Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Achizitionare amplificator


Vizitator andrey andrei

Postări Recomandate

Vizitator victor ponta

Zic ca ar merita incercat. Ce am de pierdut?

Fluffy,cand am timp,iti trimit cateva poze cu impricinatul, si-mi faci semn unde sa ''tai''.

Asta asa,sa-l ai pe constiinta daca operatia nu reuseste.  Interventia se va face cu instrumentar Dremel,sterilizat. :rade:

Link spre comentariu
Vizitator andrey andrei

Cum se aude pma500 pe bass? Eu ascult hip-hop si muzica electronica. Am cautat pe net si am vazut ca e din anul 86-88 sper sa nu am probleme , asta depinde si de cum a fost folosit.

Link spre comentariu

dom premier; total offtopic

 

se ciopleste usor cu o dalta fina neascutita foarte tare pana se vad piciorusele cositorite ale siguirantei termice.....

 

Hai sa fiu si ontopic, desi nu fac niciodata recomandari; la boxele alea se preteaza cam orice amplificator(daca vrei sa faci galagie), daca vrei sa asculti in tihna, ia alte boxe.

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

Cum se aude pma500 pe bass? Eu ascult hip-hop si muzica electronica. Am cautat pe net si am vazut ca e din anul 86-88 sper sa nu am probleme , asta depinde si de cum a fost folosit.

Fi liniştit că se aude echilibrat, ca orice amplif de firmă. Există foarte mici diferenţe de sunet între firme şi rolul lor e de a corecta în general boxele şi sursele de semnal ptr care au fost concepute amplifurile, ca tot lanţul şi combinaţiile posibile să ''sune bine''. Acuma, sper că nu ai urechile distruse de sunet de Lojitec, cu sabufăr, că-i cam greu să treci la un amplif normal.

............

Legat de vechime, orice sculă mai trebuie revizuită din cînd în cînd. Şi la maşină mai schimbi cîte un filtru, bujii, ulei, plăcuţe...

Editat de zal
Link spre comentariu
Vizitator andrey andrei

Am avut un sony ta v77 parca cu egalizor super tare amplifu , facea parte dintr.o linie audio. S.au stricat sursele din pacate...Trebuie sa caut un electronist bun prin Ploiesti si daca merge facuta o fac si paia. Sistem 5.1 nu am avut niciodata , prefer 2.0 cu un amplif bun.

Editat de andrey andrei
Link spre comentariu

Tu vrei camion cu motor de masina de familie,

Probabil ca vei mai iesi si la chefuri cu prietenii asa din cand in cand, ce ai tu acolo sunt boxe ca si alea profesionale.... ma rog calitatea lasa de dorit, dar nu despre asta e vorba

Pentru ce ai tu acolo eu zic sa pui macar un t.amp E800

Nu puterea arde difuzorul, ci distorsiunile. Eu am sateliti cu difuzoare de 8" si dau in ei cu 1200w sau 1,2kw, sunt taiati la 130hz, combinati cu 2 bassi de 18" am dus sonorizari de 300 de persoane. Daca vrei sa faci un lucru calumea si sa nu arunci banii pe fereastra fa lucrurile cum trebuiesc facute din prima. Acum 15 ani mi-am tras niste sicrie din pal brut, in care intram eu la propriu. le-am tras un jeg de amplificator facut din kit-uri adelaida, rezultatele au fost dezastruase, le-am dus intr-un club ca si supliment,, acolo erau niste sicrie ceva mai mici dotate cu difuzoare rusesti amplificate cu t.amp ta600. nici nu sa simtit ca sa adus un supliment. a doua zi, un canal de la amplificator era arssi toate inaltele piezo prajite.

Mi-am invatat lectiile si cu amplificatoarele de casa: sunt niste amplificatoare foarte bune, atata timp cat sunt folosite in scopul in care au fost proiectate

Link spre comentariu
Vizitator andrey andrei

Am testat Denon pma500 dar din pacate nu mergea cum trebuia , a stat 7 ani.... mergea ce mergea si se oprea apoi iar mergea si tot asa. Acum trebuie sa ma reorientez spre altceva. 

 

Denon DRA-735R http://olx.ro/oferta/receiver-denon-dra-735r-pe-traf-toroidal-amplituner-denon-dra-735r-ID4lsES.html#d8b21e84cf

 

Technics SU810 http://olx.ro/oferta/amplificator-technics-su-810-impecabil-ID4yzoU.html#4c82fe7efc

 

Technics SU-V570 psx cap http://olx.ro/oferta/statie-technics-su-v570-psx-cap-clasa-aa-ID3K5WM.html#a053dd5e08

Link spre comentariu
Vizitator victor ponta

Am avut un sony ta v77 parca cu egalizor super tare amplifu , facea parte dintr.o linie audio. S.au stricat sursele din pacate...Trebuie sa caut un electronist bun prin Ploiesti si daca merge facuta o fac si paia. Sistem 5.1 nu am avut niciodata , prefer 2.0 cu un amplif bun.

Se poate....

Reparatia depaseste valoarea lui de piata in momentul actual.

TA-VTT are un sunet placut,echilibrat. Daca-ti place,merita investit in el.

Editat de victor ponta
Link spre comentariu

Daca mergi pe Denon,alege "PMA" nu "DRA" sau altele,si fara "R".Cele cu "R" care au un motoras pentru schimbarea surselor la intrare,care cu timpul cedeaza.

Nici vorbă, cred că se face confuzie cu Pioneer. La Denon DRA sînt amplitunere, PMA amplificatoare, R din coadă reprezintă telecomanda (remote), iar comutarea se face cu integrate, singurul motor acţionează puţometrul de volum.

Link spre comentariu

Hai sa va zic Salut Tuturor! Nu s-a hotarit la un tip de amplificator,ca ala suna asa , ala asa,.

Dupa parerea mea un amplificator care sa redea in mod liniar domeniul de frecventa 20 hz-20khz fara nici un fel de atenuare in domeniu este foarte bun .Amplifica exact ceace ii dai , ii dai semnal cu spectru larg de frecventa exact asa vei avea pe traductoare (incinte).Dai semnal prost calitativ asa va fi in final.Ce? Vreti un amplificator caruia sa-i dati semnal prost si sa va dea calitate.Asta este denaturare.

Link spre comentariu

Nici vorbă, cred că se face confuzie cu Pioneer. La Denon DRA sînt amplitunere, PMA amplificatoare, R din coadă reprezintă telecomanda (remote), iar comutarea se face cu integrate, singurul motor acţionează puţometrul de volum.

Eu am un Sony TA-F419-R,care are motorasul de care spuneam.Si auzisem ca asta inseamna "R".De asta  credeam ca si Denon este pe acelas principiu.Eu totusi, pentru boxele specificate recomand Denon PMA.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări