Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Electroliza pentru coloidarea argintului


Vizitator cornel docan

Postări Recomandate

Vizitator cornel docan

Salut , ma poate ajuta cineva pentru un alimentator de 9 V - 1-2-3 ... 10-15 mA fie de la o baterie sau de la priza , imi e necesar pentru coloidarea argintului . Am incercat cu bateria de 9 V din comert dar are peste 200 mA si ca urmare imi scoate particulele de argint mai mari , aceasta apa imbogatita cu particule de argint trebuie sa aiba paricule cit mai fine (nano) ca sa aiba eficienta in tratarea unor afectiuni . Am mai discutata cu citeva persoane si mi-au sugerat sa fac sa am citi mai putini mA pe electrozii de argint ,si "curentul cit mai liniar" .Aceasta apa o folosesc dupa cum am spus mai sus la tratarea unei afectiuni pa care o area mama mea , de ani de zile se trateaza cu medicamente si am gasit pe net desre coloidalul de argint si am trecut la treaba , cu o baterie de 9v , sirma de ag de puritate mare , si am inceput tratamentul . Boala a inceput sa se amelioreze ceea ce nu s-a inimplat pe medicatie , in decurs de 2 luni .... De la inceput am observat ca apa respectiva avea culoarea putin galbuie , dar am zis ca asa trebuie sa fie , culoarea coloidului e data de marimea particulelor , cu cit sunt mai mici (nano) cu atit apa este mai incolora si ata doar din parametii curentului palicat pe electozi . Aici am incercat sa prezint in mare cum sunt lucrurile , si daca poate cineva dintre voi cei care va pricepeti la electronica sa ma ajute ? , va multumesc : docancornel@ymail.com :0722294373

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Multumesc pentru mutare.Despre subiect am undeva ceva studii si o schema de aparat pentru argint coloidal.Sper sa le gasesc sa le postez aici.Este foarte important ca sa iasa argint coloidal de care trebuie,altfel faci rau in loc de bine.Nu vreau sa vorbesc prostii am citit studiul ala de cativa ani dar parca asta spunea ca daca este galbena apa nu este ok.

Link spre comentariu

Curentul trebue sa nu depaseasca 1mA .Tensiunea este de 9 V * 4 = 36 V ,nu 9 V ,sant patru baterii de 9 V inseriate in serie . Apa folosita trebue sa fie apa distilata sau dublu distilata ,altfel apar probleme de colorare a pielii in albastru ,datorita acumularilor de argint in piele .Stabilizatorul de curent se face destul de greu ,pentru intensitati asa de mici ,dar este destul de simplu . caut schema si incerc so pun aici .Argintul coloidal bine facut nu trebue sa aiba suspensii si depuneri la fundul vasului ,vizibile cu ochiul liber ,chiar dupa o perioada mai lunga de timp.p.s.am corectat gramatical nu de alta dar trebuie sa se inteleaga corect

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări