Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cnc 4 Axe 3000 x 2000


fanefane

Postări Recomandate

Vibratii apar de la masa , placa de mdf bucata aia mica e prinsa provizoriu in cateva holsuruburi pentru probe .Din placa de MDF care se va monta pe masa se poate face usor o masa de vacum.Stejarul e destul de tare , avansul era 3600mm/min si am luat 4mm la o trecere . frezele nu sant cele mai bune .E prima lucrare pe masina , in curand probe si la a patra axa , am avut probleme cu "papusa" , intarzie.Multzam !

post-18467-139829599239_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Asa am facut si eu proiectul initial un ghidaj sus dar din cauza ca am folosit rulmenti liniari de 25 avand inaltimea de 60mm intre baza suportului si partea de sus a rulmentului nu mia iesit bine aranjare motorului in spate cu cremaliera .La alt cnc o sa folosesc sine ghidaj care au dimensiunile mai mici la patine si inaltimea totala mai redusa .Daca nu sant multumit pot modifica.

Link spre comentariu

Vibratii apar de la masa , placa de mdf bucata aia mica e prinsa provizoriu in cateva holsuruburi pentru probe .Din placa de MDF care se va monta pe masa se poate face usor o masa de vacum.Stejarul e destul de tare , avansul era 3600mm/min si am luat 4mm la o trecere . frezele nu sant cele mai bune .E prima lucrare pe masina , in curand probe si la a patra axa , am avut probleme cu "papusa" , intarzie.Multzam !

Pt masa de vacuum mdf-ul nu e prea indicat.Trece aerul prin el.Solutia ar fi sa il vopsesti cred
Link spre comentariu

Eu puneam un ghidaj deasupra puntii si nu ambele in fata, pe x.

Vasile : Mi-a venit cheful , cum proiectul era in faza beta iar axa Z cam inalta si nu eram stresat de timp , avand CNC-ul in fata am refacut proiectarea si modificarile aferente .A fost ceva distractie dar a meritat axa Z e mult mai stabila .

post-18467-139829603001_thumb.jpg

post-18467-139829603026_thumb.jpg

Link spre comentariu

http://youtu.be/qy4W-iGw69M

 

Am avut timp azi sa fac reglajele la axa de rotatie , si sa fac prima proba .

Ca pentru prima proba sant multumit ,incepator in axa de rotatie si modele.

Am lucrat cu Aspire , program prietenos si usor de lucrat cu el daca il inveti.

Am lucrat cu o freza de 10 - 4 taisuri ,asta o aveam mai lunga dar se pare ca nu prea taie ,

o sa caut alta , materialul era stejar destul de tare .

post-18467-139829603594_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Am primit un set de motoare si drivere pentru un cnc ,HBS86H + 86HS80-EC-1000 si ma gandesc sa fac un CNC de dimensiuni putin mai mici si tot in patru axe sa vedem diferenta cu aceste motoare fata de celelalte.Va creste viteza de pozitionare si precizia.

sistem in bucla inchisa, pt lemn se foloseste doar in aplicatiile profesionale , va fi interesant de urmarit.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări