Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalatie de pom defecta


Postări Recomandate

Buna ziua ,

am 3 instalatii de pom defecte , un circuit nu mai functioneaza

si as vrea sa stiu daca trebuie sa cumpar altele sau pot eu sa le

repar .

Vizionand pozele din imagine , ce ar trebui sa masor ca sa-mi dau seama

ce este defect ?

Cum functioneaza ?

Intra tensiune de 220 V Alternativ si

pleaca Tensiune CC pe circuitele de leduri ?

 

post-212871-0-99813500-1483873638_thumb.jpg

post-212871-0-41631100-1483873755_thumb.jpg

post-212871-0-33768600-1483873916_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ce indicativ au tiristoarele, ca nu se poate citi din poza?

Poate fi defect cel responsabil de ramura respectiva.

Daca faceti un strap ca in imagine, Posted Image01.PNG sirul se aprinde?

Daca nu, este intrerupt circuitul, lipitura desfacuta sau led intrerupt.

Ca sa depistez ledul defect , asa de amorul artei ,

cum ar trebui sa procedez ?

Nu'i mai simplu sa schimbe 2 ramuri intre ele ? :scarpin

Dar sa aflam mai intai cu cine vorbim ca sa stim cum abordam ... problema.

Da , poate pare ca un om normal nu ar repara asa ceva ,

dar tot am timp si am peste 18 ani , in cazul in care va faceti probleme ca invatati copiii la prostii .

Link spre comentariu

salut

 

daca te pricepi si ai scule potrivite schimba firul acela cu cel de sus. daca tot nu merge atunci ai leduri sau becuri arse pe traseu sau intreruperi de cabluri.

 

vad ca a postat si @leoncris la fel

Multumesc , am sa veric asa prima data . Apoi daca nu merge am sa cumpar alta instalatie , sper una mai fiabila. ca asta nu a tinut decat pt sarbatoarea de annual acesta,

Link spre comentariu

Dar instalația are sigur leduri, sau sunt becuri ? Din poze nu reiese acest lucru, iar partea electronică e identică și la unele și la altele.Eu verificam becurile pe rând cu o lanternă, se vede ușor filamentul întrerupt.Dacă e însă cu leduri, trebuie ținut cont că unele leduri au și rezistență înseriată pe un terminal.De obicei găseam terminale ruginite și întrerupte mecanic, ele fiind din fier nu din cupru.O variantă de testare mai puțin invazivă (fără dezizolarea fiecărui led) e prin folosirea a două ace de cusut cât mai subțiri, cu care se înțeapă cablul în dreptul ledurilor testate și apoi se aplică alimentare prin intermediul unei surse de 3-5V și o rezistență de limitare sau un bec de lanternă.Se poate testa și cu ajutorul unei lanterne cu 2-3 baterii, căreia i se adaugă două fire lungi conectate la bornele întrerupătorului.Se obține astfel o lampă de continuitate ușor de folosit.

Link spre comentariu

 

 

O variantă de testare mai puțin invazivă (fără dezizolarea fiecărui led) e prin folosirea a două ace de cusut cât mai subțiri, cu care se înțeapă cablul în dreptul ledurilor testate

:reytre

Asa am incercat eu in ajun de craciun ,dar dupa citeva incercari m-a lasat rabdarea si am cumparat alta.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări