Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sistem fotovoltaic - impamantare si sigurante


Postări Recomandate

În altă ordine de idei. Am reușit să termin tabloul de disribuție de după invertor. Practic am început modernizarea sistemului meu cu finalul. Alimentează o serie de consumatori cu consum mai mare ziua, când am producție solară. Fiecare are siguranță și releu ce comută pe rețea când nu există tensiune de pe invertor. Am și un releu general care decuplează toți consumatorii (aceștia trecând pe rețea) când tensiunea bateriilor scade sub un prag setabil. Mă asigur astfel că am permanent o rezervă de curent cu care să fac față unei pene de curent și nu descarc excesiv bateriile.

post-222728-0-39949100-1428173667_thumb.jpg

post-222728-0-89042900-1428173761_thumb.jpg

Link spre comentariu

Da, in mod clar voi face experimentul acesta ziua, nu pe intuneric :)

"Diferentiala trebuie sa aiba 30mA, nu 300." - da, majoritatea au 30 mA. totusi pe acesta scire "I delta N = 0.3A"

 

E bine, alea de 30 mA sau de 10 mA se pun direct pe circuitul consumatorului (priză la baie, boilere electrice, etc) aia generală trebuie să fie de 300 mA, treaba ei nu e să te protejeze pe tine de defecte de izolaţie, este pentru detecţia furturilor de curent.

Link spre comentariu

Ce tip de invertor ai?

Si cate panouri/baterii?

Am avut ceva vreme un singur panou 100W. Ca să experimentez. Acum am început modernizarea. Două panouri 200W în paralel pt. că nu suportă controlerul decât max48v. Invertorul e un sinus pur 1,5Kw (vârf 3kW) bun a înlocuit o chinezărie de 300W sin pur care se încălzea și la 60W consum. Distibuția de ca. este acum ok. Urmează modernizarea mijlocului sistemului. Controlerul schimbat cu un mppt adevărat și în loc de 4 baterii auto care totuși fac față cu brio să pun deep-cycle.

Link spre comentariu

Stie cineva teoria din spatele recomandarii de a lega minusul bateriei la impamantare? Care este rolul acestei conexiuni si ce pericol poate preveni?

Unii vorbesc pe forumuri despre folosirea unei sigurante diferentiale (nu stiu cum exact) in sisteme fotovoltaice (unele invertoare au incorporate astfel de sigurante diferentiale), caz in care nu se mai recomanda legarea minusului bateriei la impamantare, pentru ca anuleaza rolul sigurantei diferentiale.

Imi poate explica cineva teoria din spatele acestor lucruri? Multumesc :)

Link spre comentariu

Previne apariţia de diferenţe de potenţial mari între circuitul de intrare al regulatorului solar şi circuitul de baterie şi mai departe reţeaua de după invertor. Pe timp de furtuna pot apărea diferenţe mari de potenţial în special pe verticală, deci conectarea la masă a minusului de la panouri cu minusul la baterie si evident fiind la acelaşi potenţial cu nulul reţelei fereşte regulatorul şi invertorul de supratensiuni de furtuna.

Link spre comentariu

Sunt curios și eu de acest lucru

Referitor la conectarea a două siguranțe automate, chiar e simplu. Cu o bucată de sârmă.

 

Dar nu sunt sigur că e absolut necesar. Spre baterii am înțeles dintr-un post anterior că mai bine aș pune doar o fuzibilă de vreo 20A. Sau nimic.

post-222728-0-16635300-1428254618_thumb.jpg

Link spre comentariu

Regulatorul va fin un Victron Energy MPPT 100/15. In manual se face o singura referire la impamantare, si anume:

"Grounding: if grounding is required, use one grounding point only. Never ground both the minus of the solar array and the minus of the battery.", ceea ce pare a fi exact opusul a ceea ce ai spus tu, Eugen: sa nu cumva leg atat minusul bateriei cat si minusul panourilor la pamant. Asadar intrebarea care ramane: ce sa impamantez? minusul bateriei sau minusul panourilor? Parca am citit pe undeva ca e mai bine la baterie, desi nu inteleg de ce.

 

Mentiionez ca la mine intre regulator si baterie va fi un cablu de 1-2m, dar intre regulator si panouri un cablu de 50-60m, deci daca ar fi cazul sa apara diferente de potential, eu m-as gandi ca ar fi mai probabil sa apara pe cablul lung din gardina, decat pe cablul scurt din casa...

Editat de BazsoDombiAndras
Link spre comentariu

Dar mai aveam o întrebare nelegată de siguranță. Am două panouri 200W (41V in gol, 5.5A Isc parcă) Mi-a rămas panoul de 100W de anul trecut. Cum aș putea să-l conectez și pe el în circuit, să producă ceva (31V / 4,2A Isc. dacă-mi amintesc bine).

Și încă ceva. Când am cumpărat panourile , curierul a spart unul așa că, pe cheltuiala lui a mai adus unul identic iar acum am și unul spart. Credeți că se poate repara în vreun fel. E spartă doar sticla securit, celulele par să nu aibă nimic iar pus în soare pare să funcționeze exact ca unul întreg.

Link spre comentariu

Regulatorul va fin un Victron Energy MPPT 100/15. In manual se face o singura referire la impamantare, si anume:

"Grounding: if grounding is required, use one grounding point only. Never ground both the minus of the solar array and the minus of the battery.", ceea ce pare a fi exact opusul a ceea ce ai spus tu, Eugen: sa nu cumva leg atat minusul bateriei cat si minusul panourilor la pamant. Asadar intrebarea care ramane: ce sa impamantez? minusul bateriei sau minusul panourilor? Parca am citit pe undeva ca e mai bine la baterie, desi nu inteleg de ce.

 

Mentiionez ca la mine intre regulator si baterie va fi un cablu de 1-2m, dar intre regulator si panouri un cablu de 50-60m, deci daca ar fi cazul sa apara diferente de potential, eu m-as gandi ca ar fi mai probabil sa apara pe cablul lung din gardina, decat pe cablul scurt din casa...

 

Asta spuneam şi eu, vezi ce zice fabricantul, posibil ca pe traseul de minus are o măsură ceva în regulator şi dacă legi în ambele părţi şuntezi aceasta măsură, depinde de construcţia aparatului.

 

La FlexMaxul meu în manual spune să le legi la masă pe ambele.

 

Posted Image

Link spre comentariu

Multumesc, Eugen!

 

Trebuie sa-mi mai dau seama cumva unde sa impamantez, la baterie sau la panouri...

 

Clausb spunea: "Când am cumpărat panourile , curierul a spart unul așa că, pe cheltuiala lui a mai adus unul identic iar acum am și unul spart". Poate ca ar fi cazul sa deschid si eu si al doilea panou, sa vad daca e OK... am deschis doar unul, ma gandeam ca celalat sta bine in cutie...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări