Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Constructie incinte Panasonic RAMSA WS-A80


Vizitator

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Am gasit recent in podul unui prieten o pereche de incinte Tento 10AC-401 care gazduiau un alt set de difuzoare si filtru decat cele originale. Nu stiu cine si de ce a facut asa ceva.

Din ceva cautari am aflat ca difuzoarele, impreuna cu filtrul, provin de la niste boxe Panasonic RAMSA WS-A80. 

Poze: https://photos.app.goo.gl/W1hStKjTG7HhdBtE7

 

As vrea cu ajutorul vostru sa aflu mai multe despre aceste difuzoare si daca merita efortul constructiei unor incinte adecvate, sau nu.

Ma indoiesc ca am sa gasesc incintele originale la vanzare.

 

Va multumesc.

 

wsa80.pdf

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Salut. 

 

Sunt posesorul unor incinte RAMSA WS-A80.

Aceste incinte sunt construite prin turnare dintr-un material plastic dens cu ranforsari.

Eu le-am folosit la petrceri, sunt construite sa tina la tavaleala. Pot fi usor transportabile si rezistente la socuri.

Cred ca cei de la Panasonic le-au construit pentru sonorizari sau ca monitoare de scena.

Chiar daca au puere relativ mica, sunetul e ok, peste ce se gaseste acum in comert.

La frecvente joase cred ca au o impedanta mica(statia pe care o foloseam intra in protectie la volum mare cu corectia accentuata pe frecventele joase).

Cred ca ar trebui sustinuta de un subwoofer.

Daca mai alte intrebari, in limita timpului si posibilitatilor, raspund cu placere.

 

Spor.

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut,

 

Scuze pentru intarziere, multumesc frumos pentru raspuns. @gigimargaus

 

As vrea sa le construiesc niste incinte respectand dimensiunile celor originale dar nu gasesc o poza / schema / descriere despre compartimentul interior.

Ma poti ajuta te rog cu ceva poze / descriere / dimensiuni cum sunt zonele din interior facute / impartite?

 

Multumesc!

 

:multumesc

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Salut.

 

Schema filtrelor....cred  ca ai filtrele originale.

Zilele astea incerc sa desfac o boxa si sa fac niste poze.

 

Spor.

https://drive.google.com/drive/folders/1a4MQ75WeYnxzlmkNkQFakq-2e3yX8Yer?usp=sharing

 Daca doresti alte amanunte despre incinte.... cu placere.

Daca cumva renunti la proiect, sunt interesat sa cumpar eu difuzoarele ca rezerva.

 

Spor.

Link spre comentariu

Mult mai bine decat am sperat, pozele sunt fix ce aveam nevoie, va multumesc! As propune totusi sa le puneti si public pe forum, sa le fie de folos si altor colegi. 
 

:aplauze

Link spre comentariu

Am dat acces la cine a cerut,

Nu vreau sa-mi fac cont la diferite site-uri unde sa pun pozele.

O sa sa gasesc o solutie in viitor pentru un acces mai usor.

In ceea ce priveste incintele;

- au un volum relativ mic, sunt mai mici decat o naveta de bere. Chiar asa le-au botezat prietenii " Adu si tu navetaele alea de bere ca dau petrecere".

- sunt foarte robuste mecanic datorita materialului din care sunt facute cat si constructiei. Au mancat si tort si mici si au baut cot la cot cu noi, petrecaretii si s-au luat la tranta cu betivii, dupa cum se vede si din poze.

-sunt robuste din punct de vedere electric. Au fost supuse la multe abuzuri. De cele mai multe ori au fost folosite cu un amplituner Tehnics de 2 x 100W care  a fost dat de multe ori la maxim pana la intrarea in protectie. La o petrcere a copiilor a cedat statia Tehnics  dupa ce niste copii puneau microfonul in apropierea boxelor amuzati de efectul de microfonie. Incintele n-au patit nimic in scimb a cedat STK-ul din amplituner.

-se aud bine, chiar mai bine decat multe boxe ce se gasesc astazi in comert (dupa gustul meu si a altora).

Dupa mai mult de 15 ani de folosinta merg foarte bine. Doar una din boxe se aude putin mai infudat, sesizabil doar daca se face comparatie intre ele si asta cred ca se datoreaza imbatranirii condesatoarelor din filtru. 

 

 Acum cateva sfaturi, daca-mi este permis;

-nu cred ca la nivel de amator se pot realiza aceste incinte asa cum au fost realizate de producator, asa ca, cred ca merita sa fie bagate in niste incinte pentru auditii.

-pastrare filtrelor originale, eventual scimbati condesatorii cu unii nepolarizati.

-chia daca nu stiu parametrii T/S cred ca merita incercate intr-o incinta inchisa.

-trebuie sustinute de un subwoofer.

Spor.

 

Editat de gigimargaus
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări