Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...

Pentru cei care folosesc acest programator si au si adaptorul PEB1 si nu le functioneaza , am gasit solutia pentru a functiona si adaptorul , trebuie schimbati 2 tranzistori din RT809F poate si 2 rezistente dar asta ramane de vazut , si eu am si nici la mine nu functioneaza PEB1 , am vorbit cu chinezi si imi dau indicatii ce sa schimb , am sa revin rezolvarea :da

Link spre comentariu

Chinezi au spus ca adaptorul PEB1 nu se alimenteaza corect cu acei tranzistori smd si trebuie inlocuiti cu uni normali , in loc de 5v este 3,3v din iesirea programatorului si la PEB1 are stab. de 3,3v si pe iesire are doar 2,3v in loc de 3,3v si din aceasta cauza nu functioneaza , spunea ceva de tranzistori care trebuie montati S8550 in loc de 2TY  smd , dar au spus ca revin cu poze.

Au spus ca aceasta treaba sunt cu programatoarele care au iesit primele modele si dupa au aparut si PEB1 care functioneaza cu el sunt aparute odata cu PEB1 , primele modele au iesit in 2013 si PEB in 2014 cu RT tot din acel an

Editat de Florinel TV
Link spre comentariu

Astazi chinezi au trimis pozele si trebuie schimbati tranzistorii Q22 si Q23 cu S8550 , al meu sa rezolvat acum merge perfect pe PEB-1 , neavind S8550 am pus prima data 2SA1013 dar erau prea mari in capsula si nu intrau in carcasa , asa ca am pus BC557 si merge perfect , uite pozele de la chinezi

0456681.jpg

1191300.jpg

3176812.jpg

4258369.jpg

6710852.jpg

8405291.jpg

PEB1.jpg

PEB1-2.jpg

 

Si aceste poze sunt cu al meu dupa ce-am schimbat tranzistorii

 

2019-02-24-1815.jpg

2019-02-24-1816.jpg

2019-02-24-1817.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări