Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statie lipit Diy 100%


Marian

Postări Recomandate

apropo de letcoanele solomon... are careva idee unde s-ar găsi vârfuri de schimb?că din câte căutări am dat, chinezii au obsesii cu hakko şi gordak, dar solomon, ciuciu... vre-o idee?şi uşor offtopic: ţin minte că făcuse cineva, când lucram la Depou, parcă, un letcon handmade, şi pentru vârfuri s-a mulţumit să folosească sârmă de cupru groasă, de 4 mm diametru! asta fără izolaţie!

s-o mai găsi oare sârmă d-asta? că dacă pun mâna pe un metru-doi, nu mă mai interesează! :)

Link spre comentariu

Am facut si eu statia si pot sa spun ca sant  multumit de rezultat am folosit o carcasa de la un modemfax metalica asa ca am rezolvat si cu alunecarea  merge bine cu un singur ,dar, variatorul folosit de mine urca si coboara tensiunea dupa bunul lui plac adica la teste temperatura varfului sa modificat  in timp de o ora coborand si urcand cam cu 50 de grade de mai multe ori, fapt pentru care as dori sai aduc o mica modificare (anbunatatire ) zic eu as vrea sai adaptez un vumetru cu leduri 8 buc mai precis pentru a controla mai bine tensiunea letcomului ,stiu ca o sa spuneti ca e mai simplu sa folosesc alt variator o sa fac si asta dar tot vreau sai fac modificarea asa ca daca vrea cineva sa ma ajute cu o schema cu o idee ,ai multumesc anticipat, cu stima relu

Link spre comentariu

nu mam referit la faptul ca vumetrul ar inbunatati prestatia variatorului dar an momentul cand variatorul nu e stabil numarul ledurilor aprinse ar scadea sau ar creste dupa caz asa am vedea mai usor daca variatorul e stabil sau nu si daca un numar de leduri aprinse ar corespunde cu o anumita temp am lucra mai usor ,daca in urma testului la smduri ar merge bine cu 5 leduri am sti asta fara sa mai facem semne la cursorul potentiometrului ,an sensul asta mam gandit eu    ,variatorul al voi schimba cu unul mai stabil am ziso din primul post

Editat de relu01
Link spre comentariu

te uiţi la "audio", sunt acolo scheme de vumetre cu leduri câte vrei, începând cu cele clasice "lanţ de tranzistoare" şi terminând cu integratele dedicate.

nu trebuie decât să fii atent cum faci divizorul de intrare, să nu arzi nimic, dar să fie totuşi suficient de sensibil ca indicaţia vumetrului să fie utilă...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări