Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Osciloscop digital dintr-un TV


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ce ziceti merita facut??? Am schema si documentatia completa. Este facut cu microcontroler LPC2138.

Nu te lua dupa sfaturi rau voitoare. Fa osciloscopul, iar in cazul in care nu-ti satisface pretentiile, nu pierzi nimic , ba dimpotriva , castigi experienta. Eventual ataseaza documentatia si incearca sa-l convingi pe @pisoiu sa-ti dea un verdict in ceea ce priveste performantele aparatului. Succes. :yawinkle: :smt006
Link spre comentariu

Nu am apucat sa analizez atent tot ce e scris acolo din cauza lipsei de timp. Insa la o prima vedere asupra schemei, ceea ce e prezentat aici e numai jumate de osciloscop. Semnalele de masura intra direct in CPU, ceea ce inseamna ca nu ai nici o parte de conditionare de semnal. Pe scurt:-impedanta de intrare relativ mica comparativ cu cerintele unui instrument de masura-lipsa totala protectie, in momentul in care pe intrarile alea depasesti in jos 0 volti sau in sus tensiunea de alimentare a cpu-ului, adio intrare. Valabil si la descarcare electrostatica.-in lipsa unui etaj de amplificare compensat, ma indoiesc asupra unui raspuns liniar in banda utila de frecventa.-triggerare digitala, ceea ce impune limitari serioase asupra functiilor - de ex. nu vei putea studia portiuni de semnal atata timp cat conditia de triggerare e "afara din ecran"-nu poti face pozitionare verticala-nu beneficiezi de modificarea scalei de masura.O sa citesc documentatia cand voi avea timp, si revin./pisoiu

Link spre comentariu

am dat si eu peste schema mamontov de ceva timp... si mi s-a parut si mie incompleta.insa etaje de intrare, inclusiv cu separare galvanica, etc, etc, sunt usor de facut, iar bazele de timp digitale sunt deja fumate... exista niste ic-uri specializate care te scutesc de alea 10-20 de CDB-uri ale unei baze clasice de timp.problema e ca orice etaje de intrare ai baga, indiferent de divizari, stuff, tot nu poti trece peste ce poate tubul catodic.sau poti trece, dar masurarea e virtuala, adica NU mai e real-time...eu zic cam asa: la complexitatea unui osciloscop s-ar merita si sa iei unul semidefect (conditia principala e sa fie tubul bun!!!), si sa-l repari. dupa care etalonarea va fi un chin, fara aparate de masura specializate.sa faci unul de la 0... ar merge, cu conditia sa ai un tub specializat, si sa n-ai pretentii prea mari la frecventa afisata.iar in asemenea caz, fara generatoare se semnal etalonate, si fara aparate de masura de referinta, o sa fie criminala partea de etalonare. mult mai greu decat daca ai repara unul, unde macar sunt cateva etaje corect reglate...despre constructia mecanica, nu mai zic nimic.stiti si voi cat de greu poate fi un osciloscop cu tub catodic, deci va imaginati si singuri ce fel de sasiu si carcasa ii trebuie...

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

interesant proiect ! il stiu mai demult si cand am calculat costurile totale imi rezulta un pret mult mai rmare de cat daca imi cumpar un osciloscol chinezesc destul de performant ! acum nu mai dau de LPC2138 dar stiu sigur ca era foarte scumpv si prebuie sa ai soft-ul de scris in el ! (sa fie corect nu sa te trezesti ca nu merge). deci merita facut doar daca vrei sa experimentezi, insa nu marita daca vrei ceva rentabil care sa isi faca banii !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări