Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inseriere IGBT


Postări Recomandate

Salut colegi,

Un amic m-a rugat sa ii fac un driver IGBT ce va fi folosit ca switch de frecventa mica (max 1Khz), insa tensiunea de alimenatare ajunge la 1800V. Pentru a fi sigur ca nu se depaseste Vce0 m-am gandit ca 4 IGBT inseriate de 1700V ar fi suficient. Sarcina este inductiva si consuma cca 10A. Pentru snubbere ar fi o discutie separata, dar momentan v-as fi recunoscator pentru orice informatie cu privire la schema de legatura a portilor si eventual ceva circuite de protectie. Orice informatie din experienta sau teorie, e binevenita.

IGBT folosit:

http://www.farnell.com/datasheets/611693.pdf?_ga=2.46526375.1220782328.1497259638-1892614259.1497259638

 

Multumesc.

Editat de joe
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Sanse mici de reusita pentru comanda si functionarea sigura in serie. Driverele trebuie sa fie perfect identice... ca si tranzistorii, chiar daca frecventa nu e mare.

Mai simplu e sa folositi un tranz cu tensiune mai mare si cu protectie pentru sarcini inductive.

Exemple aici https://www.digikey.com/products/en/discrete-semiconductor-products/transistors-igbts-single/279?k=&pkeyword=&pv69=80&pv16=6719&pv16=848&pv16=4211&FV=cb80087%2Ccb800b0%2Ccb80014%2Cffe00117%2C18fc007f%2C18fc001c%2C18fc0034%2C18fc0038%2C18fc003e&mnonly=0&newproducts=0&ColumnSort=0&page=1&quantity=0&ptm=0&fid=0&pageSize=25

Link spre comentariu

Multumesc iop95.

Este o varianta, insa temporara, intrucat vrea sa foloseasca sarcini mai mari ulterior, folosind module IGBT din cele trimise de mine la dvs. A tot ars tranzistoare si motivul principal, cred eu, este energia mare eliberata de bobina dupa ce IGBT se blocheaza si nu curentul excesiv prin IGBT. Din acest motiv as fi vrut sa testez o schema de inseriere cu tranzistoare de putere mica.

Editat de joe
Link spre comentariu

Acelasi lucru iti recomand si eu. Nu inseria nimic, foloseste tranzistoarele potrivite. Nu stiu cat de inductiva e sarcina (motor?), dar daca ai niste condensatoare filtraj serioase poti folosi configuratia forward 2t ce are marele avantaj ca recupereaza autoinductia care daca e semnificativa e difdicil de amortizat altfel.

Link spre comentariu

Sunt Igbt si la 4,5kv de putere, in pricipiu am vazut cate 2 in serie pentru 6 kv, dar nu stim ce aveti acolo, o schema cu tensiunea barei dealimentare trecuta ar fi de ajutor.

 

Atentie pentru sarcini inductive este nevoie de o cale pentr a evacua energia stocata, altfel tensiunea creste foarte mult pana isi face loc pe undeva, Igbt, izolatii bobinaj.

 

Puteti folosi schema clasica pentru buck cu dioda din colector in bara de + sau da doriti o descarcare mai rapida o dioda si un clamp R C paralel, eventual cu un varistor in paralel pentru a limita tensiunea mai strict, poate fi varistor de tip MOV sau tub cu descarcare in gaz special pentru protectie la supratensiune.

 

In cazul inserierii aveti nevoie de drivere pe fibra optica, optocuploarele obisnuite nu tin la o astfel de tensiune, necesita o snubberire mai zdravana decat cu un singut Igbt, si sunt pierderi mai mari, se egalizeaza si in dc cu cate un rezistor de 100kohm, si cate un clamp cu varistor sau tub cu gaz, este totusi problematica si de evitat daca se poate.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări