spus:

 

1 oră în urmă, yo3icw a spus:

De ce gresesc inlocuind?Pt ca, cu Burson este incomparabil, nu unul are nevoie de 40 mA ci ambele, si nu merge la 100 Giga

 

 

Ps: m-am uitat chiar acum pe schema la POA2200 ca să fiu sigur ca nu greșesc. 

Pune operaționalii originali urgent înapoi dacă nu vrei să-ți schimbi și boxele. Acolo nu merg decit citeva tipuri de operaționali și în nici un caz improvizațiile alea cu tranzistoare. Sînt in stare sa pariez ca nici nu ai înțeles cum funcționează aia acolo. Oricum semnalul nu trece prin ei deci nu ai cum sa auzi ceva diferit, totul nu-i decit placebo.

 

Deci dacă nu vrei sa ai probleme cu boxele și amplificatorul în general nu fa astfel de modificări. 

Ai ideie ce înseamnă Slew-Rate de 500V/usec?

 

Ps2: vezi ca ar trebui sa consume doar 14mA pe integrat deci 28mA la doi operationali, nu 50mA.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 9 minute, sesebe a spus:

Validae, n-ai sa rezolvi nimic. Aia nu-l operaționali simpli ci niște strutocamile făcute cu tranzistoare discrete cu pretenții de audiofilie la preț exorbitant și parametri electrici cel puțin discutabili. În acest moment 2 buc sînt 650 lei la Avstore. 

Oamenii care fac astfel de modificări nici nu știu dece mai pun întrebări pe forumuri !?! Oricum ei sint deja fixați ca doar ei au dreptate și vor insista pina cind cineva le va da dreptate. 

 

Iti multumesc si tie pentru ajutor!

Link spre comentariu

Daca nu esti multumit de sunet uita-te cu atentie si la ce este inaintea amplificatorului : DAC , transport/convertor sau ce este dupa (boxe ) . Daca esti sigur ca amplificatorul e veriga slaba , schimba-l . Ai de unde alege . 

 

Sursa sunetului este foarte importanta . Amplificatoarele moderne ieftine sunt facute sa sune muzical si cu inregistrari slabe , de streaming . Cele scumpe suna bine doar cu SACD , DSD , etc. Trebuie sa iei in considerare si astfel de lucruri . 

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări