Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

placa pentru mach3 nefunctionala


Postări Recomandate

buna ziua. am o placa de interfatare cu mach3 ca cea din imagine, care a fost conectata cu portul paralel si cu usb, toate driverele adaptorului PCI- paralel ok, adresa portului paralel introdusa corect, dar nu furnizeaza niciun semnal in acord cu comenzile pe care le dau din program, nici macar releul nu clantane. are doar led urile relay si PW aprinse. e prima data cand lucrez cu placa. multumesc

FED69C55-B150-4480-B5E2-FC4F1959F534.jpeg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1- pune o poza cu setarile facute in Mach3.

2- spune-ne ce sistem de operare ai si eventual ce pc. Posibil ca pe 64 biti sa faca figuri. Eu am pe 32 si nu am incercat cu 64 deocamdata.

3- cablul dintre pc si interfata a venit cu placa sau e cumparat separat? Am avut surpriza sa cumpar cablu si avea doar cateva fire...Imposibil de folosit la cnc.

4- motoarele si driverele sunt conectate corect? Daca nu sunt conectate corect, nu misca nimic. 

Portul usb este doar pentru alimentarea placii. Acei 5V pot fi din aceeasi sursa cu care comanzi driverele motoarelor. 

ps- sa ne spui si ce drivere si motoare folosesti. 

Link spre comentariu

Softurile pe 64 de biti, nu mai au drivere pentru port paralel. Daca ai instalat asa ceva, cauta un calculator cu win 7 x 32.  Cu cel pe 64, ai nevoie de adaptor pentru usb.

 Verifica  urmatoarele: 

 

la setari in mach,   sa fie activata iesirea LPT port 1, 0x378

                               pinii de iesire la motoare. (uzual, sunt conectati in ordinea X>2; 3, Y>4; 5, Z>6; 7. A>8;9)

                               pinul de E-stop sa fie deconectat

                               la drivere, lasa in aer iesirile  "enable".

 Daca nu misca nimic nici atunci, cauta un alt cablu paralel.Si daca si acesta e ok, incearca un alt windows.

LE. acuma am citit ca portul paralel il ai pe placa separata. Aceea e in primul rand problema, nu toate placile au compatibilitati  cu Mach 3. Cauta alt calculator( se gasesc pe la 100 de lei Core-duo, sau P4) care are placa cu port paralel. Altfel vei pierde timpul degeaba cu tot felul de incercari nereusite.

Editat de myshyk
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări