Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Acum 11 ore, electronicecomponente a spus:

Costica...cand vrei sa scrii nand cu TNM Universal Programmer 5000 iti apare mesaul:

 

You Must Program Nand Chips With Our Custom Software.
Please Exit From Programmer Software.
Open "Nand Programmer" Software from Start-up Menu.
You Can Install "Nand Programmer" from Companion CD
or From Our Website Download Page .

 

Deci nu merge....

 

Eu am citit cu acest program TNM Universal Programmer 500 un nand si la mine merge fara probleme

Eu iam dat pe Detect mi la recunoscut si abia atunci a aparut read 

Link spre comentariu
4 hours ago, Florinel TV said:

 

Eu am citit cu acest program TNM Universal Programmer 500 un nand si la mine merge fara probleme

Eu iam dat pe Detect mi la recunoscut si abia atunci a aparut read 

S-ar putea ce ai citit tu sa fie memorie flash si nu nand flash, cum e de exemplu memoria flash  MX29LV400B(48 pini), spun asta dupa ce am mai facut niste teste si vad ca mesajul " You Must Program Nand Chips With Our Custom Software.......etc" apare doar cind selectezi nand flash, la memorii flash nu apare mesajul......pina la urma colegu' electronicecomponente s-ar putea sa aibe dreptate.....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salutare tuturor. Detin tnm5000 de mai bine de 2 ani, am ceva nelamuriri in legatura cu un pic 18f252,il detectez perfec dar nu il pot citi(dump gol) sau scrie .Cam care este faza cu el e programatorul sau pic-ul protejat si poate fi scris doar prin upgrade? 

Acest pic vine de la un land-rover cu cheie pierduta. nu sunt sigur ca daca cumpar de prin UK un hex file o sa pot rescrie acest pic.

A mai scris cineva pic-uri cu acet programator?

Pic-ul este pe placa si alimentat exter cu 5v, mod isp de conectare. 

WhatsApp Image 2018-07-05 at 11.09.56 AM.jpeg

Link spre comentariu

Toate au protectie la citire, e logic....altfel ar fi simplu sa il citesti si apoi sa vinzi continutul si multimea foarte multa de chinezii sa faca foamea :qetrwe......eu am cumparat de pe aliexpress o ciudatenie de controller S3F94C4EZZ-DK94, pentru statia de aer cald(CHINA), am scos rapid controllerul din statie, ca era pe soclu si i-am dat citire cu RT809H, nici vorba sa il citeasca, in schimb cel nou cumparat il vede si citeste, desigur cu FFFFFFFFFF, trebuia intii sa vad daca il citeste si apoi sa dau comanda.....am asteptat si 3 saptamani pina a venit.....

O intrebare pentru noul nostru coleg, face treaba buna TNM5000 la eMMC-uri ?, am banii strinsi 1300 de lei ca sa dau comanda, dar ceva ma tine pe loc, adica chestia cu eMMC si actualizarea la functia "Report A New Chip"............

Link spre comentariu

Multumesc mult pentru raspuns. Deci din descrierea cip am inteles ca doar cu fisier de programare mai poate fi recuperata o cheie . Asta e ramane omul fara masina sau 400 lire (costul hex-ului) si recuperez harbul .

Sincer nu am avut ocazia sa citesc emmc pt ca le citesc cu easy-jtag dar o sa incerc .O conversie de pini ar diminua timpul de cautare... 

Mai am ceva lucrari de reball si revin cu poze .nu prea am cine stie ce emmc dar incerc.

Tin sa precizez ca nand,nor ps3,ps4 le citeste si scrie fara probleme si cam cateva eepromuri testate merg brici.

Cu respect , revin cat pot de repede.

 

IMG_20180706_003129.jpg

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Version 10.23-July 15 2018:
Infineon Tricore TC1724 Flash / Data-Flash Programming is Added to model5000.
NPCE388 / uPD70F3623 / uPD70F3624 / R5F61797 are added to model5000.
RL78/D1A EEPROM read & write added to Model5000: R5F10CGB / R5F10CGC / R5F10CGD / R5F10DGC / R5F10DGD / R5F10DGE / R5F10CLD / R5F10DLE /R5F10DPJ / R5F10DPK / R5F10DPL / R5F10DPE / R5F10DPF / R5F10DPG / R5F10DLD / R5F10TPJ / R5F10DMJ / R5F10DME / R5F10DMF / R5F10DMD / R5F10DMG / R5F10DSJ / R5F10DSK / R5F10DSL
http://www.tnmelectronics.com/downloads/TNM-CAR.pdf file is update for newely Added Car Circuits.
http://www.tnmelectronics.com/downloads/ITE-keymapConfigTNM.rar file is updated for new ITE motherboards.
http://www.tnmelectronics.com/downloads/ENE-keymapConfigTNM.rar file is updated for new ENE motherboards.


Editat de electronicecomponente
Link spre comentariu
On 7/6/2018 at 12:41 AM, victor madalin mures said:

Multumesc mult pentru raspuns. Deci din descrierea cip am inteles ca doar cu fisier de programare mai poate fi recuperata o cheie . Asta e ramane omul fara masina sau 400 lire (costul hex-ului) si recuperez harbul .

Sincer nu am avut ocazia sa citesc emmc pt ca le citesc cu easy-jtag dar o sa incerc .O conversie de pini ar diminua timpul de cautare... 

Mai am ceva lucrari de reball si revin cu poze .nu prea am cine stie ce emmc dar incerc.

Tin sa precizez ca nand,nor ps3,ps4 le citeste si scrie fara probleme si cam cateva eepromuri testate merg brici.

Cu respect , revin cat pot de repede.

 

IMG_20180706_003129.jpg

Ce fel de microscop este cel din poza, e construit de tine sau e cumparat de-a gata?, de cite ori mareste real?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

New update   Upgrade1024.exe

 http://www.tnmelectronics.com/downloads/?C=M;O=D

 

Version 10.24-August 5 2018:
Samsung BGA63 ONENAND KFG1GN6W2D / KFG1G16U2D / KFG1G16Q2C / KFG1216Q2A / KFG1216U2A are added to model5000.
Renesas R8C/26: R5F21262 / R5F21264 / R5F21265 / R5F21266
Renesas R8C/27: R5F21272 / R5F21274 / R5F21275 / R5F21276 are added to model5000.
Infineon Tricore TC1728 Flash / Data-Flash Programming is added to model5000.
PuyaSemiconductor Serial Flashes 25QxxL / 25QxxH Series are added to model5000.
Editat de electronicecomponente
Link spre comentariu

Am si eu rugamintea la colegi care citesc acest topic si care detin TNM5000, sa posteze parerea despre acest programator, adica daca chiar merita bani, spun asta deoarece se zvoneste, ca da rateuri multe la Flash NAND. Multumesc

Link spre comentariu

Este ffoarte usor de lucrat cu el si meniul este usor de lucrat cu el (asta pentru mine ca pentru alcineva vad ca este greu sa lucreze cu el) despre nanduri ce sa spun , eu am citit citeva nanduri cu el in jur de vre-o 10 nanduri si vad ca se comporta bine , poate nu am intilnit un nand care sa dea rateuri , adevarul este ca citeste , scrie mult mai greu ca RT809H cam jumatate dupa cum citeste , scrie RT809H dar in rest pare sa fie ok , cel mul la el imi place ca orice memorie iai pune o recunoaste automat si asta este ffoarte bine , alceva ce sa mai spun , spun doar asa ca sunt multumit de el pina in prezent si numi pare rau ca am dat pe el 1900ron merita toti bani + ca am salvat citeva aparate cu el care cu alt programator nu puteam sa fac ce am facut cu el

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări