Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv AEG sasiu TV2KR-2S-V4.A defect sursa


Postări Recomandate

Sall all ...Acest tv AEG sasiu TV2KR-2S-V4.A a avut diodele arse pe sursa toate 4, vd315 zener , circ uc3248 eplodat+trz mosf P5NK60Z cu tabla in spate ,acum am inlocuit tot dar nu am gasit sa cump mosf ca cel original si am pus P5NB80FP si nu are niki tabla pe spate .Tv se manifesta cu el avand un clantanit in sursa iar ledul imi licure.Orice sfat este de ajutor.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 9 luni mai târziu...

Sall all ...

Acest tv AEG sasiu TV2KR-2S-V4.A a avut diodele arse pe sursa toate 4, vd315 zener , circ uc3248 eplodat+trz mosf P5NK60Z cu tabla in spate ,acum am inlocuit tot dar nu am gasit sa cump mosf ca cel original si am pus P5NB80FP si nu are niki tabla pe spate .

in primul rand, salutare!

nu mai deschid alt topic pe aceeasi tema,este o problema identica,aceleasi piese arse,cu mentiunea :in schema dioda vd315 nu e zener,si,1n 4148,

am inlocuit uc3842,(fiind crapat), P5NK60Z (fiind crapat),cu p6nk60z izolat,(nu am gasit original),

vd307 1n4148,(fiind in scurt),c321,era de 100micro,am pus la fel, iar dioda vd315,am gasito acum intreruta, dupa ce am facut proba,la piesele inlocuite,

acum sa ars din nou siguranta,tranz.mosf. in scurt,si nu stiu daca are legatura cu dioda intrerupta,probabil trebuia inlocuit si optocuplorul?......tv sa ars in urma unei tensiuni de retea marita la cca 380v,prin atingerea unor faze

 

va rog frumos cateva sfaturi avizate,inainte, de a inlocui din nou piesele arse, va multumesc!

Link spre comentariu

este cu optocuplor,si cauza defectari prima data v-am spus, datorita tensiuni de retea ,au ars mai multe aparate,frigidere,etc,

eu doresc sa stiu daca mai poate fi ceva ascuns in afara de cele mentionate, un sfat avizat,schimba dioda,din nou uc3842,fet,optocuplor...etc!

va multumesc!

Link spre comentariu

salutare!

am inlocuit :UC3842; P6NK60, o rezistenta devalorizata R319=10k ;dioda intrerupta vd315= 1n4148;optocuplorul pc817,

am masurat restul pieselor,si sunt bune, cand am alimentat ,a pocnit iar, va rog un sfat, altfel :sparge:

 

 

a intrat fet-ul in scurt si automat si siguranta....dar nu a mai crapat,(doar scurt)

Link spre comentariu

Ce anume a crapat fet-ul, CI-ul sau siguranta ??In locul sigurantei monteaza un bec de 220v, asa mai salvezi din piese, daca becul lumineaza incontinuu inseamna ca mai ai ceva probleme, daca becul lumineaza scurt timp de o secunda apoi se opreste inseamna ca sursa e buna.

Link spre comentariu

Lasa chopperul in pace, doar cele incapsulate se ard sau intra spirele in scurtcircuit, la sasiul 11ak19 e un defect frecvent arderea trafului chopper.Mai sapa in sursa :da . Verifica VD308; VD310; VD311; VD315. Uite si scchema sursei:

Sursa TV2KR-2S.doc

Link spre comentariu

Le-ai verificat si rezistenta inversa?? Am modificat mesajul de mai sus si am pus si o schema.Posibil sa fie stift FET-ul.Diodele din putea redresoare sunt verificate ? Daca zici ca a fost o supratensiune ar trebui sa schimbi toata puntea redresoare din start + condensatorul de filtraj. Ce tensiune ai pe condensatorul de filtraj? Ar trebui sa ai intre 290-310Vcc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări