Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Folosire Vref+/- la un PIC


Bird

Postări Recomandate

Va salut ! Fiti amabili si luminati-ma un " pic " ! Daca setez PICul sa foloseasca referinte externe + si - , inseamna ca pentru o intrare setata ca , convertor A/D , va lua din semnalul de intrare numai plaja dintre referinte ? Daca da , aceasta valuare va fi esantionata , la un PIC16F871 , cu 1023 , sau cu 5/1023 si inmultit cu diferenta dintre referinte ? ( 5 = 5V alimentare )sau cum ? Va multumesc mult !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Functionarea ADului cu referinte externe este dupa cum urmeaza:Sa presupunem ca aplici din exterior Vref+ si Vref-. Aceste tensiuni trebuie sa indeplineasca cerintele din foaia de catalog. Una dintre cerinte este ca diferenta dintre Vref+ si Vref- trebuie sa fie de minimum 2V.1)Daca tens de intrare Vin este mai mare decat Vref+ atunci rezultatul conversiei va fi in permanenta 1023.2)Daca tens de intrare este mai mica decat Vref-, atunci rezultatul conversiei va fi in permanenta 03)Daca Vref-

Link spre comentariu

Functionarea ADului cu referinte externe este dupa cum urmeaza:Sa presupunem ca aplici din exterior Vref+ si Vref-. Aceste tensiuni trebuie sa indeplineasca cerintele din foaia de catalog. Una dintre cerinte este ca diferenta dintre Vref+ si Vref- trebuie sa fie de minimum 2V........................................Cirip

Multumesc !, deci Vin care are valoarea maxima egala cu diferenta dintre Vref+ si Vref- si este mai mare de 2Volti , este impartita la 1023 . Pentru cultura generala , de unde apare restrictia de 2V ? Cu stima ,
Link spre comentariu
deci Vin care are valoarea maxima egala cu diferenta dintre Vref+ si Vref- si este mai mare de 2Volti

Nu. Valoarea maxima a lui Vin, care mai determina un rezultat valid al conversiei, este Vref+. Domeniul de variatie permisa a lui Vin este Vref+ - Vref-. De ex daca Vref-=2.1V si Vref+=4.1V, se indeplineste conditia Vref+-Vref->=2V, dar daca aplici o tensiune de Vin=2V, rezultatul conversiei va fi 0 pentru ca Vin=2V

 

, este impartita la 1023

Nu. De unde ai tras concluzia asta? 1023 este la numarator. De ce sa imparti Vin la 1023? Cred ca ecuatia lui N (rezultatul conversiei) este destul de clara.

 

 

de unde apare restrictia de 2V ?

Din foaia de catalog. Tine de functionarea interna a ADului.

Link spre comentariu
deci Vin care are valoarea maxima egala cu diferenta dintre Vref+ si Vref- si este mai mare de 2Volti

Nu. Valoarea maxima a lui Vin, care mai determina un rezultat valid al conversiei, este Vref+. Domeniul de variatie permisa a lui Vin este Vref+ - Vref-. De ex daca Vref-=2.1V si Vref+=4.1V, se indeplineste conditia Vref+-Vref->=2V, dar daca aplici o tensiune de Vin=2V, rezultatul conversiei va fi 0 pentru ca Vin=2V

 

, este impartita la 1023

Nu. De unde ai tras concluzia asta? 1023 este la numarator. De ce sa imparti Vin la 1023? Cred ca ecuatia lui N (rezultatul conversiei) este destul de clara.

 

.....poate nu am inteles bine , am inteles ca la 1023 este impartita valoarea dintre Vre+ si Vref- pentru a vedea cati mV / bit avem , dupa care inmultim rezultatul cu valoarea intrarii , dupa care prin folosirea unei formule adecvate trasformam valoarea gasita in ceea ce dorim - grade , litri, atmosfere ....

o alta nelamurire este : Vin fata de ce se masoara

1.fata de masa PICului sau

2. fata de Vref- ?

 

Iti multumesc pentru lamuriri ,

 

si nu te supara daca inteleg mai greu ( de fapt daca stiam nu mai ceream ajutor )

Link spre comentariu

Stai linistit ca nu e nici o suparare. Daca ma suparam, nu mai intram pe forum :)Hai sa spargem conversia asta in 2 etape. Cred ca e o confuzie aici intre rezultatul brut al conversiei si afisare. Prima etapa este conversia. Hai sa ne ocupam de ea.Rezultatul conversiei este un numar intreg fara semn si adimensional. Poate sa reprezinte paie, cartofi sau pisici prajite. Semnificatia a ce masoara i-o dai dupa aia, dar in prima etapa este un simplu numar de 10 biti. In aceasta etapa nu ma intereseaza cati mV/LSB sunt acolo. Ma intereseaza ca numarul reprezinta intr-un fel ce procent din tensiunea de referinta este tensiunea de intrare.Hai sa simplificam un pic si sa facem Vref+=Vcc si Vref-=0 Daca aplici 1V pe Vin, atunci rezultatul conversiei ar trebui sa fie N=1023*1/5=204. 1V reprezinta 20% din 5V. 204 reprezinta 20% din 1024. In aceasta etapa, N=204 nu este decat proportional cu tensiunea de intrare, Vin. Pana la a arata numeric ca Vin mai e un pic de moshmondit. Deocamdata e clar pana aici? Nu se imparte nimic la 1023 sau 1024...Cirip

Link spre comentariu

Boooon. Deci avem un nr de 10 biti. Ce vrei sa faci mai departe cu el?

De unde sunt 10 biti ? adica 2 la a 10-a cu care lucreaza PICUL ? Putin istoric .... am luat , pentru a intelege cum functioneaza conversia A/D o schema de termometru folosind un termistor care are o rezistenta intre 1030 ohmi la -50 grade C si 3338 ohmi la 150 grade C . Incerc sa vad cum merge :1.daca folosesc Vref externa (-) pentru 1.03V si (+ )3.33V ; 2.si folosind doua amplificatoare operationale care pentru variatia data la intrare , are la iesire (deci la intrarea PIC-ului ) intre 0 si 4.5V . Si pentru ca aveam un PIC 16F871 , incerc sa-l folosesc pe acesta . Deci.....
Link spre comentariu
De unde sunt 10 biti ?

Din rezultatul conversiei AD. Ai citit sectiunea de convertor AD din foaia de catalog?

 

adica 2 la a 10-a cu care lucreaza PICUL ?

Nu inteleg. Picul lucreaza pe 8 biti. E un procesor pe 8 biti.

 

Deci.....

Deci... cred ca ai muscat mai mult decat poti inghiti :)

Termistor, operational, AD... prea multe. Si ce legatura e intre rezistenta termistorului si tens de referinta? Eu cred ca niciuna.

Cred ca mai intai ar fi indicat sa conectezi un potentiometru la intrarea A/D si sa citesti tensiunea. Dupa aia mai discutam. Probabil ca vrei sa ajungi de la rezistenta termistorului la o temperatura afisata undeva. Termistorul e neliniar. Trebuie aplicata corectie. Hai sa incepem cu ceva mai simplu. Ce zici?

 

Posteaza sau da un link la schema ca sa discutam pe ceva mai concret.

 

Cirip

Link spre comentariu

>De unde sunt 10 biti ??

Din rezultatul conversiei AD. Ai citit sectiunea de convertor AD din foaia de catalog?

 

Am citit , dar poate am avut ochii inchisi . Parca daca citesti , trbuie musai sa si intelegi ! O iau de la capat , dar dupa ce mai " vorbim " sa ma trezesc si eu .

 

>adica 2 la a 10-a cu care lucreaza PICUL ?

Nu inteleg. Picul lucreaza pe 8 biti. E un procesor pe 8 biti.

 

Asa este , dar pe achizitii parca merge mai mult . Am vazut ca-mi esantioneaza cu 1023

 

>Deci.....

Deci... cred ca ai muscat mai mult decat poti inghiti :)

 

M-ai ghicit . Asa sunt de fel , un GURMAND , numai ca de la un timp nu prea mai pot digera asa mult ! javascript:emoticon(':tonqe:')

Little thongue man

 

>Si ce legatura e intre rezistenta termistorului si tens de referinta? Eu cred ca niciuna.

 

Eu zic ca are : il alimentez cu o sursa ce curent constant de 1mA si vreu sa folosesc numai plaja de care am amintit , adica rezistenta => volti = 1.030V - 3.338 V , corespunzatoare unei plaje de temperatura de la -50 + 100 grade C . el avand o variatie mai mare .

 

>Cred ca mai intai ar fi indicat sa conectezi un potentiometru la intrarea A/D si sa citesti tensiunea. Dupa aia mai discutam.

 

Eiiii , in sfarsit aici am gandit bine . Asa am facut .In loc de termistor am pus sursa de curent pe o rezistenta in serie cu un semireglabil multi tura , si ma "plimb" in plaja de care am amintit .

Am aplicato o data pe 2AO ( avand si acolo o referinta (-)de 1.03 + V offset )si pentru variatia data scot la esire o tensiune intre 0 si 4.5 V pe care o aplic la intrarea PIC-ului

Pe de alta parte am zis " dar cum o merge daca aplic direct tensiunea culeasa de pe termistor ( acum , pentru incercari =potentiometru ) la intrarea PICului si sa folosesc limitarea prin utilizarea optiunii de referinta externa ? "

 

>Probabil ca vrei sa ajungi de la rezistenta termistorului la o temperatura afisata undeva.

 

Asa este ! Afisez rezultatul pe un dislay care este conectat deja la PIC .

 

>Termistorul e neliniar. Trebuie aplicata corectie.

 

La stadiul asta nu ma intereseaza acest aspect . Macar sa ajung eu sa inteleg bine pana aici . Astea sunt chestiuni de finete .

 

>Hai sa incepem cu ceva mai simplu. Ce zici?

 

Crezi ca exista ceva mai simplu de atat ???

 

>Posteaza sau da un link la schema ca sa discutam pe ceva mai concret.

 

Daca nu m-am facut inteles , postez o schita , nu-i problema .

 

Cu deosebita stima si multumiri ,

Link spre comentariu
Asa este , dar pe achizitii parca merge mai mult . Am vazut ca-mi esantioneaza cu 1023

Cred ca mai corect este sa spui ca ADul picului merge pe 10 biti, ca sa nu se creeze confuzie. ADul e un modul hardware separat. Picul saracul, ca procesor, tot pe 8 biti ramane.

 

Eu zic ca are : il alimentez cu o sursa ce curent constant de 1mA si vreu sa folosesc numai plaja de care am amintit , adica rezistenta => volti = 1.030V - 3.338 V , corespunzatoare unei plaje de temperatura de la -50 + 100 grade C . el avand o variatie mai mare .

Este corect, dar nu specificasesi nicaieri ca folosesti o sursa de curent constant. Posteaza schema ca sa evitam confuziile. Totusi, cred ca intreg artificiul cu sursa de curent constant si referintele de valori ciudate nu are un beneficiu real. O simpla scalare in soft rezolva problema.

 

Eiiii , in sfarsit aici am gandit bine . Asa am facut .In loc [...] si sa folosesc limitarea prin utilizarea optiunii de referinta externa ? "

Nu am inteles aproape nimic si cred ca faci confuzie intre sursa de tensiune si de curent. De asemenea, ultima intrebare ma baga in ceatza. A cui limitare si ce are asta cu referinta externa? Pune o schema sa discutam pe ea.

 

Crezi ca exista ceva mai simplu de atat ???

Pai "atat=?".. Mai simplu de care atat? De termistor? Da. Potentiometru la borna picului. Asta cred eu ca e cel mai simplu. Afiseaza pe display tensiunea de la intrarea picului, tensiune generata cu un potentiometru, si dupa aia continuam.

 

Daca nu m-am facut inteles , postez o schita , nu-i problema .

Cred ca ajuta.

 

Cu deosebita stima si multumiri

 

Spor! Ma intreb daca n-ar fi bine sa o luam pe privat... ca discutia devine prea detaliata... Mai chibzuim.

 

Cirip

Link spre comentariu

>Da. Potentiometru la borna picului. Asta cred eu ca e cel mai simplu. Afiseaza pe display tensiunea de la intrarea picului, tensiune generata cu un potentiometru, si dupa aia continuam. Pai...asta am spus . Am un potentiometru la o intrare A/D a picului si posibilitatea de a afisa pe un display rezultatul masuratorii . Dar... vreau ca din toata plaja potentiometrului care este de la 0 la 5 volti sa citeasca numai de la valoarea de 1.03 V pe care sa o considere " 0 " , si pana la 3.33 V care sa fie maxima masurabila (aici ma gandeam ca am nevoie de Ver+ si Vref- ) Apoi sa vad cum sa-mi interpreteze si sa afiseze asa cum doresc eu , masuratorile . Sincer , eu vreu sa inteleg fenomenul , metodologia . Daca pricep asta, cred ca voi putea sa personalizez diferite scheme . Ce te mai rog , e , ca atunci cand prezinti o formula sa comentezi - termenii si de ce se fac anumite operarii . Spune-mi , daca scriu sau nu pe personala . Multumiri ,

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări