Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

NOTEPAD cu probleme in WINDOWS XP-SP3


Postări Recomandate

Salut!

 

Va multumesc tuturor pentru toate sugestiile si informatiile postate.

Va arat acum un print screen cu folderul Fonts din XP-ul meu:

Posted Image

Cand veti putea, cei ce mai folositi XP-ul, v-as ruga sa postati print screen-ul cu folderul Fonts din XP-ul dvs.

Asta doar ca sa-mi satisfac eu o curiozitate referitor la problema aparuta, dupa cate inteleg, doar la mine.

Revedeti indicatiile din postarea #19. Nu veti avea nevoie de nici un translator...si nici vreo problema legata de caracterele chirilice nu veti avea. Pentru curiozitatea dvs. va arat ca am peste 500 de font-uri.

post-230973-0-98346000-1432035404_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cred că urmaţi o pistă falsă; nu veţi găsi nimic în folderul

"Fonts" care să sugereze (in)existenţa caracterelor chirilice.

Nu am la îndemână un XP, dar iată cum arată acelaşi folder în

Win 98 (unde, aţi văzut deja, textul apare corect în Notepad).

 

http://postimg.org/image/vniggsxoh/

 

Însă am verificat, acolo nu există nici-un font care să afişeze

alfabetul rus; tind să cred că dvs. tocmai acest lucru l-aţi sperat.

V-aş sugera să reluaţi instalarea pe care v-am descris-o anterior

în postul # 17 (Add Russian...)

 

Am reluat instalarea propusa in postul # 17 (Add Russian...), si am reinstalat XP-ul de doua ori rezultatul fiind acelasi.

Oricum acum ma descurc cu metodele propuse de @elmar in privinta Notepad-urilor.

A ramas fara rezolvare problema programelor (casute de dialog), vad ca multi au problema asta:

Posted Image

Posted Image

Dupa cum se observa browser-ele nu au aceasta problema, doar fisierele text si programele.

De exemplu, sPlan 7.0 in engleza, nici el nu reda font-urile chirilice (schema salvata in format .jpg):

Posted Image

Ramane de cercetat si studiat...

Link spre comentariu

Va incapatinati sa-mi urmati sfatul...dar fie...nu ma impun. In postul 17 nu-i setarea corecta. Setati cum va indic, daca tot aveti nevoie de o rezolvarea a problemei. Dupa actionarea butonului OK, se cere a face restart. Probleme de afisarea pot aparea si in Win7, chiar daca fonturile sunt preinstalate, ele intr-adevar nu influenteaza cu nimic, asa cum s-a mai punctat. Este nevoie doar de SETARE.

post-230973-0-11287600-1432036514_thumb.jpg

post-230973-0-06187900-1432036521_thumb.jpg

post-230973-0-14058800-1432036530_thumb.jpg

Link spre comentariu

Am incercat diverse setari (chiar si cele indicade de @adryano) si nu merge...in xp-ul in limba engleza ..nu!

E normal sa mearga intr-un windows facut special pentru limba rusa....asa ca indicatiile respective pot fi bune doar pentru acea versiune de windows xp.Probabil ...ceva lipseste (sau a fost neglijat, pe partea de afisare fonturi...altele decat cele latine) in xp fata de versiunile mai vechi ...cum ar fi windows 98.

Link spre comentariu

Verificati daca sunt prezente si bifate tabele de conversie  cu nr.10007, 1251, 20866, 28595. De-atitea ori am remediat problema pe PC-uri cu OS-uri in limba engleza... trebuie sa aiba efect.Atasez tabelele de conversie, in caz ca unele din ele lipsesc de pe OS-ul in cauza. Copiati fisierele din arhiva, NU MAPA, in C:WINDOWSsystem32. Repetati toate procedurile ca mai inainte cu resetarile de rigoare...n-are cum sa nu functioneze.

C.rar

Editat de adryano
Link spre comentariu

Eu cand am schimbat  (asa cum ati spus )si dupa restart.... ceasul ,data si calendarul era in limba rusa...deci ceva se schimba ...si nu am stat sa rascolesc tot sistemul...ca(,) cine stie peste ce dadeam! :rade:

Editat de elmar
Link spre comentariu

Am incercat diverse setari (chiar si cele indicade de @adryano) si nu merge...in xp-ul in limba engleza ..nu!

E normal sa mearga intr-un windows facut special pentru limba rusa....asa ca indicatiile respective pot fi bune doar pentru acea versiune de windows xp.Probabil ...ceva lipseste (sau a fost neglijat, pe partea de afisare fonturi...altele decat cele latine) in xp fata de versiunile mai vechi ...cum ar fi windows 98.

 

Dupa cum se vede, setarea a avut loc, browser-ul o arata, dar problema persista...

Posted Image

Da, cred ca aceasta ar fi problema, fisierele create cu XP, Vista, 7, etc in varianta rusa, nu sunt redate corect in varianta engleza.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări