Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv Samsung led model ue40j5100awxbt


Vizitator windsor

Postări Recomandate

Am intalnit odata acest defect tot la un samsung de 40 inch care se manifesta asemanator(in urma cu un an si cred ca era pe un seria H care are aceleasi paneluri cu majoritatea din seria J)

De masurat poti masura VGL VGH si tensiunile mici de 1.2v si 3.3v care cred ca sunt prezente si nu iti zic tare multe la genul asta de defect.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Masoara tensiunile de pe t-con cu si fara cele doua folii spre ecran(conectate si deconectate), in special vezi tensiunile VGL si VGH.....poza este din revista Service Tv......multumim pe aceasta cale autorului.....

 

Daca defectul se manifesta la fel pe ambele jumatati de ecran, ma tem si eu ca defectul e din t-con desi am avut defecte asemanatoare care au fost din trasee defecte spre driverele laterale......

post-237484-0-85746100-1508269869_thumb.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu te supăra pe mine dar nu e corect sa pui public aici poze din revista.Cine o vrea să o cumpere.

Am intrebat cindva autorul(pe PM), daca imi da voie sa postez anumite poze din revista si a spus ca da, atunci cind subiectul o impune, deci fara suparare dar i-am cerut voie........

Link spre comentariu
Vizitator windsor

Nu am mai intervenit pentru ca l-am facut praf.

Am masurat tensiunile pe placa RUNTK dupa cum mi-au spus domnii Costica si Tavi,intai cu benzile scoase si corespundeau cu ce a aratat domnul Costica in postul 17.

Am bagat benzile in modul si am inceput sa masor tensiunile ,cand mi-a alunecat varful de la aparatul de masura pe placa RUNTK si a disparut imaginea cu totul.A ramas doar cu sunet.

L-am vandut azi in targ cu 100 de lei .Va multumesc la toti pentru ajutor,dar am spus nu ma pricep si fac prostii.Macar nu-mi pare rau ca am incercat,si era primul tv led in care am umblat.

Poate la urmatorul aparat o sa fiu mai atent.

Link spre comentariu

Nu am mai intervenit pentru ca l-am facut praf.

Am masurat tensiunile pe placa RUNTK dupa cum mi-au spus domnii Costica si Tavi,intai cu benzile scoase si corespundeau cu ce a aratat domnul Costica in postul 17.

Am bagat benzile in modul si am inceput sa masor tensiunile ,cand mi-a alunecat varful de la aparatul de masura pe placa RUNTK si a disparut imaginea cu totul.A ramas doar cu sunet.

L-am vandut azi in targ cu 100 de lei .Va multumesc la toti pentru ajutor,dar am spus nu ma pricep si fac prostii.Macar nu-mi pare rau ca am incercat,si era primul tv led in care am umblat.

Poate la urmatorul aparat o sa fiu mai atent.

Trebuia sa cumperi placa t-con ca dupa parerea mea aia era defecta. A facut o afacere buna persoana respectiva.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări